Blog > Komentarze do wpisu
Stadiony 2010 – cz. 3 Stadion Ezhero Rošického w Pradze

Stadion Evžena Rošického jest położony w Pradze na wzgórzu Petrin (327 m.) w kompleksie sportowym o nazwie Strahov. Choć stadion niszczeje z roku na rok i jest przede wszystkim stadionem lekkoatletycznym, to zajmuje szczególne miejsce w historii czeskiej, a dokładniej praskiej piłki nożnej.

Kompleks Strahov tworzą: stadion Strahov nazywany także Velký strahovský stadion, bądź Strahovský stadion, stadion Evžena Rošického (oddziela je jedynie ulica Zatopkova), treningowy stadion lekkoatletyczny zwanym Stadionem Przyjaźni (Stadion Přátelství), mały stadion (Maly sportovni stadion), miejsce gry do squasha, kryty basen i centrum odnowy biologicznej. Od ulicy Vanickovej położone są w następującej kolejności: Strahov, Stadion Evžena Rošického, Stadion Przyjaźni i co ciekawe połączone są nadziemnym tunelem.

Stadion_Ezhero_Rošického_w_Pradze_12
Stadion_Ezhero_Rošického_w_Pradze_13

Stadion_Ezhero_Rošického_w_Pradze_14

Historia i nazwa stadionu

Stadion został wybudowany w latach 1931-1935 i początkowo był nazywany „Masarykův” ku czci Tomáša Garrigue Masaryka (1850-1937), pierwszego i najdłużej urzędującego prezydenta Czechosłowacji, nazywanego ojcem niepodległej Czechosłowacji. Pojemność stadionu wynosiła 50 tys. miejsc. Później stadion przyjął nazwę Armii Czechosłowackiej, aż wreszcie nadano mu imię - Evžena Rošického (1914-1942) – czeskiego lekkoatlety, dziennikarza sportowego i członka ruchu oporu zamordowanego przez nazistów.

Nadanie stadionowi imienia Rošického nie było przypadkowe, ponieważ Rosicky był wielokrotnym mistrzem i rekordzistą Czechosłowacji w biegu na 800 m i 400 m ppł, olimpijczykiem w Berlinie (1936). Nie może, więc dziwić, że stadion ma charakter lekkoatletyczny i właśnie na nim odbyły się 12. Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce (1978), a w latach 1994-2001 coroczny Memoriał Josefa Odložila (kolejny lekkoatleta, specjalizujący się w biegach średnich, srebrny medalista olimpijski z Tokio’1964). W 2002 r. memoriał został przeniesiony na stadion Dukli Praga – „Na Julisce”, ale dość już o lekkoatletyce!

Znaczne zmniejszenie pojemności stadionu nastąpiło w 1990 r. i obecnie wynosi 19.032 miejsce. Do niedawna stadion dysponował 213 miejscami VIP i 63 miejscami dla dziennikarzy. Boisko ma wymiary 107 m X 68 m, a oświetlenie zapewniają reflektory o mocy 1.400 Luxów.

Stadion_Ezhero_Rošického_w_Pradze_15
Stadion_Ezhero_Rošického_w_Pradze_16
Użytkowanie stadionu, czyli głównie Slavia

Na stadionie Evžena Rošického swoje ligowe, a także pucharowe mecze rozgrywały praskie kluby, których stadiony nie spełniały wymogów licencyjnych, podlegały modernizacji bądź były budowie. Slavia Praga zawitała na stadion na czas budowy własnego stadionu – Eden (obecnie Synot Tip Arena). Tymczasowa wizyta z uwagi na problemy finansowe podczas budowy Edenu przeciągnęła się od 2000 r. aż do… 2008 r.!!! Poza tym na stadionie Evžena Rošického swoje mecze rozgrywała czeska kadra, FC Bohemians Praga i SK Sparta Krc (6. liga). Dodatkowo pucharowe mecze z atrakcyjnymi rywalami (Glasgow Rangers, Chelsea Londyn i Betisem Sewilla) Viktoria Żiżkov przeniosła właśnie na ten stadion.

Od 1994 r. do obecnego sezonu spośród 18 finałów Pucharu Czech aż 14 odbyło się na tym stadionie. Ostatni raz w 2009 r. W finale rozgrywanym na stadionie Evžena Rošického najczęściej wygrywały praskie kluby (Sparta – 4 razy, Slavia – 3 i Viktoria Żiżkov – 2). Reprezentacja Czech rozegrała na tym stadionie jeden mecz – w sierpniu 2004 r. bezbramkowo zremisowała z Grecją.

