Blog > Komentarze do wpisu
Zwycięstwo nad Irlandią daje awans do UEFA Euro 2016!

W niedzielę 11 października 2015 r. reprezentacja Polski pokonała na Stadionie Narodowym reprezentację Irlandii 2:1 (2:1) i wywalczyła awans do finałów piłkarskich Mistrzostw Europy 2016. Bramki dla „Biało-Czerwonych” zdobyli Grzegorz Krychowiak i Robert Lewandowski.

Polacy przystępowali do meczu w lepszej sytuacji niż Irlandczycy, ponieważ nie musieli wygrywać za wszelką cenę. Awans do UEFA Euro 2016 dawało „Biało-Czerwonym” nie tylko zwycięstwo, ale także remis 0:0 i 1:1. Niepokoić mogła sytuacja zdrowotna w polskiej kadrze. Z powodu kontuzji w meczu z Irlandią nie mogli wystąpić Maciej Rybus, Tomasz Jodłowiec i Arkadiusz Milik. Dodatkowo, trener Nawałka zaskoczył kibiców i ekspertów wystawiając Pawła Olkowskiego w miejsce Jakuba Błaszczykowskiego.

Polska_-_Irlandia_(1)

Początek spotkania był bardzo nerwowy ze strony Polaków, którzy niewątpliwie czuli presję związaną z wagą spotkania, ale z drugiej strony goście bardzo agresywnie atakowali gospodarzy. Polacy starali się grać ostrożnie, a wręcz zachowawczo, co doprowadziło do kilku niecelnych podań. „W zasadzie pierwsza dogodna sytuacja dla Polski skończyła się golem.” (cyt. za: „Przegląd Sportowy”). W 13. minucie Kamil Grosicki uderzył piłkę w zamieszaniu podbramkowym w bramkarza i Polacy wywalczyli rzut rożny. Po dośrodkowaniu Grzegorz Krychowiak przyjął piłkę na dwudziestym metrze i oddał strzał w długi róg bramki. Piłkę uderzył nieczysto, ale Darren Randolph był zasłonięty i nie miał szans na skuteczną interwencję. Irlandzki bramkarz tylko odprowadził piłkę wzrokiem, a Polska objęła prowadzenie 1:0 i była już tylko o krok od awansu. Dla Krychowiaka był to drugi gol w trzydziestym występie w kadrze. Pierwszą bramkę strzelił także w eliminacjach UEFA Euro 2016, w wyjazdowym meczu z Gruzją. Poza tym, to była druga bramka „Krychy” na Stadionie Narodowym. Pierwszą zdobył w maju 2015 r. w finale Ligi Europy (Sevilla – Dnipro Dniepropietrowsk 3:2).

2015.10.11_Polska__Irlandia_(8)
Pole karne tuż przed zdobyciem gola przez Krychowiaka.

Irlandczycy odpowiedzieli natychmiast. W 14. minucie Michał Pazdan próbował zatrzymać Shane Longa i wyskoczył w powietrze, ale wysoko uniósł nogę i uderzył piłkarza rywali. Faul był, ale turecki sędzia Cüneyt Çakır popełnił błąd, bo podyktował rzut karny, a zdarzenie miało miejsce przed polem karnym. Inna sprawa, że Pazdan pospieszył się z reakcją, bo w pobliżu był Jakub Wawrzyniak, który również mógł przerwać akcję. Zagdanie polskiego sefensora zostało nazwane „Kung Fu Pazdan”. „Koszmary Pazdana wróciły, a ksywę rodem z azjatyckich filmów o sztukach walki otrzymał dwa lata temu podczas towarzyskiego meczu z Irlandią właśnie. Wtedy w środku pola brutalnie sfaulował dzisiejszego egzekutora - Waltersa. Od tamtego czasu mocno się zmienił, przestał grać wślizgiem.” (cyt. za: sportowefakty.wp.pl). Warto zaznaczyć, że nie były to najlepsze dni dla obrońcy Legii, bo ledwie kilka dni wcześniej był zamieszany w utratę dwóch goli w meczu ze Szkocją (2:2).

Polska_-_Irlandia_(11)
Jon Walters przygotowuje się do wykonania rzutu karnego.

W 16. minucie Jon Walters podszedł do piłki ustawionej na jedenastym metrze i silnym, płaskim strzałem pokonał Łukasza Fabiańskiego, który wyczuł intencje strzelca, ale zabrakło centymetrów do zatrzymania piłki. Irlandia doprowadziła więc do remisu 1:1, a Walters strzelił swoja ósmą bramkę w 37 występie w narodowych barwach.

Polacy prawie odpowiedzieli natychmiast, bo w zamieszaniu podbramkowym piłkę do bramki skierował Krzysztof Mączyński, tyle że na spalonym był Robert Lewandowski. Przez następnych dwadzieścia minut zamiast piłkarskiej finezji, kreatywności i polotu na boisku gościła zaciekła walka o każdy centymetr boiska. Z tego też powodu groźnych sytuacji było, jak na lekarstwo.

