Blog > Komentarze do wpisu
Holenderka Arianne Aukes zdominowała windsurfingowy Puchar Świata na Stadionie Narodowym

W zawodach Pucharu  Świata, rozegranych w sobotę 6 września 2014 r. na Stadionie Narodowym w ramach trzydniowej imprezy „Windsurfing na Narodowym”, klasą dla siebie była Holenderka Arianne Aukes, która w każdej z trzech konkurencji zajmowała miejsce na podium. Zresztą, reprezentanci Holandii zajęli siedem miejsc na podium z osiemnastu możliwych, ale Polki też miały swoje wielkie chwile.

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(20)

Drugi dzień „Windsurfingu na Narodowym” był właściwym dniem zawodów, w którym rozegrano zaliczane do Pucharu Świata – finały we freestyle, slalomie i skokach. Pierwszego dnia, w piątek, rozegrano eliminacje do tych zawodów. Natomiast trzeci dzień był nazwany „Festiwalem Sportów Wodnych” i oprócz licznych pokazów i konkursów (wodne polo, flyboard, jet ski, narciarstwo wodne) rozegrano halowe mistrzostwa Polski w windsurfingu w slalomie i żeglarskiej klasie Laser.

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(11)

Pierwszą rozegraną w sobotę konkurencją był freestyle. Zarówno w rywalizacji kobiet, jak i mężczyzn pierwsze próby każdego ze startujących „stały pod znakiem zmagań z wiatrem” (cyt. za stadionnarodowy.org.pl). Wśród kobiet zdecydowanie najlepsza, wręcz pozakonkurencyjna była Sarah-Quita Offringa (Aruba), która doskonale panowała nad deską i poradziła sobie z nietypowym wiatrem. Offringa debiutowała w cyklu PWA w 2003 r., mając zaledwie 12 lat, i już w debiutanckim sezonie zwyciężyła w zawodach w Bonaire! Pozostałe miejsca na warszawskim podium uzupełniły dwie Holenderki – Arrianne Aukes i Maaike Huvermann. Wśród mężczyzn triumfował „po serii spektakularnych, podobnie jak w piątkowych eliminacjach Francuz Nicolas Akgazcyian” (cyt. za stadionnarodowy.org.pl). Podobnie, jak w rywalizacji pań, pozostałe miejsca na podium uzupełnili reprezentacji Holandii – Elton (Taty) Frans i Rafael de Windt.

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(21)

Drugą konkurencją był slalom, w którym widzowie mogli obserwować bezpośrednią rywalizację między zawodnikami. Wśród kobiet „triumfowała liderka rankingu PWA Lena Erdil, która w wyścigach finałowych dwukrotnie wygrała z naszą reprezentantką Zofią Klepacką. Polka miała problemy z wiatrem i startowała gorzej niż Erdil. Pod koniec pierwszego wyścigu udało jej się jednak dogonić rywalkę i na ostatniej prostej obie ścigały się deska w deskę.” (cyt. za stadionnarodowy.org.pl). Na najniższym stopniu podium stanęła wspomniana już Holenderka Arrianne Aukes. Klepacka, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich z 2012 r. w klasie RS:X podkreślała, że „po urodzeniu drugiego dziecka do „prawdziwych” treningów wróciła dopiero latem” (cyt. za eurosport.onet.pl). Z dobrej strony pokazały się także dwie inne Polki, które zostały sklasyfikowane na piątym miejscu – Agnieszka Pietrasik i Justyna Śniady, choć akurat w przypadku tej ostatniej najlepsze miało dopiero nadejść…

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(28)

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(30)

W slalomie panów rywalizacja była bardziej wyrównana, bo o zwycięstwie Brytyjczyka Bena Proffita nad Akgazcyian’em zdecydował dopiero trzeci wyścig. Proffit „w każdym wyścigu zaliczał świetny start i dobrze wchodził w wiraże” (cyt. za  stadionnarodowy.org.pl). Trzecie miejsce zajął Matteo Iachino (Włochy). W ćwierćfinałach odpadli dwaj zawodnicy, na których liczyli polscy kibice – Przemysław Miarczyński, brązowy medalista igrzysk olimpijskich z 2012 r. w klasie RS:X, a także mieszkający w Polsce – Steve Allen, dziewięciokrotny mistrz świata w windsurfingu. Wcześniej, bo w eliminacjach odpadli Piotr Myszka i Maciej Rutkowski.

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(32)

W trzeciej i ostatniej konkurencji – skokach (jump / wave) dla polskiej publiczności zaczęło się znakomicie, bo po pierwszej rundzie prowadziła Justyna Śniady! „Pierwsze skoki zawodnicze były zachowawcze i miały na celu bardziej zapoznanie się z rampą, niż wykonanie efektownych akrobacji” (cyt. za stadionnarodowy.org.pl).

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(39)

Rampa do skoków.

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(45)

Justyna Śniady przygotowuje się do skoku.

Gdy jednak trzeba było pokazać więcej umiejętności, Polka traciła dystans. Wyprzedziła ją Holenderka Amanda Beenen, a trzecie miejsce zajęła jej rodaczka Arrianne Aukes, która po raz trzeci stanęła na podium, mimo że w swojej drugiej próbie tak niefortunnie najechała na rampę, że doznała lekkiej, niegroźnej kontuzji. Śniady, piąta zawodniczka tegorocznych mistrzostw świata PWA w tej konkurencji, była niezwykle zadowolona, bo startowała z posklejaną deską. Po zawodach mówiła: „W eliminacjach źle trafiłam na wąski najazd na rampę i w efekcie deska się rozdwoiła na rufie. Z pomocą przyjaciół została posklejana taśmą tak dobrze, że… mam drugie miejsce i niesamowite wrażenia” (cyt. za eurosport.onet.pl).

