Blog > Komentarze do wpisu
(Na razie) nie będzie kobiecego odpowiednika Jerzego Dudka

W rozegranym w 14 maja 2015 r. finale Ligi Mistrzyń kobiet drużyna 1. FFC Frankfurt pokonała 2:1 Paris Saint-Germian z Katarzyną Kiedrzynek w bramce. Mecz został rozegrany na stadionie Friedrich-Ludwig-Jahn-Sportpark w Berlinie.

Francuska drużyna, choć straciła bramkę w ostatniej minucie meczu, to była po prostu gorsza. To, że nie straciła wcześniej większej liczby goli to w dużej mierze zasługa polskiej bramkarki. Tym samym po dziesięciu latach przerwy nie będzie polskiego bramkarza z pucharem za zwycięstwo Ligi Mistrzów UEFA. Dokładnie dziesięć lat temu, 25 maja 2005 r., Jerzy Dudek po niesamowitym meczu w Stambule sięgnął po zwycięstwo z FC Liverpool, który pokonał AC Milan po rzutach karnych.

Kiedrzynek_Finał_Ligi_Mistrzyń_2015

Kiedrzynek podczas meczu finałowego Ligi Mistrzów UEFA kobiet.

Źródło: sport.pl.

Niewątpliwie Kiedrzynek ma jeszcze szanse wywalczyć z PSG zwycięstwo w Lidze Mistrzów, ponieważ w klubie z Paryża właściciele, starają się budować silną markę klubu poprzez wspieranie różnych sekcji, a nie tylko męskiej piłki nożnej. W Paryżu występuje od 2013 r. W listopadzie zeszłego roku, gdy zrezygnowała z występów w reprezentacji Polski, portal sport.pl pisał o niej, że jest „jedyną Polką, występującą w poważnym, europejskim klubie”.

Wcześniej kilka Polek grało w silnych klubach. Maria Makowska (obrońca) w latach 1998-2004, a Maria Otrębska (napastnik) w sezonie 1998/1999 występowały w niemieckiej drużynie 1. FFC Turbine Poczdam. Wprawdzie Makowska w swoim ostatnim sezonie (2003/2004) w Poczdamie zdobyła mistrzostwo, puchar i halowe mistrzostwo Niemiec, ale może żałować, że wtedy pożegnała się z klubem. W następnym sezonie „Turbiny” wygrał Puchar UEFA kobiet, a w kolejnym wystąpiły w finale. Puchar UEFA kobiet była rozgrywany od sezonu 2001/2002, a od sezonu 2009/2010 zastąpiła go Liga Mistrzyń. Pierwszą edycję wygrała właśnie drużyna z Poczdamu, a w drugiej przegrała dopiero w finale. Warto jeszcze wspomnieć, że w sezonie 2013/2014 bramkarka Daria Antończyk występowała w kobiecej sekcji Ajaxu Amsterdam, utworzonej latem 2012 r. Ajax dopiero buduje swoją markę, ale występy Polski należy odnotować.

Kiedrzynek_z_medalem_za_finał_LM_2015

Kiedrzynek z medalem za udział w finale Ligi Mistrzów UEFA kobiet.

Źródło: laczynaspilka.pl.

W następnych latach szanse na triumf w Lidze Mistrzyń, oprócz Kiedrzynek, powinna mieć najlepsza obecnie (a może i w historii) polska piłkarka, czyli Ewa Pajor. W październiku 2013 r. otrzymała nagrodę UEFA dla najlepszej piłkarki w Europie do lat 17, co było związane też z wywalczeniem przez polską reprezentację do lat 17 mistrzostwa Europy. Talent Pajor rozwija się zgodnie z oczekiwaniami. Debiut i bramki w pierwszej reprezentacji sprawiły, że Polka stała się jednym z celów transferowych najsilniejszych europejskich klubów. Kusiło ją PSG, ale ostatecznie zapowiedziała podpisanie kontraktu z dwukrotnym triumfatorem Ligi Mistrzyń (2013, 2014) – VfL Wolfsburg.

Pajor postanowiła skończyć liceum, zdać maturę i obronić z Medykiem Konin mistrzostwo i Puchar Polski. Swoje zamierzenia osiągnęła. Czas na realizację zamierzeń w Niemczech.

A może w finale Ligi Mistrzyń doczekamy się finału PSG – VfL Wolfsburg, czyli biorąc pod uwagę pozycje Kiedrzynek i Pajor, starcia o miano kobiecego odpowiednika Jerzego Dudka lub Roberta Lewandowskiego?

 

Źródła: własne, sport.pl, przegladsportowy.pl, weszlo.com, pl.wikipedia.org, laczynaspilka.pl.

piątek, 25 grudnia 2015, martinez-4ever

Polecane wpisy