„W 24. minucie znów groźnie było w polu karnym Irlandczyków, kiedy Krzysztof Mączyński zakręcił piłką, ale ta nieznacznie przeleciała obok słupka.” (cyt. za: legionisci.com). Następnie w 35. minucie Grosicki oddał strzał z narożnika pola karnego mocno podkręcając piłkę, ale futbolówka tylko przeleciała obok słupka. Siedem minut później Polacy dopięli swego. Karol Linetty podał do Krzysztofa Mączyńskiego, który dośrodkował do Lewandowskiego. Najlepszy polski strzelec uprzedził Waltersa i z dwunastu metrów oddał strzał głową. Piłka przeleciała nad Séamusem Colemanem i wpadła do bramki strzeżonej przez Randolpha. Polska objęła prowadzenie 2:1 i takim wynikiem zakończyła się pierwsza połowa meczu. Strzelając tą bramkę Lewandowski został królem strzelców eliminacji UEFA Euro 2016. Z wynikiem 13 goli wyrównał rekord eliminacji należący do Davida Healy’ego z Irlandii Północnej, który taki wyniki osiągnął w eliminacjach UEFA Euro 2008. Po meczu Lewandowski był komplementowany przez irlandzkiego trenera Martina O’Neilla, który podkreślał, że „Lewy” strzelił 15 bramek w ostatnich 6 meczach w klubie i reprezentacji, prezentuje klasę światową i jest kandydatem do Złotej Piłki.

Polska_-_Irlandia_(15)
Irlandczycy wznawiają grę ze środka boiska po utracie drugiej bramki.

„Do niedzieli irlandzka obrona była najlepsza w grupie. Straciła zaledwie pięć goli. Niemcy, którzy miesiąc temu naszą rozmontowywali trzema podaniami, wbili jej tylko jednego, strzałem z trzydziestu metrów. Teraz do przerwy traciła dwa. Tyle, że gdyby strzeliła jeszcze jednego, to awansowałby do Euro.” (cyt. za: sportowefakty.wp.pl).

W drugiej połowie znowu była walka, walka i jeszcze raz walka. Dużo gry siłowej, dużo wślizgów i chwilami walki wręcz. „W 50. minucie z lewej strony boiska dośrodkował Jakub Wawrzyniak, ale niecelny strzał głową oddał Michał Pazdan.” (cyt. za: 90minut.pl) „lecz jego główka nie leciała nawet w światło bramki” (cyt. za: legionisci.com). „Chwilę później Robbie Brady podał do Glenna Whelana, który zdecydował się na uderzenie sprzed pola karnego, lecz piłkę po odbiciu od Linettego złapał Łukasz Fabiański. W 57. minucie strzał z daleka oddał Robbie Keane, jednak uderzenie było bardzo nieudane.” (cyt. za: 90minut.pl). W 63. minucie na boisku pojawił się Błaszczykowski. Było to jego 74. występ i „pod tym względem jest rekordzistą wśród piłkarzy powołanych na spotkania ze Szkocją i Irlandią.” (cyt. za: „Przegląd Sportowy”). Minutę później Grosicki po podaniu od Lewandowskiego (według innych źródeł – od Krychowiaka) obrócił się z piłką na piętnastym metrze i upadając oddał strzał, po którym piłkę złapał Randolph. W 72. minucie Jakub Błaszczykowski wbiegł między trzech obrońców i znakomicie podał do Lewandowskiego, który przyjął piłkę na szesnastym metrze, ale Coleman zdążył ją wybić. „W 76. minucie sprzed pola karnego uderzył Lewandowski, ale futbolówka poleciała obok słupka. W odpowiedzi także niecelny strzał oddał Aiden McGeady.” (cyt. za: 90minut.pl). W 81. minucie po dośrodkowaniu Aidena McGeady’ego (wprowadzony na boisko za Glenna Whelana w 58 min.) strzał głową oddał niepilnowany Richard Keogh (John O’Shea – według sportowefakty.wp.pl), ale Fabiański na raty złapał piłkę. Gdyby Irlandczycy strzelili gola na 2:2, to oni pojechaliby do Francji, dlatego tak bardzo żałowali niewykorzystania tej sytuacji. Cztery minuty później Grociski wyłożył piłkę na szesnastym metrze Krychowiakowi, ale strzał zupełnie mu nie wyszedł. Źle uderzył w piłkę, obrońca mu przeszkadzał i piłka poleciała wysoko nad poprzeczką.

W końcowych minutach ciężar gry wziął na siebie Lewandowski, który umiejętnie przetrzymywał piłkę i dosłownie - dawał faulować się gościom, co pozwalało zyskiwać cenne sekundy. Sędzia doliczył aż pięć minut. W pierwszej minucie O’Shea powalił Lewandowskiego i obejrzał drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę. W czwartej minucie Sławomir Peszko podał do Błaszczykowskiego, który dośrodkował w Lewandowskiego. Polskiemu napastnikowi niewiele zabrakło, aby uderzyć piłę. Wyniki spotkania nie zmienił się, co oznaczało, że Polska awansowała do UEFA Euro 2016 i po raz trzeci z rzędu zagra podczas turnieju finałowego Mistrzostw Europy!