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(34)

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(36)

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(43)

Wśród mężczyzn wygrał Francuz Thomas Traversa, który wykonywał równe, wysokiej klasy skoki. Drugi był Wenezuelczyk Ricardo Campello, który próbował wykonywać trudne technicznie skoki, ale z wykonaniem było już gorzej. Trzecie miejsce zajął także Francuz – Antoine Martin.

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(47)

Windsurfing na Narodowym oglądało z trybun 20 tys. kibiców, co jest absolutnym rekordem frekwencji na halowych zawodach windsurfingowych.” (cyt. za stadion narodowy.org.pl). Nic więc dziwnego, że organizatorzy imprezy, jak i środowiska związane z windsurfingiem i żeglarstwem podkreślały, że zawody zakończyły się sukcesem. Podobnie było z uczestnikami zawodów. „Wszyscy zawodnicy i zawodniczki zgodnie przyznawali, ze warunki w basenie były bardzo trudne i czasami ciężko było im sobie poradzić z silnym wiatrem. Windsurferzy podchodzili do zawodów jednak na luzie i zmagania na Stadionie Narodowym traktowali jako przygodę oraz okazję do dobrej zabawy.” (cyt. za stadion narodowy.org.pl). Wprawdzie nie wszyscy widzowie orientowali się w zasadach rywalizacji, ale chodziło przecież o jej popularyzację i przyjemne spędzie czasu.

 

6 września 2014 r., godz. 20:00, Warszawa, Stadion Narodowy

„Windsurfing na Narodowym”

The 2014 Warsaw PWA Indoor World Cup

Halowy Puchar Świata PWA w Windsurfingu 2014

Wyniki podane za: pwaworldtour.com:


Freestyle

kobiety:
1. Sarah-Quita Offringa (Aruba)
2. Arrianne Aukes (Holandia)
3. Maaike Huvermann (Holandia)
4. Oda Johanne Stokstad Brødholt (Norwegia)

mężczyźni:
1. Nicolas Akgazciyan (Francja)

2. Elton (Taty) Frans (Holandia)
3. Rafael de Windt (Holandia)
4. Max Matissek (Austria)

5. Rick Jendrusch (Holandia)

6. Everon (Tonky) Frans (Holandia)

7. Dieter Van der Eyken (Belgia)

8. Davy Scheffers (Holandia)

9. Jakub Kawałkowski (Polska)

10. Ricardo Campello (Wenezuela)

11. Philip Soltysiak (Kanada)

12. Jose „Gollito” Estredo (Wenezuela)

13. Steven Van Broeckhoven (Belgia)

14. Thomas Traversa (Francja)

15. Nick van Ingen (Holandia)

16. Antony Ruenes (Francja)

 

Slalom

kobiety:
1. Lena Erdil (Turcja)
2. Zofia Klepacka (Polska)
3. Arrianne Aukes (Holandia)
4. Delphine Cousin (Francja)

5. Agnieszka Pietrasik (Polska)

5. Justyna Śniady (Polska)

7. Maria Andres (Hiszpania)

7. Sarah-Quita Offringa (Aruba)

 

mężczyźni:
1. Ben Proffitt (Wielka Brytania)
2. Nicolas Akgazciyan (Francja)
3. Matteo Iachino (Włochy)
4. Andrea Rosati (Włochy)

5. Julien Quentel (Francja)

5. Jose Estredo (Wenezuela)

7. Klaas Voget (Niemcy)

7. Ricardo Campello (Wenezuela)

9. Cyril Moussilmani (Francja)

9. Cedric Bordes (Francja)

9. Steven Van Broeckhoven (Belgia)

9. Jules Denel (Francja)

13. Elton (Taty) Frans (Holandia)

13. Steven Allen (Australia)

13. Przemysław Miarczyński (Polska)

13. Pierre Mortefon (Francja)

 

Skoki (Jump / Wave)

kobiety:
1. Amanda Beenen (Holandia)

2. Justyna Śniady (Polska)
3. Arrianne Aukes (Holandia)
4. Lena Erdil (Turcja)

 

mężczyźni:
1. Thomas Traversa (Francja)

2. Ricardo Campello (Wenezuela)
3. Antoine Martin (Francja)
4. Jules Denel (Francja)

5. Ben Proffitt (Wielka Brytania)

6. Alex Mussolini (Hiszpania)

7. Andrea Rosati (Włochy)

8. Jamie Hancock (Wielka Brytania)

9. Graham Ezzy (USA)

10. Robert Bałdyga (Polska)

11. Daniel Bruch (Niemcy)

12. Elton (Taty) Frans (Holandia)

13. Boujmaa Guilloul (Maroko)

14. Levi Lenz (Brazylia)

15. Leon Jamaer (Niemcy)

16. Maciej Rutkowski (Polska)

17. Everon (Tonky) Frans (Holandia)

 

Widzów: 20 tys. (stadionnarodowy.org.pl).

 

Źródła: własne, pwaworldtour.com, stadionnarodowy.org.pl, eurosport.onet.pl. Windsurfing na Stadionie Narodowym, halo-wawa.pl – bezpłatny miesięcznik, wrzesień 2014 nr 4, s. 1 i 7. Skarb Kibica Halowego Pucharu Świata PWA w windsurfingu 2014 – bezpłatny dodatek do „Przeglądu Sportowego” z dnia 1 września 2014 r.J. Wojczyński, Zabawa była przednia, „Przegląd Sportowy” z dnia 8 września 2014 r., s. 16.

sobota, 17 stycznia 2015, martinez-4ever

Polecane wpisy