Blog > Komentarze do wpisu
„W stulecie tradycji W.K.S. Legia 1916-1939”

Pod takim tytułem od końca maja 2016 r. można było obejrzeć wystawę, nieformalnie nawiązującą do obchodów stulecia klubu Legii Warszawa.

2016.09.17_Wystawa_WKS_Legia_(1)

Wystawa powstała we współpracy Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego w Europie z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy – Oddział Żoliborsko-Bielański oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Honorowy patronat nad wysławą objął Andrzej Strejlau, były trener Legii i reprezentacji Polski.

Plenerowa ekspozycja, składająca się z dziewiętnastu tablic (plansz) miała charakter mobilny i była pokazana w różnych częściach Warszawy. Najpierw była prezentowana na ogrodzeniu parku im. S. Żeromskiego przy pl. Wilsona na Żoliborzu, gdzie 24 maja odbyło się uroczyste otwarcie wystaw. Następnie ekspozycję można było oglądać na ogrodzeniu Parku im. gen. J. Sowińskiego na Woli, a później na terenie targowiska „Zieleniak” na Ochocie.

Jak podawała oficjalna strona wystawy: „Ekspozycja ma skoncentrować się na tematyce historycznej, opisać pewien kontekst w którym drużyna rodziła się, ukazany dzięki kilkudziesięciu fotografiom tych, którzy z początkiem lat 20. stworzyli W.K.S. Legia. Historia Klubu zostaje opowiedziana do 1939 r.” (cyt. za: 100legia.com.pl).

Prezentowane na tablicach zdjęcia nawiązywały do powstania klubu i pierwszych lat po jego założeniu. Z tego powodu są zdjęcia Władysława Groele (współzałożyciela i pierwszego prezesa WKS Legia), Stanisława Mielecha (pomysłodawcy nazwy „Drużyna Legionowa” i zdobywca pierwszej bramki w historii Legii), Pawła Akimowa (pierwszego obcokrajowca w barwach Legii) a także obserwujących w 1916 r. mecze Legii, a właściwie „Drużyny Legionowej” – brygadiera Józefa Piłsudskiego, m.in. z pułkownikiem Edwardem Rydzem-Śmigłym, pułkownikiem Kzimierzem Sosnkowski i kapitanem Michałem Karasziewiczem-Tokarzewskiem.

2016.09.17_Wystawa_WKS_Legia_(3)

Jest też zdjęcie z pierwszym trofeum w historii klubu, czyli Pucharem Polskiego Towarzystwa Eugenicznego (1926). Zdjęcia nawiązują m.in. do międzynarodowych meczów piłkarzy Legii z WAC Wiedeń, Juventusem Bukareszt, Racing Club Paris, czy meczu w Morawskiej Ostravie. Na jednym z fotosów widoczny jest Henryk Martyna podczas meczu międzynarodowgo Polska – Jugosławia.

Wystawa, podobnie zresztą, jak inne w ostatnim czasie wystawy związane z Legią (np. „100 lat Legii Warszawa”), przedstawiała zdjęcia różnych sekcji wojskowego klubu. Oprócz piłki nożnej są to szermierka, tenis ziemny (Polska – Chiny 1939), hokej na lodzie, lekkoatletyka, zapasy, strzelectwo i sporty motocyklowe.

2016.09.17_Wystawa_WKS_Legia_(8)

Hokeiści Legii w Krynicy.

Sporą ciekawostką jest zdjęcie z biegu na 5 km w ramach międzynarodowych zawodów lekkoatletycznych rozegranych 19 września 1930 r. na stadionie Legii. Na zdjęciu biegną wielcy mistrzowie – Fin Paavo Nurmi przed Januszem Kusocińskim:

2016.09.17_Wystawa_WKS_Legia_(6)

Szczególne znaczenie mają jednak zdjęcia pokazujące akt erekcyjny stadionu Legii, a także jego wygląd w 1934 r., czyli cztery lata po wybudowaniu. W tamtym czasie stadion Legii (z torem kolarskim wokół boiska) był elementem całego kompleksu sportowgo wraz z basenem pływackim, kortami tenisowymi i boiskami piłkarskimi Agrykoli.

 2016.09.17_Wystawa_WKS_Legia_(5)

Akt erekcyjny Stadionu „Legii” im. Marszałka J. Piłsudskiego.

 2016.09.17_Wystawa_WKS_Legia_(9)

Niestety na planszach są też drobne wpadki – (1) literówka w opisie jednego ze zdjęć, (2) prezentacja zdjęć z meczów Korony Warszawa bez żadnego wyjaśnienia, że doszło do fuzji tego klubu z Legią i (3) zaprezentowanie zwycięzcy pierwszego w historii biegu Belweder – Stare Miasto (Biegu Belwederskiego, 1920). Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że zwycięzcą był Zygmunt Strubel z Polonii Warszawa. Prezentowanie w wystawie poświęconej Legii sukcesu największego lokalnego rywala jest co najmniej zastanawiające.

Pomysł na wystawę i wykorzystanie interesujących zdjęć zasługują na pochwałę, ale z wykonaniem było trochę gorzej. Wystawa była niedopracowana, bo pomijając wymienione wcześniej błędy, zabrakło opisów odnoszących się do poszczególnych zdjęć i tłumaczących kontekst, którego dotyczą. Niemniej jednak była kolejnym przedsięwzięciem wpisującym się w obchody stulecia klubu, choć nieoficjalnym.

 

Zdjęcia wykonano 17 września 2016 r. podczas ekspozycji na ogrodzeniu Parku im. gen. J. Sowińskiego na warszawskiej Woli.

 

Źródła: własne, 100legia.com.pl, eurosport.onet.pl, pl.wikipedia.org.

wtorek, 09 października 2018, martinez-4ever

Polecane wpisy

Komentarze
2018/10/09 10:32:10
najważniejsze, że Legia ostatnimi czasy wraca na właściwe tory w lidze:)