Oficjalne statystyki UEFA z tego meczu potwierdzają, że gospodarze mieli przewagę – w posiadaniu piłki (55% - 45%), oddanych strzałach (16:6), strzałach celnych (5:3), faulach (23:21), spalonych (4:1), podaniach (322:243), celnych podaniach (255:173) i skuteczności podań (79,19% - 71,19%). Irlandczycy mogli pochwalić się większą liczbą żółtych (4:2) i czerwonych (1:0) kartek. Jedynie w liczbie rzutów rożnych był remis (4:4).

Polska_-_Irlandia_(22)

Polska_-_Irlandia_(24)

Polska_-_Irlandia_(25)

Polska_-_Irlandia_(26)

Polska_-_Irlandia_(27)

W eliminacjach do UEFA Euro 2016 wystąpiło 28 polskich piłkarzy, a 14 kolejnych zasiadło co najwyżej na ławce rezerwowych. Tylko dwóch Polaków wystąpiło we wszystkich dziesięciu meczach eliminacyjnych – Krychowiak i Lewandowski, ale tylko ten pierwszy rozegrał wszystkie mecze od pierwszej do ostatniej minuty. Dziewięć meczy rozegrało czterech piłkarzy – Glik, Szukała, Grosicki i Milik. We wszystkich dziesięciu meczach na ławce rezerwowych siedziało dwóch piłkarzy – Artur Boruc i Thiago Cionek. Mecz z Irlandią był 19 pod wodzą Adama Nawałki (9 zwycięstw, 7 remisów, 3 porażki i bramki 41:16).

Warto jeszcze zauważyć, że 11 października po raz czwarty okazał się szczęśliwą kartką w kalendarzu polskiej reprezentacji. Tego dnia w 2006 r. Polska pokonała Portugalię (2:1, el. Euro 2008), w 2008 r. Czechy (2:1, el. MŚ 2010), a w 2010 r. Niemcy (2:0, el. Euro 2016).

---------------------------------------------

Irlandia zakończyła rywalizację grupową na trzecim miejscu i o awans do UEFA Euro 2016 musiała walczyć w barażach, w których wyeliminowała Bośnię i Hercegowinę (1:1, 2:0).

11 października 2015 r., godz. 20:45 – Warszawa, Stadion Narodowy (PGE Narodowy)

X kolejka grupy „D” eliminacji UEFA Euro 2016

Polska 2-1 Irlandia

Bramki: Grzegorz Krychowiak (13 min.) i Robert Lewandowski (42 min.) – Jon Walters (16 min., rzut karny).

Polska: 22. Łukasz Fabiański – 20. Łukasz Piszczek, 15. Kamil Glik, 21. Michał Pazdan, 14. Jakub Wawrzyniak – 7. Paweł Olkowski (63 min., 16. Jakub Błaszczykowski), 8. Grzegorz Krychowiak, 10. Karol Linetty, 5. Krzysztof Mączyński (78 min., 4. Łukasz Szukała), 11. Kamil Grosicki (85 min., 17. Sławomir Peszko) – 9. Robert Lewandowski.

Rezerwowi, którzy nie zagrali: Wojciech Szczęsny, Artur Boruc – Thiago Cionek, Artur Jędrzejczyk, Piotr Zieliński, Bartosz Kapustka, Sebastian Mila, Artur Sobiech, Ariel Borysiuk.

Trener: Adam Nawałka.

Irlandia: 23. Darren Randolph - 2. Séamus Coleman, 5. Richard Keogh, 4. John O'Shea, 19. Robbie Brady – 14. Jon Walters, 8. James McCarthy, 6. Glenn Whelan (58 min., 7. Aiden McGeady), 21. Jeff Hendrick, 11. James McClean (73 min., 20. Wes Hoolahan) – 9. Shane Long (55 min., 10. Robbie Keane).

Rezerwowi, którzy nie zagrali: David Forde, Rob Elliot – Marc Wilson, David Meyler, Daryl Murphy, Cyrus Christie, Paul McShane, Darron Gibson, David McGoldrick.
Trener: Martin O’Neill (Irlandia Północna).

żółte kartki: Glik (74 min., za faul), Peszko (87 min., za niesportowe zachowanie) – O'Shea (19 min. i 90+2 min., obie za faule), Whelan (45+1 min., za faul), Walters (90+5 min., za faul).

czerwona kartka: John O'Shea (90+2 min., za drugą żółtą).

sędziowali: Cüneyt Çakır jako sędzia główny, Bahattin Duran i Tarik Ongun jako sędziowie liniowi, Huseyin Gocek i Baris Simsek jako dodatkowi sędziowie asystenci oraz Cem Satman (wszyscy Turcja) jako sędzia techniczny.

temperatura: 4C.

widzów: 57 497.

Źródła: własne, 90minut.pl, polsatsport.pl, sport.pl, eurosport.onet.pl, legionisci.com, sportowefakty.wp.pl. „Przegląd Sportowy” z dnia 12 października 2015 r., s. 1-11.