Wpisy z tagiem: Werder Brema

wtorek, 04 listopada 2014
Nie tylko Real i Fiorentina

Super Mecz nie był jedynym meczem towarzyskim rozegranym w Polsce latem 2014 r., w którym uczestniczył klub zagraniczny. Przegląd sparingów wskazuje, że w Polsce grały kluby z Niemiec, Cypru, Grecji, Izraela i co zrozumiałe – z Czech, Słowacji, Litwy, Rosji i Ukrainy.

Przede wszystkim na pojedyncze mecze zawitały do Polski dwa kluby z Bundesligi – Borussia Dortmund (3:0 ze Śląskiem Wrocław) i Werder Brema (1:1 z Pogonią Szczecin).

Śląsk_-_Borussia_-_zapowiedź_meczu_2014

Zapowiedź meczu Śląsk Wrocław – Borussia Dortmund.

Źródło: nk.pl.

Pogoń_-_Werder_2014

Pogoń Szczecin – Werder Brema (1:1).

Źródło: 24kurier.pl.

Poza tym, w Polsce trenował mistrz Cypru i zdobywca Pucharu Cypru, który niebawem będzie etatowym uczestnikiem Ligi Mistrzów, czyli APOEL Nikozja. Były klub Helio Pinto wygrał po 2:1 z Arką Gdynia (w Gnieźnie) i Lechią Gdańsk (w Chojnicach).

Arka_-_APOEL_2014

Arka Gdynia – APOEL Nikozja (1:2).

Źródło: ekstraklasa.net.

Lechia_-_APOEL_2014

Lechia Gdańsk – APOEL Nikozja (1:2)

Źródło: czas.tygodnik.pl.

Co ciekawe, z tymi samymi rywalami zmierzył się wielki Panathinaikos Ateny, choć w zeszłym sezonie ukończył rozgrywki Superleague Ellada dopiero na czwartej pozycji. „Wszechateńscy” wygrali z Arką 1:0, ale przegrali z Lechią 0:4! Zresztą Lechia miała gościć Benfikę Lizbona w dniu 21 lipca w ramach rozliczenia za transfer Pawła Dawidowicza, ale mecz nie doszedł do skutku. Podobnie, jak planowane na początek września starcie z HSV Hamburg.

Lechia_-_Panathinaikos_2014

Przed meczem Lechia Gdańsk – Panathinaikos Ateny. Trochę szkoda, że mecz nie odbył się na PGE Arenie, ale przy Traugutta kompletu nie było…

Źródło: trojmiasto.tv.

Arka_-_Panathinaikos_2014

Arka Gdynia – Panathinaikos Ateny (0:1).

Źródło: arkowcy.pl.

Mecze sparingowe w Polsce oprócz APOELu Nikozja rozegrały także dwa inne cypryjskie kluby – Omonia Lefkossias (w Grodzisku Wlkp.: 0:2 z Zawiszą Bydgoszcz, 0:2 z Podbeskidziem Bielsko-Biała i 0:3 z Jagiellonią Białystok) i AEK Larnaka (1:2 z Zagłębiem Lubin w Opalenicy).

Najliczniejszą grupę stanowiły jednak klubu z Izraela i Słowacji. Cztery izraelskie kluby wybrały Polskę jako miejsce przygotowań do nowego sezony – wicemistrz Hapoel Beer Szewa (1:0 z Zawiszą w Lipnie, 0:1 z Legią), Ashdod SC (2:1 z Zagłębiem Lubin w Opalenicy), Hapoel Ra’anana (4:0 z Pogonią Siedlce) i Ihud Bnei Sakhnin (2:0 z Miedzią Legnica w Szamotułach).

Tradycyjnie mecze w Polsce rozegrało kilka klubów, które często gości w Polsce, jak np. słowackie MFK Rużomberok (0:5 z Wisłą Kraków w Myślenicach) i MSK Żilina (0:2 z Piasem Gliwice i 1:1 z Wisłą Kraków w Kalwarii Zebrzydowskiej), a także drugoligowcy – MFK Zemplin Michalovce (1:1 z Sandecją Nowy Sącz) i Partizan Bardejov (4:2 z Sandecją). Czeską piłkę reprezentowali tylko piłkarze drugoligowej MFK Karwiny (1:1 z Wisłą Kraków w Myślenicach i 0:0 z Termaliką Bruk-bet Nieciecza w Rybniku-Kamieniu).

