Blog > Komentarze do wpisu
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle po raz czwarty z Pucharem Polski

Puchar Polski 2012/2013 w siatkówce mężczyzn (po raz czwarty w historii, po dziesięciu latach przerwy) zdobyła ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która zwyciężyła Asseco Resovię Rzeszów. W półfinałach rozegranych w sobotę 26 stycznia 2013 r. ZAKSA pokonała Jastrzębski Węgiel 3:1 (25:21, 25:19, 20:25, 25:20), zaś Resovia pokonała Delectę Bydgoszcz 3:2 (25:19, 23:25, 25:21, 23:25, 16:14) i relację z tych meczów przedstawiam poniżej.

W pierwszym pojedynku zmierzyli się dobrzy znajomi z ostatnich kilku edycji Pucharu Polski, czyli ZAKSA i Jastrzębski Węgiel. Pierwszy set był wyrównany. ZAKSA przegrywała 6:7, ale gdy wygrała dwie kolejne piłki i zeszła na pierwszą przerwę techniczną z prowadzeniem, to nie oddała go już do końca seta (8:7, 12:8, 20:18, 22:18, 23:21, 25:21).

2013.01.26_Półfinały_Pucharu_Polski_siatkarzy_(1)

Efektownie atakuje Michał Kubiak, ale w tym meczu zawiódł.

Druga partia także należała dla ZAKSY, która dla odmiany rozpoczęła od kilkupunktowego prowadzenia, które co najwyżej topniało, ale od pierwszej przerwy technicznej nie było żadnych wątpliwości, że lepszą drużyną są podopieczni Daniela Castellaniego (6:3, 8:6, 8:7, 14:8, 14:11, 16:11, 21:19, 25:19). Skutecznie atakował przede wszystkim Antonin Rouzier.

Trzecia partia była dla Jastrzębskiego Węgla ostatnią szansą na pozostanie w grze i przedłużenie szansy na grę w finale Pucharu Polski. I tą szansę Jastrzębianie wykorzystali, ale początek seta wcale tego nie zapowiadał. ZAKSA rozpoczęła od prowadzenia 4:1 i utrzymywała je (6:3, 8:5, 10:8). Jastrzębianie wyrównali stan seta na 11:11 po spornej piłce z Pawłem Zagumnym. Poczucie skrzywdzenia i rozkojarzenia spowodowało, że Kędzierzynianie przegrywali 12:16 i gdy wydawało się, że Jastrzębski jest na dobrej drodze do wygrania seta to… ZAKSA wygrała pięć kolejnych piłek (!), w tym dwie ostatnie po atakach Felipe Fontelesa. Przy stanie 18:17 ZAKSA wygrała challenge, Fonteles zaliczył asa serwisowego, ale później jego serwis trafił w siatkę a atak Rouziera w aut. Od remisu 20:20 w grze ZAKSY pojawiło się zdenerwowanie i zniecierpliwienie. W konsekwencji trzykrotni zdobywcy Pucharu Polski nie skończyli żadnej piłki, a Jastrzębianie grali bezbłędnie i wygrali tego seta 25:20. Warto zauważyć, że dopiero w tym secie dobrze zaczął grać Michał Kubiak, który wcześniej zawodził.

2013.01.26_Półfinały_Pucharu_Polski_siatkarzy_(2)

Serwuje Michał Łasko – najlepszy siatkarz Jastrzębskiego Węgla.

Czwarta partia mogła i jak się później okazało zdecydowała o awansie ZAKSY do finału. Nic nie przyszło jednak łatwo. Wprawdzie Kędzierzynianie prowadzili 6:3, a później 8:5, to po chwili przegrywali 9:10, by prowadzić 11:10. ZAKSA uciekła na drugą przerwę techniczną z dwupunktową przewagą (16:14), ale wtedy Jastrzębianie wygrali trzy kolejne piłki, w tym dwie po atakach Michała Łasko (16:17). Walka punkt za punkt nie trwała za długo (19:19), bo w końcówce grała już tylko ZAKSA. Wygrała seta 25:20 i cały mecz 3:1.

O zwycięstwie ZAKSY zdecydowała drużyna i indywidualności, które tworzyły tę drużynę. Świetnie rozgrywał Paweł Zagumny, ale punktowali Antonin Rouzier, Felipe Fonteles, Łukasz Wiśniewski i Michał Ruciak. Wśród gości rozegranie Simona Tischera było gorsze i z punktowaniem było gorzej. Opieranie gry tylko na Michałach – Łasko i Kubiaku to trochę za mało, bo z jednej strony rozegranie było czytelne a z drugiej obaj mieli niewystarczającego wsparcie ze strony Russella Holmesa i Matteo Martimo.