Stadion_Ezhero_Rošického_w_Pradze_18
Stadion_Ezhero_Rošického_w_Pradze_19
Patrząc na stan stadionu – obdrapane ściany, odpadające tynki, uszkodzone lampy – aż trudno uwierzyć, że całkiem niedawno, bo w sezonie 2007/2008 Slavia rozgrywała tutaj mecze w ramach fazy grupowej Ligi Mistrzów z Arsenalem (0:0), FC Sewillą (0:3) i Steuą Bukareszt (2:1). Co do pucharów, to od 2000 r. Slavia gościła na tym stadionie m.in. Anderlecht Bruksela, Ajax Amsterdam, AC Fiorentinę, Panathinaikos Ateny, Celtę Vigo, Tottenham Hotspur, AS Monaco, US Palermo, Besiktas Stambuł, PAOK Saloniki i Partizan Belgrad. Robi wrażenie? Może i tak, ale jak gra się co sezon w pucharach i wcale nie od pierwszej rundy eliminacyjnej, to niekoniecznie robi wrażenie, tym bardziej, że Slavia zwycięsko wyszła tylko z potyczek z Ajaxem, Partizanem i PAOK. Największy sukces Slavii w europejskich pucharach, prawdopodobnie osiągnięty na tym stadionie, nastąpił w sezonie 1995/1996, gdy Slavia dotarła do półfinału Pucharu UEFA eliminując Sturm Graz, Freiburg, Lugano, Lens i AS Romę. Silniejsze okazało się Bordeaux – naszpikowane przyszłymi gwiazdami (Dutuel, Witschge, Zidane, Lizarazu i Dugarry). Jeszcze w sezonie 1999/2000 Slavia dotarła do ćwierćfinału, ale odpadła po meczach z Leeds United.

Grając na tym stadionie Slavia sięgnęła po Mistrzostwo Czech (2008), którym pożegnała się ze stadionem, bo od sezonu 2008/2009 grała już na Edenie. Poza tym w latach 2000-2008, gdy trwała budowa Edenu, Červenobílí (czerwono-biali) zdobyli cztery wicemistrzostwa i trzy Puchary Czech.

Subiektywne spojrzenie

Podczas mojej wizyty w Pradze we wrześniu zeszłego roku stadion wydawał się zamknięty na cztery spusty. Wprawdzie jupitery widać już znad Wełtawy (stadion znajduje się na wzgórzu Petrin w dzielnicy Strahov), to jednak nie sprawia najlepszego wrażenia. Wokół stadionu jest mnóstwo drzew i rzeźba sztafety budząca skojarzenia z rzeźbą stojącą przed Stadionem X-lecia, upsss…. przed Stadionem Narodowym.

Stadion_Ezhero_Rošického_w_Pradze_1

Stadion jest elementem kompleksu sportowego Strahov, dlatego jest połączony swego rodzaju korytarzem (tunelem nadziemnym) ze stadionem Strahov i boiskiem treningowym, znajdując się między nimi. Wygląda to naprawdę ciekawie, gdy widać stadion Strahov i Stadion Rošického oddzielone od siebie ulicą Zatopkovą a nad ulicaąprzebiega tunel. Po obejściu stadionu można napotkać podobny widok między stadionem Rošického a boiskiem treningowym.

Stadion_Ezhero_Rošického_w_Pradze_2

Stadion_Ezhero_Rošického_w_Pradze_3

Gdy podszedłem do bramy wjazdowej umożliwiającej dostanie się bezpośrednio na płytę boiska i próbowałem zrobić zdjęcie wciskając obiektyw aparatu między deski bramy, usłyszałem za sobą spory hałas. Gdy odwróciłem się, zobaczyłem wyluzowanego kolesia w drelichu, który zszedł z kosiarki, żeby otworzyć bramę! Z grzeczności zapytałem w języku dumnych synów albionu, czy mógłbym wejść na stadion i zrobić trochę zdjęć. Koleś albo nie zrozumiał, albo miał to, co mówiłem w głębokim poważaniu, bo pokiwał głową i ze znużeniem w oczach włożył słuchawki od swojego mp3 do uszu. On pojechał kosić murawę, a ja zacząłem robić zdjęcia.

Stadion_Ezhero_Rošického_w_Pradze_4

Obiekt niszczeje, co bardzo dobrze widać na zdjęciach. Zardzewiałe elementy metalowe, sypiące się tynki, wystające przewody, czy uszkodzone elementy oświetlenia nie robią dobrego wrażenia, a pomyśleć, że jeszcze niedawno grała tutaj Liga Mistrzów!

Stadion_Ezhero_Rošického_w_Pradze_5

Stadion_Ezhero_Rošického_w_Pradze_6

Stadion_Ezhero_Rošického_w_Pradze_7

Wydaje się, że mecze piłkarskie ogląda się z trudem, bo trybuny są niskie i oddzielone od boiska bieżnią. Wyglądają na nachylone pod wysokim kątem, a to chyba poprawia komfort oglądania. Co ciekawe jedynymi pozostałościami po niedawnych meczach Slavii są: reklama Gambrinusa (sponsora tytularnego czeskiej ligi) na tablicy świetlnej, czerwono-białe tablice (ale bez nazwy klubu) przy wejściach na trybuny, kanciapa, która wygląda na klubowy magazyn i jedna (!) naklejka ze stroną internetową klubu. Patrząc na stadion, a zwłaszcza biorąc pod uwagę bliskość zaniedbanego Strahova chciałoby się powiedzieć – „Komuno wróć!”.

Stadion_Ezhero_Rošického_w_Pradze_8

Stadion_Ezhero_Rošického_w_Pradze_9

Stadion_Ezhero_Rošického_w_Pradze_10

Stadion_Ezhero_Rošického_w_Pradze_11

Źródła: własne, wikipedia, stadiumguide.com, worldstadiums.com.

Dojazd:
Linie tramwajowe: 15, 22, 23 i 25 – przystanek Malovanka,
Linie autobusowe: 143, 149, 176 i 217 – przystanki: Koleje Strahov, Stadion Strahov, Hybsmanka i Malovanka.

Zdjęcia zostały wykonane we wrześniu 2010 r.

Wpis został opublikowany także na tej stronie.

środa, 16 listopada 2011, martinez-4ever

Polecane wpisy