Nie mogło też zabraknąć klubów litewskich – Atlantas Kłajpeda (w Gniewinie: 2:1 z Pogonią Szczecin i 0:2 z Legią Warszawa), Traku FK (0:1 z Wigrami Suwałki) i Suduva Marijampole (1:3 z Wisłą Płock w Grodzisku Wlkp.). Ukrainę tym razem reprezentowała tylko drużyna Karpat Lwów występująca w rozgrywkach tamtejszej młodej ekstraklasy (1:2 z Górnikiem Zabrze i 1:0 z Cracovią w Wodzisławiu Śląskim) i juniorzy tego klubu (2:2 z Rakowem Częstochowa w Wodzisławiu Śląskim). Wspomnieć też można, że na dłuższym zgrupowaniu były rezerwy Rubina Kazań, które spadły z III ligi rosyjskiej – Rubin-2 Kazań. Klub ten rozegrał w Polsce aż cztery sparingi – ze Zniczem Pruszków (0:0), Widzewem Łódź (2:1), Wigrami Suwałki (0:0 w Legionowie) i Koroną Kielce (0:2).

Ciekawostką było jeszcze zgrupowanie Reprezentacji AFE, czyli związku hiszpańskich piłkarzy, którą tworzyli zawodnicy bezrobotni. Taka przypadkowa drużyna wygrała z Lechią 1:0, Arką 2:0 i przegrała z 1:2 z Bytovią Bytów (w Gniewinie).

Nowe stadiony, boiska treningowe, ośrodki sportowe i bazy sportowe, częściowo po sukcesie UEFA Euro 2012, sprawiły, że do Polski coraz częściej i chętniej przyjeżdżają ekipy zagraniczne. Oczywiście, wcześniej do Polski też przyjeżdżali goście z zagranicy, ale raczej z krajów sąsiadujących z Polską, a mecze z klubami z Europy Zachodniej były raczej wyjątkami. Teraz to się zmienia, ale wśród stałych bywalców można wymienić takie kluby, jak np. Rużomberok, Żilina, Karvina, Partizan Bardejov, Karpaty Lwów, czy Żalgiris Wilno. Z drugiej strony Polska staje się coraz częstszym miejscem rozgrywania sparingów przez kluby z Bundesligi (przede wszystkim Borussia Dortmund), co powinno cieszyć. Podobnie, jak fakt, że coraz częściej na letnie zgrupowania przed rozpoczęciem sezonu przybywają kluby z Cypru i Izraela. Zresztą, polskie kluby (w tym także czołowe) rezygnują z letnich zgrupowań poza granicami kraju, co dodatkowo może sprzyjać przyjazdom silnym klubom zagranicznym.

Super Mecz wpisuje się w ten trend, ale z uwagi na komercyjny charakter funkcjonuje na trochę innych zasadach. Nie mniej lista klubów, które rozegrały sparingi w Polsce z roku na rok wygląda coraz lepiej.

 

Źródła: własne, 90minut.pl, sport.pl, sport.wp.pl, weszlo.com, eurofutbol.pl, pl.wikipedia.org, nk.pl, 24kurier.pl, ekstraklasa.net, czas.tygodnik.pl, trojmiasto.tv, arkowcy.pl.