2013.01.26_Półfinały_Pucharu_Polski_siatkarzy_(3)

Radość siatkarzy ZAKSY z awansu do finału Pucharu Polski.

ZAKSA awansowała zasłużenie i zrobiła duży krok do historycznego sezonu, w którym Castellani ma nawiązać do niezapomnianej drużyny Waldemara Wspaniałego.

W drugim półfinale rewelacja PlusLigi obecnego sezonu (Delecta Bydgoszcz) spotkała się z mistrzem Polski (Asseco Resovią Rzeszów), która cały czas szczyci się historycznym przerwaniem hegemonii bełchatowskiej Skry. Pierwszy set był wyrównany, ale od stanu 16:19 Bydgoszczanie nie mieli za bardzo szans na nawiązanie walki z Resovią. Gdy przy wyniku 17:21 „Pasy” wygrały challenge stało się jasne, że Delecta jest w trudnej sytuacji, dlatego liderzy PlusLigi przestali grać – przegrali trzy kolejne piłki i pierwszego seta 19:25.

Druga partia była dużo bardziej wyrównana. Przewaga jednej bądź drugiej drużyny sięgała co najwyżej trzy punkty. Resovia prowadziła 12:8, ale od remisu 12:12, to jednak Delecta była na prowadzeniu, którego nie oddała już do końca seta (15:14, 18:15, 25:23). W tym secie świetnie zagrał Dawid Konarski, który zdobył aż 9 punktów.

2013.01.26_Półfinały_Pucharu_Polski_siatkarzy_(4)

Atakuje Zbigniew Bartman.

Trzecia partia, podobnie zresztą jak pierwsza była wyrównana. Delecta przegrywała 7:8, by po chwili prowadzić 9:8. Od stanu 15:14 drużyna z nad Brdy przestała grać. Resovia wygrała cztery punkty z rzędu i to było kluczowe dla losów tego seta, bowiem Delecta nie mogła nawiązać kontaktu punktowego z Rzeszowianami (15:18, 16:20, 21:25). Kluczowa dla zwycięstwa w tym secie była gra blokiem i współpraca Grzegorza Kosoka z Piotrem Nowakowskim. Obaj zdobyli w trzeciej partii 11 punktów.

Czwarty set był przysłowiowym „być albo nie być” dla liderów PlusLigi, tymczasem podobnie jak w poprzednich setach trwała wyrównana walka. Wprawdzie Delecta przegrywała 3:6, to następnie wygrała pięć kolejnych piłek. Następne trzy piłki padły łupem „Sovii”(8:9). Gra jednej i drugiej drużyny była bardzo nierówna. W niezwykle emocjonującej końcówce Delecta objęła prowadzenie 22:20, ale Resovia doprowadziła do remisu 23:23 i wydawało się, że jest na dobrej drodze do wygrania tego seta i całego meczu, tymczasem kolejne dwie piłki wygrała Delecta i doprowadziła do tie-breaka.

2013.01.26_Półfinały_Pucharu_Polski_siatkarzy_(5)

Wystawia Lukas Tichacek.

Piąty set nie przebiegał po myśli Bydgoszczan, którzy przegrywali 2:4, 5:8 (po ataku Wiki w aut), 6:10 i 10:13. Resovia miała finał na wyciągnięcie ręki… i przegrała trzy kolejne piłki (13:13) w nerwowej końcówce Resovia wygrała jednak na przewagi (16:14) i awansowała do finału Pucharu Polski.

W drugim meczu półfinałowym Resovia sprawiała lepsze wrażenie, ale Delecta nie pozostawiała jej pola. Statystyki pokazywały przewagę Resovii pod względem liczby zdobytych punktów (112:104), skuteczności ataku (48%:40%), bloku (14:10) i zagrywce asowej (4:3), jak również liczbie błędów (33:23), co tłumaczyło wyrównany przebieg meczu. Poza tym, Resovia miała bardziej wyrównany zespół, w którym punktowali na podobnym poziomie Zbigniew Bartman, Piotr Nowakowski i Paul Lotman, wspierani przez Grzegorza Kosoka i Aleka Akhrema. Gra Delecty opierała się przede wszystkim na dwóch zawodnikach, którymi byli Dawid Konarski i Stephane Antiga. Różnicę robił też Michal Masny, który fantastycznie rozgrywał i pozostawiał atakującym wolne miejsce na siatce. Lukas Tichacek rzadko kiedy zapewniał swoim kolegom takie „wystawy”. Z drugiej jednak strony Resovia nadrabiała tym, co zawsze, czyli siłowym atakiem Akhrema i Bartmana. Poza tym, na ławce Resovii było dużo spokojnie niż na ławce Delecty, gdzie histerycznie reagował Piotr Makowski. Sędziowie mylili się i to fakt, ale kwestionowanie (zwłaszcza w tie-breaku) niemalże każdej decyzji sędziów, domaganie się challengu, machanie rękoma, obrażanie się i krzyczenie, po prostu nie przystoi trenerowi. I wcale nie chodzi o to, że Makowski jest trenerem rewelacji i lidera PlusLigi, tylko o sam fakt bycia trenerem. Makowski – młody, zdolny trener, który w zastępstwie Jerzego Matlaka doprowadził reprezentację Polski kobiet do brązowego medalu Mistrzostw Europy w 2009 r., nie wytrzymuje presji albo przerasta go możliwość osiągnięcia sukcesu z męską drużyną. Inna sprawa, że takie zachowanie oznacza brak szacunku dla rywala…

