Blog > Komentarze do wpisu
Polscy piłkarze w Serie „A” 2013/2014 – podsumowanie

Sezon 2013/2014 był wyjątkowy, ponieważ wystąpiła w nim rekordowa liczba ośmiu polskich piłkarzy. Niestety, zgodnie z przewidywaniami ilość nie poszła w parze z jakością. Po części dlatego, że polscy piłkarze we Włoszech reprezentują młode i jeszcze niedoświadczone pokolenie.

Absolutnym liderem jeśli chodzi o polskich piłkarzy na Półwyspie Apenińskim jest Kamil Glik – jedyny, o którym można powiedzieć, że jest piłkarzem podstawowego składu. Glik rozegrał 34 mecze, w których zdobył 2 gole. Wymowne jest to, że w swoim klubie pełni funkcję kapitana drużyny. Ze swoim Torino wywalczył dopiero 7.miejsce, ale z uwagi na problemy finansowe AC Parmy, jego klub wystąpi w eliminacjach do Ligi Europy. Warto jeszcze dodać, że zgodnie z przewidywaniami Glik wyprzedziła Artura Boruca i jest trzecim polskim piłkarzem pod względem występów w Serie „A”. Do Marka Koźmińskiego (207 występów) i Zbigniewa Bońska (157) sporo mu jeszcze brakuje.

Kamil_Glik_(Torino)_2013-2014

Kamil Glik (Torino FC)

Źródło: polskathebest.pl.

Paweł Wszołek wystąpił 19 meczach i zdobył swoją debiutancką bramkę we Włoszech. Niestety, nie zachwycił, choć po Gliku prezentował się najlepiej z Polaków. Sampdoria zakończyła rozgrywki ligowe na odległym dwunastym miejscu, ale Wszołek zebrał sporo doświadczenia.

Paweł_Wszołek_(Sampdoria)_2013-2014

Paweł Wszołek (US Sampdoria Genua)

Źródło: sport.tvp.pl.

Rafał Wolski wystąpił w 14 meczach i podobnie jak Wszołek zdobył swoją premierową bramkę w Serie „A”. Fiorentina dotarła do finału Pucharu Wloch (1:3 z Napoli), ale Wolskiego nie było wtedy nawet na ławce rezerwowych. W lidze „Viola” zajęła 4. miejsce i zagra w fazie grupowej Ligi Europy. Wolski zawiódł i w mijającym sezonie za bardzo nie mógł tłumaczyć się problemami zdrowotnymi. Nic dziwnego, że w trakcie okienka transferowego nazwisko Wolskiego pojawiło się w kontekście transferów, a raczej wymiany za piłkarzy z innych włoskich klubów. Zawiódł także występujący w Udinese Calcio – Piotr Zieliński (10 występów), choć on akurat powtarzał, że między nim a trenerem nie ma chemii. Marne to jednak pocieszenie, bo Zieliński grał „ogony” a w tych dziesięciu meczach „uciułał” zaledwie… 137 minut!

Rafał_Wolski_(Fiorentina)_2013-2014

Rafał Wolski (AC Fiorentina)

Wolski i Wszołek zaliczyli po jednej debiutanckiej bramce, a po jednym debiutanckim występie w ostatniej kolejce (!) minionego sezonu zaliczyli Tomasz Kupisz (AC Chievo Werona, 29 minut) i Igor Łasicki (SSC Napoli, 13 minut). Ten ostatni teoretycznie osiągnął najwięcej, bo Napoli zakończyło sezon na najniższym stopniu podium i zdobyło Puchar Włoch, ale jego wkład w ten sukces był żaden. W meczu finałowym nie było go nawet na ławce rezerwowych. Łasicki nie prędko zaliczy kolejny występ w Serie „A”, ponieważ został wypożyczony do trzecioligowego AS Gubbio 1910.

Niespodziewanie dwa występy w bramce wicemistrza Włoch (AS Roma) zaliczył Łukasz Skorupski. Także dwa występy ma na swoim koncie kolega klubowy Wszołka, czyli Bartosz Salamon. Różnica jest jednak taka, że Skorupski w tych dwóch meczach wystąpił w pełnym wymiarze czasowym, a Salamon łącznie zaliczył 76 minut gry.

Z kronikarskiego obowiązku należy dodać, że w Serie „B” wystąpiło dwóch Polaków. Thiago Cionek jesienią wystąpił w jednym meczu Calcio Padova 1910, a następnie został wypożyczony do Modena FC 1912, w której do końca sezonu rozegrał 30 meczów i strzelił jedną bramkę. Z Modeną nieskutecznie walczył w barażach o Serie „A”, a Padova spadła do Serie „C”. Gdzie zagra w sezonie 2014/2015? Na tym samym poziomie rozgrywkowym, co Cionek występował jeszcze Paweł Bochniewicz (Reggina Calcio) – 11 meczów, ale jego drużyna także zanotowała spadek. PO zakończeniu sezonu Bochniewicz podpisał kontrakt z Udinese Calcio, choć mało prawdopodobne jest, aby osiemnastolatek szybko wskoczył do składu „Zebrette”. W kadrze US Latina Calcio był bramkarz Wojciech Pawłowski, ale zimą przeniósł się do Śląska Wrocław. W Serie „C” w barwach US Cremonese jeden występ zaliczył Sebastian Zieleniecki.

Poniżej przedstawiona jest lista Polaków występujących w minionym sezonie Serie „A”, ale nie tylko poprzez wskazanie liczby meczów, liczby goli i minut spędzonych na boisku, ale także procentu tych minut do maksymalnej liczby minut. Podobne zestawienie było już publikowane na tym blogu w styczniu br. (tutaj), dlatego można sprawdzić progres poszczególnych piłkarzy w drugiej połowie sezonu.

Procentowy wymiar czasu gry pozwala na pokazanie rzeczywistej pozycji polskich piłkarzy w ich klubach. Oczywiście do takiej analizy potrzebna jest wiedza na temat kontuzji, kartek, dyspozycji, kontaktów z trenerem, itd., ale pobieżna analiza pozwala na smutne wnioski. Tylko Kamil Glik jest graczem podstawowej jedenastki. Wszołek jest jednym z istotnych rezerwowych, a Wolski jest jednym z kilku rezerwowych. Skorupski, mimo dużej konkurencji, zaliczył dwa pełne występy. Resztę, póki co, należy pominąć milczeniem, aczkolwiek życzę im, jak najlepiej.

Polacy w Serie „A” w sezonie 2013/2014:

1. Kamil Glik (Torino FC) – 34 mecze, 2 gole, 2.964 minuty (86,67%).

2. Paweł Wszołek (UC Sampdoria) – 19 meczy, 2 gole, 755 minut (22,08%).

3. Rafał Wolski (AC Fiorentina) – 14 meczy, 1 gol, 423 minuty (12,37%).

4. Łukasz Skorupski (AS Roma) – 2 mecze, 180 minut (5,26%)

5. Piotr Zieliński (Udinese Calcio) – 10 meczy, 137 minut (4,01%).

6. Bartosz Salamon (UC Sampdoria) – 2 mecze, 76 minut (2,22%)

7. Tomasz Kupisz (AC Chievo Verona) – 1 mecz, 29 minut (0,85%).

8. Igor Łasicki (SSC Napoli) – 1 mecz, 13 minut (0,38%)

Źródła: własne, 90minut.pl, eurofutbol.pl, transfermarkt.pl, napoli24h.pl, polskathebest.pl, sport.tvp.pl.