Blog > Komentarze do wpisu
Wystawa „Van Gogh Alive” na Stadionie Narodowym

W dniach 14 listopada 2015 r. – 14 lutego 2016 r. w Centrum Wystawowym przy Stadionie Narodowym zagościła wystawa multimedialna „Van Gogh Alive. The experience”.

Wystawa zawitała do Warszawy po odwiedzeniu Berlina, Szanghaju, Petersburga, Florencji i Singapuru, a w Polsce odwiedziła jeszcze Kraków. Nie była ona zwykłą wystawą, jaką można oglądać w muzeach. W folderach informacyjnych można było przeczytać, że „poszerza dotychczasową definicją słowa „wystawa”.

Źródło: vangoghalive.pl.

W pierwszej sali będącej niejako wprowadzeniem na kilku tablicach przedstawiono sylwetkę Van Gogha. Także na tablicach omówionych zostało kilkanaście najbardziej znanych obrazów artysty (m.in. Słoneczniki, Pokój van Gogha w Arles, Kawiarniany taras w nocy, Gwiaździsta noc nad Rodanem, Krzesło Vincenta z fajką, Autoportret z zabandażowanym uchem, Gwiaździsta noc, Wazon z irysami, Kościół w Auvers). Poza tym, przygotowano instalację, w której przedstawiono w rzeczywistych rozmiarach widok z obrazu Pokój van Gogha w Arles.

2015.12.05_Wystawa_Van_Gogh_(7)

Najważniejszą część wystawy stanowiła jednak główna sala, w której ponad trzy tysiące dzieł Van Gogha było wyświetlanych na wielkoformatowych ekranach, przy czym obrazy poruszały się, a wszystkiemu towarzyszyła znakomicie dobrana muzyka. Wystawa odeszła więc od charakterystycznych dla muzeów – ciszy, skupienia, sztywnej atmosfery czy braku możliwości dotykania eksponatów. Poza tym przeważała w niej chronologia, więc pokazywała historię ewoluującej twórczości artysty, nawiązując do różnych okresów jego życia, gdy malarz był związany z różnymi miastami (Tilburg, Haga, Paryż, Londyn, Etten, Drenthe, Antwerpia, Arles), a jednocześnie doskonale oddaje mit i tajemnicę, którymi owiane są życie i twórczość Van Gogha. Wystawa pokazuje pewną historię, z której można wyczytać samotność, smutek, ubóstwo, szaleństwo, chorobę, frustrację i brak zrozumienia. Takie chyba było życie wielkiego artysty.

2015.12.05_Wystawa_Van_Gogh_(1)

Vincent Willem van Gogh to holenderski malarz postimpresjonistyczny, który urodził się 30 marca 1853 r. w holenderskim Groot-Zundert w Brabancji, niedaleko Antwerpii, a zmarł 29 lipca 1890 r. w Auvers-sur-Oise, we Francji. Za życia była mało doceniany, a sławę zyskał dopiero po śmierci. Prawdopodobnie za życia sprzedał tylko jeden obraz (Czerwona winnica). Pod koniec I połowy XX wieku był uważany za jednego z największych i najbardziej rozpoznawalnych artystów w historii. Obecnie jest uważany za jednego z największych malarzy w historii.

2015.12.05_Wystawa_Van_Gogh_(5)

Pozycję van Gogha w świecie sztuki ugruntowała fundacja jego imienia, która przejęła rodzinną spuściznę artysty. Jego dorobek stanowi ponad 2 tys. dzieł (870 obrazów, 150 akwarel, 1000 rysunków i 133 szkiców listowych zawartych w ponad 600 listach). Ponad 600 obrazów mistrza znajduje się w kolekcjach publicznych, a 483 w muzeach europejskich (m.in. 210 w Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie, 23 w Musee d’Orsay w Paryżu, po 4 w National Gallery w Londynie i NY Carlsberg Glyptotek w Kopenhadze). Jedyny obraz, który (oficjalnie) znajduje się w Polsce to Gospodarstwa wśród drzew (ang. Farmhouses Among Trees). Można go oglądać w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie.

Wystawa „Van Gogh Alive” potwierdza rosnące znaczenie Stadionu Narodowego jako miejsca organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć, nie tylko sportowych. Potwierdza również, że zarządzający obiektem poszukuje różnych sposobów na zwiększanie dochodów, wykorzystując do tego sztukę i przestrzeń wokół stadionu. Podkreślić należy, że wystawy na stadionie stają się zjawiskiem powszechniejszym na Stadionie Narodowym („Pompeje. Życie w cieniu wulkanu”, „Dinozaury na żywo”, Oceanarium 3D).

 

Źródła: własne, vangoghalive.pl, pgenarodowy.pl, vggallery.com, pl.wikipedia.pl. Życie i twórczość: Van Gogh, Wydawnictwo Solis, Warszawa 2012.

 

Zdjęcia wykonano 5 grudnia 2015 r.

sobota, 18 marca 2017, martinez-4ever

Polecane wpisy