2013.01.26_Półfinały_Pucharu_Polski_siatkarzy_(6)

Michal Masny uspokaja Piotra Makowskiego.

Półfinały, 26 stycznia 2013 r., Częstochowa, Hala Sportowa Wielofunkcyjna

I półfinał (godz. 14:30):

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel 3:1 (25:21, 25:19, 20:25, 25:20).

ZAKSA: Paweł Zagumny 2, Antonin Rouzier 25, Jurij Gladyr 4, Łukasz Wiśniewski 12, Felipe Fonteles 16, Michał Ruciak 10, Piotr Gacek (libero) oraz Elvi Contreras Nogueira, Marcin Możdżonek 4, Grzegorz Pilarz, Serhij Kapelus.

Trener: Daniel Castellani (Argentyna).

Jastrzębski Węgiel: Simon Tischer 2, Michał Łasko 18, Matteo Martino 8, Patryk Czarnowski 2, Russell Holmes 9, Michał Kubiak 16, Damian Wojtaszek (libero) oraz Mateusz Malinowski, Rob Bontje, Łukasz Polański 3, Krzysztof Gierczyński, Tiago Violas.

Trener: Lorenzo Bernardi (Włochy).

Sędziowali: Cezary Matusiak jako główny oraz Robert Dworak i Mariusz Gadzina.

MVP meczu: Paweł Zagumny.

Widzów: 3.500 (według „Przeglądu Sportowego”).

II półfinał (godz. 18:00):

Delecta Bydgoszcz – Asseco Resovia Rzeszów (19:25, 25:23, 21:25, 25:23, 14:16)

Delecta: Michal Masny 3, Dawid Konarski 25, Wojciech Jurkiewicz 2, Andrzej Wrona 5, Marcin Wika 7, Stephane Antiga 16, Michał Dębiec (libero) oraz Piotr Lipiński, Tomasz Wieczorek 7 i Marcin Waliński 6.

Trener: Piotr Makowski.

Asseco Resovia: Lukas Tichacek 1, Zbigniew Bartman 22, Piotr Nowakowski 19, Grzegorz Kosok 14, Paul Lotman 19, Alek Akhrem 13, Krzysztof Ignaczak (libero) oraz Maciej Dobrowolski i Jochen Schoeps 1.

Trener: Andrzej Kowal.

Sędziowali: Cezary Matusiak jako główny oraz Marek Lagierski i Andrzej Kuchna.

MVP meczu: Paul Lotman.

Finał, 27 stycznia 2013 r., Częstochowa, Hala Sportowa Wielofunkcyjna

Asseco Resovia Rzeszów – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (25:19, 18:25, 21:25, 23:25)

Wyróżnienia indywidualne w Pucharze Polski 2012/2013:

Najlepszy zagrywający: Michał Ruciak (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle).

Najlepszy przyjmujący: Piotr Gacek (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle).

Najlepszy broniący: Krzysztof Ignaczak (Asseco Resovia Rzeszów).

Najlepszy blokujący: Łukasz Wiśniewski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle).

Najlepszy atakujący: Felipe Fonteles (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle).

Najlepszy rozgrywający: Paweł Zagumny (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle).

Najlepszy zawodnik turnieju: Felipe Fonteles (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle).

Źródła: własne, plusliga.pl, sport.czest.pl i sport.pl. „Przegląd Sportowy” z dnia 28 stycznia 2013 r., s. 14-15. Skarb Kibica. PlusLiga mężczyzn. Sezon 2012/2013 (w:) „Magazyn” nr 39 (59) – dodatek do „Przeglądu Sportowego” z dnia 9 października 2012 r., s. 17-28. Enea Cup 2013. Finał Pucharu Polski w piłce siatkowej mężczyzn, Częstochowa, 26-27 stycznia – Oficjalny Program.