sobota, 27 lutego 2010
Solarowy Weser-Stadion

W dniach 16-20 lutego 2010 r. w Berlinie odbyły się targi Solar Energy. Jednym z wystawców były alwira GmbH i Uni Solar prezentujące m.in. wymianę dachu na stadionie Werderu Brema – Weser-Stadion. W 2009 r. rozpoczęła się renowacja stadionu Werderu polegająca przede wszystkim na zmianie charakteru stadionu na typowo piłkarski poprzez zbliżenie trybu do boiska i nieznaczne zwiększenie jego pojemności do 42.334 miejsc. Początkow planowano zwiększenie pojemności do 50 tys. miejsc, ale z uwagi na wzrost cen stali zredukowano plany dotyczące zwiększenia pojemności. Całość inwestycji pochłonie 60 mln euro, co powoduje negatywne opinie wśród kibiców wskazujących, że inwestycja polega na ożywianiu przestarzałego stadionu i lepszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie nowego. Poza tym kibice wskazują na forach internetowych, że widoczność z niektórych miejsc będzie wyjątkowo słaba a na innych pogorszy się w porównaniu z widocznością sprzed rozpoczęcia modernizacji.

Projekt Weser-Stadionu po modernizacji

Projekt Weser-Stadionu po modernizacji

Niezależnie jednak od narzekań kibiców Weserstadion stanie się stadionem nowoczesnym, bo pierwszym w Europie, który będzie korzystał z odnawialnych źródeł energii na tak dużą skalę. Na niektórych stadionach w Niemczech jeszcze przed Mistrzostwami Świata w 2006 r. skorzystano z solarów, ale miały one wyłącznie charakter eksperymentalny i pilotażowy. Władze klubu z uwagi na rozmiar wykorzystania solarów postanowiły wprowadzić nowe logo symbolizujące uznaną wartość nowego stadionu.

Logo_Weser-Stadion

Nowe logo Weser-Stadionu

Dach o fasada stadionu zostaną pokryte panelami fotowoltaicznymi, które będą pochłaniały energię słoneczną przekształcaną następnie na energię elektryczną i cieplną. System został przygotowany przez SWB Gruppe i jego udziałowca – EWE (dostawca energii z Oldenburga). Na dachu znajdzie się 200 tys. solarowych elementów zajmujących powierzchnię 16 tys. m2 i produkujących 750 tys. kWh rocznie dostarczanych do 300 gospodarstw domowych i redukujących o 500 ton emisję CO2.

Panel fotowoltaiczny

Panel fotowoltaiczny instalowany na Weser-Stadion

Modernizacja dachu rozpoczęła się w 2009 r. i zakończy się, jak modernizacja całego stadionu, do końca lipca 2010 r. Przedstawiciel alwitry wskazał, że największym problemem dla wykonawcy jest konieczność zatrzymania prac na okres rozgrywania meczów. Dodatkowo ze względów bezpieczeństwa koniecznym jest zdjęcie z dachu całego sprzętu modernizacyjnego a następnie ponowne wprowadzenie go na dach.

Remont dachu - luty 2010 r.

Remont dachu Weser-Stadionu - zdjęcie z lutego 2010 r.

Przedstawiciel alwiry powiedział również, że jeszcze dwa kluby z 2. Bundesligi rozważają możliwość instalacji solarów, ale z uwagi na trwające negocjacje nie chciał ujawnić ich nazw. Nie jest tajemnicą, że największą barierą przy podejmowaniu decyzji o takiej inwestycji są wysokie koszty. Biorąc pod uwagę możliwości finansowe klubów 2. Bundesligi wydaje się, że zainteresowane solarami mogą być 1. FC Kaiserslautern, Karlsruhe S.C., MSV Duisburg albo Fortuna Dusseldorf.

Prace modernizacyjne - zdjęcie z lutego 2010 r.

Prace modernizacyjne - zdjęcie z lutego 2010 r.

Rozwiązanie przyjęte w Bremie, jak każda nowinka technologiczna, przyjmowane jest z dużą dozą niepewności i braku przekonania. Aż prosi się, aby zadać pytanie – kto następny? Nie mam bowiem wątpliwości, że system zastosowany na Weser-Stadion wyznacza nowe trendy w budowie nowych stadionów a jednocześnie wskazuje sposoby obniżania kosztów utrzymania stadionu.

Wszystkie pliki obrazkowe (zdjęcia, obrazek i logo) pochodzą ze strony www.weserstadion.de.

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi