Wpisy z tagiem: Zenit Kazań

piątek, 06 kwietnia 2012
Jakie zmiany w Trentino i Zenicie?

Jeszcze przed rozpoczęciem turnieju finałowego Ligi Mistrzów roiło się od rożnego rodzaju pogłosek dotyczących składów Trentino i Zenita na przyszły sezon, mimo że obecny jeszcze się nie skończył. Niewątpliwie Final Four dał odpowiedź na kilka pytań, ale w dalszym ciągu pozostaje mnóstwo pytań i wątpliwości.

Zenit jest wielkim wygranym i ewentualne niepowodzenie w rosyjskiej Superlidze nie będzie miało większego wpływu na pozytywną ocenę sezonu. Oprócz wygrania Ligi Mistrzów, Zenit jeszcze na jesieni zajął 3. miejsce w Klubowych Mistrzostwach Świata, a łódzkim sukcesem zapewnił sobie start w tej imprezie w kolejnej edycji. Czy jednak w ogóle można będzie mówić o niepowodzeniu w Superlidze, skoro Zenit tuż po zakończeniu Final Four rozprawił się w półfinale Superligi z Lokomotiwem Nowosybirsk 3:0 w meczach (3:2, 3:1, 3:2)? Przyznać jednak trzeba, że promocja do finału wcale nie przyszła mu łatwo. W finale Zenit zmierzy się z ze zwycięzcą pary Dynamo Moskwa - Iskra Odincowo. Póki co w meczach jest remis 2:2.

Przechodząc do zmian kadrowych, to póki co wiadomo, że Osmany Juantorena zamieni Trentino na rosyjski klub. Wydaje się, że jedynym, który może zapłacić Kubańczykowi 1 mln euro za sezon jest Zenit. W Zenicie chyba zastąpi Williama Priddiego. Amerykanin spisywał się poniżej oczekiwań, a że w Rosji obowiązuje limit obcokrajowców, to biorąc pod uwagę pozycje obu zawodników na boisku, taka zmiana wydaje się realna.

Czy w Zenicie można jeszcze kogoś zamienić? Jasne, że można, zwłaszcza gdy ma się poparcie wszechpotężnego Gazpromu, ale czy w ogóle trener Alekno będzie chciał takich zmian? Przecież prowadzi najlepszą drużynę w Europie, która w doskonałym stylu sięgnęła po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Wprawdzie polskie media mówią o zainteresowaniu tajemniczych rosyjskich klubów Mariuszem Wlazłym i Bartoszem Kurkiem, to jednak mało prawdopodobne, aby choćby jeden z nich trafił do stolicy Tatarstanu. Zenit oczywiście stać na zatrudnienie każdego zawodnika grającego w polskiej lidze, ale wydaje się, że ani Wlazły, ani Kurek nie są mu potrzebni. Na pozycję przyjmującego Zenit ściąga Osmantorenę, a nawet gdyby to była nieprawda, to media łączą Kurka raczej z Dynamem Moskwa niż z Zenitem. Co do Wlazłego, to na pozycji atakującego w Kazaniu gra znakomity Maksim Michajłow. Mało prawdopodobne, aby najlepszy punktujący turnieju finałowego chciał opuścić najlepszy klub w Europie tak samo, jak mało prawdopodobne, aby Zenit zrezygnował z jego usług. Dodatkowo Wlazły, jeśli w ogóle, to musiałby zadowolić się raczej rolą zmiennika Michajłowa, a tu nie będzie odpowiadało.

Jeśli chodzi o Trentino, to trzecie miejsce w Lidze Mistrzów, może nie jest odbierane jako porażka, ale niedosyt. Nie ma się jednak czemu dziwić. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, a trzy wygrane edycja Ligi Mistrzów musiały stawiać Trento w roli faworyta. Sezon może zostać „uratowany”, a porażka w półfinale Ligi Mistrzów wybaczona, o ile włoski zespół zdobędzie mistrzostwo kraju. Włosi są przekonani o tym, że mają najsilniejszą ligę, dlatego chętnie powtarzają, że wygranie ligi włoskiej jest trudniejsze niż wygranie Ligi Mistrzów. Trentino wygrało fazę zasadniczą ze zdecydowaną przewagą (14 punktów) nad Maceratą i Cuneo. W razie niepowodzenia wydaje się mało prawdopodobne, aby wycofali się sponsorzy. Trentino pracowało na swoją markę tylko kilkanaście lat, a mimo to jest doskonałym nośnikiem reklamy. Poza tym z większością sponsorów Włosi współpracują już od lat. Wracając do personaliów, to póki co wiadomo, że z Trentino odchodzą Osmany Juantorena i Łukasz Żygadło. Juantorena od nowego sezonu będzie grał w Rosji, prawdopodobnie w Zenicie, zaś Żygadło (jak donoszą polskie media) za 900 tys. złotych rocznie przywdzieje koszulkę Jastrzębskiego Węgla. Zastąpienie Juantoreny będzie niezwykle trudne, bowiem Kubańczych z całą pewnością należy do czołówki przyjmujących na świecie. Zastąpienie Żygadły, który był tylko rezerwowym Raphaela nie powinno stanowić trudności, tym bardziej, że zawodników prezentujących podobny poziom, co Żygadło jest wielu.

Nazwiska zawodników w kontekście obu klubów będą się jeszcze wielokrotnie przewijały, ale nie ma wątpliwości, że Trentino sporo straci na odejściu Juantoreny. Pojawia się tylko pytanie, czy włoska drużyna będzie potrafiła znaleźć wartościowego zmiennika.


Źródła: własne, sport.pl, onet.pl.

czwartek, 05 kwietnia 2012
Zenit Kazań wygrał Ligę Mistrzów siatkarzy!

W niedzielę, 18 marca 2012 r. Zenit Kazań po niezwykle zaciętym spotkaniu zwyciężył Skrę Bełchatów w finale siatkarskiej Ligi Mistrzów 3:2. – To był finał marzeń. Gra stała na niesamowitym wręcz poziomie – powiedział dla „Gazety Wyborczej” Władymir Kastornow, były siatkarz Skry (cyt. za onet.pl).

2012.03.18_Skra_-_Zenit_2:3_(1)

Siatkarze Zenita Kazań na podium z głównym trofeum.

Pierwszego seta Rosjanie wygrali niezwykle łatwo 25:15. Zenit rozpoczął od prowadzenia 3:0, które ku zdumieniu miejscowej publiczności wzrosło aż do ośmiu punktów (11:3). Skra zniwelowała tą stratę do pięciu punktów (15:10), ale cztery kolejne piłki wygrali goście. Później przewaga wzrosła do dziesięciu punktów (24:14) i właśnie z taką przewagą wygrali Rosjanie. Trudno wskazać w ich szeregach zdecydowanego lidera, bo wychodziło im dosłownie wszystko, zaś Bełchatowianie sprawiali wrażenie, jakby zostali jeszcze w szatni.

2012.03.18_Skra_-_Zenit_2:3_(2)

2012.03.18_Skra_-_Zenit_2:3_(3)

Kibice Skry wierzyli w zwycięstwo swoich ulubieńców.

W drugim secie role się odwróciły. Skra rozpoczęła od prowadzenia 3:0 i wygrała seta 25:16. W porównaniu jednak do pierwszego rywalizacja była bardziej zacięta (8:4, 8:6). Przy stanie 10:6 w spornej sytuacji Skra poprosiła o powtórkę (challenge), która przyniosła jej punkt na 11:6, co podbudowało morale drużyny i doprowadziło do zwiększenia prowadzenia (13:7, 16:9). Kiedy jednak Rosjanie zdobyli trzy punkty z rzędu zrobiło się trochę nerwowo, bo zniwelowali przewagę do czterech (16:12), a po chwili do trzech punktów (17:14, 18:15). Wtedy jednak Skra zdobyła sześć punktów z rzędu i stało się jasne, że przy wyniku 24:15 przegrać nie może. Skra zagrała przede wszystkim dobrze w ataku kończąc aż 17 z 26 prób (65% skuteczności). Dla porównania, w pierwszym secie Bełchatowianie skończyli zaledwie 9 z 23 prób.

2012.03.18_Skra_-_Zenit_2:3_(4)

Trzeci set był niezwykle wyrównany ze wskazaniem na Skrę, dlatego Bełchatowianie wygrali go 25:22. Walka punkt za punkt trwała do pierwszej przerwy technicznej (7:8). Wtedy Skra zdobyła cztery punkty z rzędu (11:8), ale Rosjanie i tak doprowadzili do remisu (12:12). Dwa punkty zdobyła Skra (14:12), na co goście odpowiedzieli trzema (14:15). Skra zdobyła kolejne dwa punkty (16:15) i od tego momentu była to walka „punkt za punkt”. Po asie serwisowym Michała Winiarskiego Bełchatowianie objęli prowadzenie 21:19, a po chwili 22:19. Goście nie poddawali się, ale przy stanie 24:22 stało się jasne, że Skra jest blisko wygrania seta. I tak też się stało. Duża w tym zasługa Pawła Zatorskiego, libero Bełchatowian, który w tym secie zaliczył niewyobrażalną statystykę – 90% pozytywnego przyjęcia.

2012.03.18_Skra_-_Zenit_2:3_(5)

Czwarty set podobnie jak trzeci był wyrównany z tą tylko różnicą, że w kluczowym momencie dwukrotnie pomylił się Mariusz Wlazły i zamiast triumfu w Lidze Mistrzów, Skra musiała przygotowywać się do tie-breaka. Dla obu drużyn ten set miał kolosalne znaczenie, bo Skra grała o zwycięstwo, a Zenit o przetrwanie. O zaciętości świadczy wynik – 7:8, 9:10, 12:11, 15:16. Cały czas trwała walka punkt za punkt, aż wreszcie Wlazły przekroczył linię trzech metrów i Skra przegrywała 17:19. Gospodarze doprowadzili jednak do remisów po 20 i po 21. W końcu udało się doprowadzić do prowadzenia 24:23. W polu zagrywki stanął Wlazły i przywalił w siatkę. W następnej akcji Miguel Falasca zagrał do Wlazłego, który nie przebił się przez blok (24:25). Wreszcie Nikołaj Apalikow zaserwował w siatkę, a piłka szczęśliwie spadła na polską stronę boiska, co oznaczało remis w setach 2:2.

2012.03.18_Skra_-_Zenit_2:3_(6)

Początek tie-breaka należał do Skry, która (głownie za sprawą Wlazłego) objęła prowadzenie 5:1. Rosjanie dzięki zagrywce Maksima Michajłowa doprowadzili do remisu po 5. Następnie obie drużyny walczyły „punkt za punkt” aż wreszcie Skra uciekła na dwa punkty (9:7, 10:8), by Zenit znowu doprowadził do remisu (10:10). Skrze udało się wyjść na prowadzenie, ale dwie piłki meczowe zostały zmarnowane. Goście mieli jedną piłkę meczową i ją wykorzystali. Wprawdzie Winiarski twierdzi, że zaatakował po rękach Jurija Biereżki, to jednak sędziowie nie zauważyli tego i przyznali punkt Zenitowi, który wygrał seta 17:15 i cały mecz 3:2, co oznaczało, że po raz drugi w historii wygrał Ligę Mistrzów i po raz drugi zrobił to w Łodzi.

2012.03.18_Skra_-_Zenit_2:3_(7)

Radość Rosjan.

Siatkarze Skry i polskie media podkreślały, że Skra przegrała przez sędziów, ale to nieprawda. Bełchatowianie mieli w całym meczu trzy piłki setowe i żadnej nie wykorzystali. Goście wiedzieli co zrobić z jedną jedyną piłką. Poza tym, takie błędy sędziów są wkalkulowane w siatkarski spektakl i Skra powinna o tym wiedzieć. Przypomniał o tym w wywiadzie dla Polsatu trener gości – Władimir Alekno.

2012.03.18_Skra_-_Zenit_2:3_(8)

Władimir Alekno tradycyjnie w majestatyczny sposób przechadzał się wzdłuż linii bocznej boiska.

Skra niewykorzystała niebywałej wręcz okazji na wygranie Ligi Mistrzów. Bełchatowianie byli zwolnieni z dwóch rund play-off, w półfinale zagrali z najsłabszym uczestnikiem turnieju finałowego, a w samym finale mieli trzy piłki setowe. Jeśli takiej okazji nie wykorzystali, to chyba już nigdy nie wygrają w Lidze Mistrzów.

 2012.03.18_Skra_-_Zenit_2:3_(Atlas_Arena_-_panorama)

 

18 marca 2012 r., godz. 17:30, Łódź, Atlas Arena

Finał Ligi Mistrzów siatkarzy CEV 2011/2012

Skra Bełchatów – Zenit Kazań 2:3 (15:25, 25:16, 25:22, 24:26, 15:17)

Skra: Miguel Falasca 4, Marcin Możdżonek 6, Mariusz Wlazły 25, Bartosz Kurek 16, Daniel Pliński 9, Michał Winiarski 16, Paweł Zatorski (libero) – Karol Kłos, Paweł Woicki, Michał Bąkiewicz.

Trener: Jacek Nawrocki.

Zenit: Valerio Vermiglio 3, Jurij Biereżko 11, Nikołaj Apalikow 15, Maksim Michajłow 20, Jewgienij Siwożelież 5, Aleksander Wołkow 17, Aleksiej Obmoczajew (libero) – William Priddy 3, Aleksiej Czeremiszin, Aleksander Gucaljuk.

Trener: Władimir Alekno.

Sędziowali: Dejan Jovanović (Serbia) i Milan Labasta (Czechy).

Widzów: 13.000.

 

Nagrody indywidualne:

Najlepszy atakujący – Bartosz Kurek (Skra),

Najlepszy blokujący – Nikołaj Apalikow (Zenit),

Najlepszy serwujący – Maksim Michajłow (Zenit),

Najlepszy libero – Aleksiej Obmoczajew (zenit),

Najlepszy przyjmujący – Michał Winiarski (Skra),

Najlepszy rozgrywający - Valerio Vermiglio (Zenit),

Najlepszy punktujący – Maksim Michajłow (Zenit) – 46 punktów,

MVP turnieju – Mariusz Wlazły (Skra).

2012.03.18_Skra_-_Zenit_2:3_(9)

W powietrzu Maciej Wlazły – MVP turnieju!

 

Źródła: własne, cev.lu, sport.pl, onet.pl i „Przegląd Sportowy” z dnia 19 marca 2012 r., s. 2-3.

środa, 04 kwietnia 2012
Trentino Volley na 3. miejscu w Lidze Mistrzów siatkarzy

W pierwszym meczu drugiego dnia Final Four, czyli w meczu o 3. miejsce Trentino Volley pewnie pokonało Arkas Izmir 3:0 (25:20, 25:19, 25:19).

Do meczu obie drużyny podchodziły w innych nastrojach. Trentino zawiedzione pierwszą od czterech lat półfinałową porażką w Lidze Mistrzów grało o honor, zaś Arkas grał właściwie o nic, bo dla Turków największym sukcesem był już awans do Final Four.

2012.03.18_Trentino_-_Arkas_-_Atlas_Arena

Pierwszy set był wyrównany tylko do stanu 11:8 dla Trentino, bo później Włosi po prostu odjechali Turkom zwyciężając 25:20. W tym secie z dobrej strony starał się pokazać przede wszystkim Osmany Juantorena krytykowany za postawę w półfinałowym meczu z Zenitem.

2012.03.18_Trentino_-_Arkas_-_Atakuje_Matej_Kazijski

Atakuje Matej Kazijski.

Drugi set pokazał różnicę klas między obydwoma drużynami. Trentino rozpoczęło od wysokiego prowadzenia 12:4, który utrzymało do końca meczu. Włosi prowadzili 16:8 i po wygrali dwóch kolejnych piłek prowadzili już różnicą 10 punktów (18:8, 22:12)! W końcówce mistrzowie Włoch trochę odpuścili, Radostin Stojczew trochę mieszał w składzie a Turcy, głownie za sprawą niesamowitego Libermana Agameza, niwelowali przewagę rywali. Skończyło się na zwycięstwie Trentino 25:19.

2012.03.18_Trentino_-_Arkas_-_Serwuje_Osmany_Juantorena

W powietrzu Osmany Juantorena.

Trzecią partię Arkas rozpoczął całkiem nieźle prowadząc 3:1, a po kilku minutach było już 6:11 i 10:14. Trentino zagrało dokładniej i gdy objęło prowadzenia 19:12 stało się jasne, że Turkom trudno będzie wygrać choćby seta. I tak też się stało. Trentino wygrało ostatnią partię 25:19 i cały mecz 3:0.

2012.03.18_Trentino_-_Arkas_-_Radostin_Stojczew

Radostin Stojczew podczas przerwy w grze.

Włoska ekipa wyglądała na rozluźnioną, ale trener Stojczew desygnował na pakiet najsilniejszy skład, bo zależało mu na zwycięstwie. Właśnie dlatego główną rolę w tym meczu odgrywały największe gwiazdy drużyny z Trento, czyli Juantorena i Kazijski. Największe owacje za każdym razem, gdy pojawiał się na parkiecie otrzymywał jednak Łukasz Żygadło. Włosi zagrali na miarę swoich umiejętności, jakby zapomnieli o półfinałowej porażce z Zenitem Kazań, a może po prostu zagrali o zwycięstwo bez żadnej presji. Czwarty z rzędu triumf w Lidze Mistrzów nie był możliwy, więc siatkarzom Trentino pozostało cieszyć się z gry w siatkówkę, co pokazali w dwóch pierwszych setach, a zwłaszcza w tym drugim, gdy wychodziło im niemalże wszystko.

2012.03.18_Trentino_-_Arkas_-_Łukasz_Żygadło

Łukasz Żygadło przygląda się grze kolegów – stały obrazek podczas meczów Trentino.

Trener gości tłumacząc przyczyny porażki powiedział: „Włosi odrzucili nas od siatki i nawet przez chwilę im nie zagroziliśmy. Będziemy budować przyszłość na bazie tegorocznego sukcesu, jakim był awans do finałów” (cyt. za „Przegląd Sportowy”).

 

18 marca 2012 r., godz. 14:00, Łódź, Atlas Arena

Mecz o 3. miejsce w Lidze Mistrzów siatkarzy CEV 2011/2012

Trentino Volley – Arkas Izmir 3:0 (25:20, 25:19, 25:19)

Trentino: Viera de Oliveira Raphael 4, Osmany Juantorena 9, Emmanuele Birarelli 7, Jan Stokr 10, Matej Kazijski 12, Mitar Tzourits 7, Andrea Bari (libero) – Dore Della Lunga, Łukasz Żygadło 1, Cwetan Sokołow 2, Matteo Burgsthaller.

Trener: Radostin Stojczew (Bułgaria)

Arkas: Kevin Hansen 6, Joao Paulo Bravo 2, Emin Gök 4, Liberman Agamez 18, Burutay Subasi 11, Justin Duff 2, Nuri Sahin (libero) – John Perrin 2, Ahmet Tocoglu 1, Burak Hascan.

Trener: Glenn Hoag (Kanada)

Sędziowali: Béla Hobor (Węgry) i Philippe Vereecke (Francja).

Widzów: 9.500 (według „Przeglądu Sportowego” – 10.000).

 

Źródła: własne, cev.lu i "Przegląd Sportowy" z dnia 19 marca 2012 r., s. 5. 

poniedziałek, 02 kwietnia 2012
Uczestnicy Final Four Ligi Mistrzów siatkarzy 2012 – cz. 2 (Trentino Volley i Zenit Kazań)

Drugi półfinał Ligi Mistrzów między włoskim Trentino Volley a Zenitem Kazań to zdecydowanie przedwczesny półfinał, bowiem oba tylko te dwa kluby zwyciężały Ligę Mistrzów od 2008 r. Najpierw Zenit, a następnie Trentino trzy razy.

Wszystkie dotychczasowe mecze między obydwoma klubami kończyły się zwycięstwem Trentino. W zeszłym roku w finale Ligi Mistrzów rozegranym w Bolzano Włosi wygrali 3:1. Podobnie było w Klubowych Mistrzostwach Świata. Trentino wygrało z Zenitem w fazie grupowej w 2009 r. (3:2) i półfinale w 2011 r. (3:1). Przyszła pora na rewanż…

Języczkiem uwagi mediów będzie gwiazdor Trentino – Osmany Juantorena, który zapowiedział, że od jesieni będzie grał w Rosji. Kubańczyk w latach 2004-2006 grał już w Rosji, a dokładniej w Uralu Ufa Nieoficjalnie mówi się, że będzie pierwszym siatkarzem zarabiającym milion euro za sezon. Kto mu tyle zapłaci? Wydaje się, że obecnie stać tylko jeden klub (Zenit Kazań), a dokładniej potężnego sponsora tego klubu (Gazprom).

Trentino Volley

Historia

Spółka sportowa Trentino Volley została założona 23 maja 2000 r. Drużyna z Trentino przejęła „spadek” po klubie z Ravenny i od sezonu 2000/2001 przystąpiła do rywalizacji w Serie A1 ligi włoskiej. Dodać trzeba, że klub z Ravenny musiał wycofać się z rozgrywanej ligowych z powodu kłopotów finansowych, mimo że należy do najbardziej zasłużonych klubów włoskiej siatkówki. Pod różnymi nazwami (Robur, Il Messaggero, Edilcoughi i Porto) zdobył: 5 tytułów mistrza Włoch (1946, 1947, 1948, 1949, 1952), 3 wicemistrzostwa Włoch (1950, 1951, 1992), 3 Puchary Europy (1992, 1993, 1994), finał Pucharu Europy (1995), Puchar CEV (1997), finał Pucharu CEV (1996), Klubowe Mistrzostwo Świata (1991) i dwa 4. miejsce na tej imprezie (1990, 1992). Trentino nie przejęło historii i zaplecza klubu z Rawenny, a jedynie zajęło jego miejsce we włoskiej elicie. Klub od początku był wspierany przez stabilnych i możnych sponsorów (m.in. firmy ubezpieczeniowe), do których dołączyła także firma reprezentująca branżę bukmacherską. Z tego powodu, a także z faktu, że od listopada 2009 r. w Polsce obowiązuje zakaz reklamy firm bukmacherskich, Trentino nie mogło wystąpić w Final Four Ligi Mistrzów w Łodzi z reklamą swojego sponsora PlanetWin365. W związku z tym w miejscu reklamy pozostawiono puste miejsca ze znakiem zapytania. Przed rozpoczęciem obecnego sezonu Trentino rozegrało 416 oficjalnych meczów, z których wygrało 269 a przegrało 147, co oznacza zwycięstwa w 64,7% meczów. Z drużynami z włoskiej czołówki Trentino ma niekorzystny bilans tylko z Cuneo (18 zwycięstw – 20 porażek) i Sisleyem Treviso (9 zwycięstw – 21 porażek).

  Trentino_Volley_-_logo

Źródło: siatka.sport24.pl.

Miasto i hala

Siedzibą drużyny jest Trydent – miasto położone w Alpach Wschodnich, zamieszkałe przez 112 tys. osób. Trentino Volley swoje mecze rozgrywa w hali Pala Trento, wybudowanej w 2000 r., mogącej pomieścić 4.200 widzów.

Pala_Trento_(1)

Pala Trento

Źródło: it.wikipedia.org.

Pala_Trento_(2)

Pala Trento

Źródło: legavolley.it.

W 2011 r. Trentino było organizatorem turnieju finałowego Ligi Mistrzów, ale zorganizowało go nie w Trydencie, tylko oddalonym o 60 km  na północ Bolzano (105 tys. mieszkańców). Turniej został rozegrany w hali PalaOnda, zwanej także Eiswelle. Hala została wybudowana w 1993 r. specjalnie na Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie (1994). Może pomieścić 7.200 osób.

Sukcesy

Zespół z Trentino w pełni zastąpił drużynę z Rawenny we włoskiej elicie. Przede wszystkim okazał się bezkonkurencyjny poza Italią wykrywając po trzy razy Ligę Mistrzów (2009, 2010, 2011) i Klubowe Mistrzostwa Świata (2009, 2010, 2011). Na krajowym podwórku Trentino dwukrotnie wygrywało ligę włoską (2008, 2011), dwukrotnie musiało zadowolić się wicemistrzostwem (2009, 2010), dwukrotnie sięgało po Puchar Włoch (2010, 2012) i raz po Superpuchar Włoch (2012). Do tego dochodzą, zdobywane w różnych latach, mistrzostwa Włoch w czterech kategoriach wiekowych – do lat 14, 16, 18 i 20.

Liga Mistrzów 2012

W tegorocznej Lidze Mistrzów, Trentino zdecydowanie wygrało swoją grupę będąc lepszym od ZAKSY Kędzierzyn-Koźle (2:3, 3:0), Caji Teurel (3:0, 3:0) i Partizana Belgrad (3:0, 3:0). Następnie w pierwszej rundzie pucharowej wyeliminował zdziesiątkowany Noliko Maaseik (3:0, 3:1). W drugiej rundzie Trentino wygrało rywalizację z Lube Bancą Marche Maceratą (2:3, 3:0 i złoty set 15:9). Przed łódzkim turniejem finałowym bilans Trentino wygląda następująco: 8 zwycięstw, 2 porażki i sety (w tym złoty) 29:7.

Od sezonu 2008/2009 Trentino nieprzerwanie uczestniczy w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Do łódzkiego finału rozegrało 40 meczy, z których wygrało aż 34 (85%). Co ciekawe w każdym sezonie spotykało się z polskimi klubami (Częstochowa, Resovia, Bełchatów, Jastrzębie i Kędzierzyn-Koźle) wygrywając 7 spotkań i przegrywając zaledwie 2 przy bardzo korzystnym bilansie setów 23:9. W pierwszym sezonie w Lidze Mistrzów Trentino wygrało 11 meczów i w praskim finale spotkało się z niepokonanym Iraklisem Saloniki, którego zwyciężyło 3:1 odnosząc komplet 12 zwycięstw w Lidze Mistrzów 2008/2009.

W Klubowych Mistrzostwach Świata bilans Trentino jest imponujący – 15 meczów bez porażki. Włosi przez trzy kolejne edycje w finale zwyciężali polski klub – Skrę Bełchatów dwukrotnie (3:0 w 2009 r. i 3:1 w 2010 r.) i Jastrzębie (3:1 w 2011 r.)

Zawodnicy

Trzy największe gwiazdy Trentino to dwaj przyjmujący – Bułgar Matej Kazijski (od sezonu 2007/2008) i Kubańczyk Osmany Juantorena (od 2009/2010) oraz charyzmatyczny bułgarski trener Radostin Stojczew (od sezonu 2007/2008), z którym związane są wszystkie sukcesy Trentino. Do kluczowych zawodników należy zaliczyć także Włochów – środkowego Emanuele Birarelliego (2007/2008) oraz grającego na pozycji libero Andreę Bariego (od 2005/2006).

Przed rozpoczęciem obecnego sezonu najwięcej meczy w barwach Trentino w całej historii (we wszystkich oficjalnych rozgrywkach) rozegrali Bari (242), Kazijski (181) i Birarelli (165). Natomiast najwięcej punktów zdobyli Kazijski (2821), Juantorena (1372) i Visotto Neves Leandro (1362).

W Trentino grali także tak znani zawodnicy jak Włosi – Lorenzo Bernardi i Andrea Sartoretti, Serbowie – Nikola Grbić i Goran Vujević, Bułgarzy – Hristo Cwetanow i Władimir Nikołow, a także Brazylijczycy – Andre Heller, Raphael i Visotto. Poza tym w Trentino grali znani z polskich parkietów Wytze Kooistra (Holandia), Ryan Millar (USA) i Smilen Myliakow (Bułgaria).

Polacy

W barwach Trentino występuje Łukasz Żygadło, który zapowiedział, że po sezonie odchodzi. Polski rozgrywający Trentino gra w tym klubie od sezonu 2008/2009 i do rozpoczęcia obecnego sezonu rozegrał 104 mecze zdobywając 95 punktów. Znacznie okazalej prezentują się statystyki Michała Winiarskiego (2006/2007 – 2008/2009), który w 106 meczach zdobył 1191 punktów. Warto pamiętać, że w sezonie 2007/2008 zmiennikiem Nikoli Grbica na rozegraniu był Jakub Bednaruk (10 meczy, bez punktów).

 

Zenit Kazań

Historia

Zespół powstał w 1995 roku pod nazwą „UVD Kazań”. W międzyczasie zmienił nazwę na „Dynamo” i jeszcze na początku wieku zespół Dynama grał w II lidze. Wszystko zmieniło się po pozyskaniu bogatego sponsora, jakim jest Tattransgaz. W sezonie 2003/2004 awansował do rosyjskiej Superligi a przed sezonem 2006/2007 sprowadzono wielu doświadczonych zawodników. W latach 2004-2008 klub nazywał się „Dinamo Tat Transgaz Kazań”, a od sezonu 2008/2009 przyjął obecną nazwę. Wcześniej klub był silnie powiązany z ministerstwem spraw wewnętrznych Tatarstanu, a obecnie to powiązanie jest już tylko iluzoryczne.

Zenit_Kazań_-_Logo

Źródło: zenit-kazan.com.

Miasto i hala

Zenit ma swoją siedzibę w Kazaniu ósmym pod względem liczby mieszkańców (1,14 mln) mieście Rosji. W Kazaniu oprócz Zenita działają jeszcze dwa silne kluby. Rubin (wcześniej Iskra) to założony w 1957 r. dwukrotny piłkarski mistrz Rosji (2008, 2009) wspierany przez republikę Tatarstanu. Znacznie bardziej utytułowana jest koszykarska drużyna UNIKS Kazań, założona w 1991 r. Od 1998 r. klub ten wywalczył 2 Puchary Rosji (2003, 2009), a w mistrzostwach Rosji 4 srebrne medale i 6 brązowych medali. Poza tym wygrywał w europejskich rozgrywkach – FIBA Europe League (2004), ULEB Eurocup (2011) i Liga Północna NEBL (2003). Kazań może pochwalić się także silną drużyną hokejową. AK Bars Kazań został założony w 1956 r., ale największe sukcesy przyszły w ostatnich latach. Należą do nich 4 tytuły Mistrza Rosji (1998, 2006, 2009, 2010), 3 tytuły wicemistrzowskie (2000, 2002, 2007) i 2 brązowe medale (1999, 2004). Drużyna z Kazania wygrała także Puchar Europy (2007) i Puchar Kontynentalny (2008).

Zenit rozgrywa swoje mecze w stosunkowo nowej Kazan Volleyball Centre „Saint Petersburg”, która może pomieścić 4.570 widzów. Obiekt został otwart w maju 2010 r., a jego budowa kosztowała 26 mln euro. Wcześniej Zenit rozgrywał swoje mecze w wybudowanej kosztem 14 mln dolarów Basket Hall Arena. Hala została otwarta w sierpniu 2003 r. i może pomieścić 7.500 widzów.

Kazan_Volleyball_Centre

Kazan Volleyball Centre „Saint Petersburg”

Źródło: profimedia.pl.

Basket_Hall_Arena

Basket Hall Arena w Kazaniu.

Źródło: en.wikipedia.org.

Sukcesy

Zenit zdobył 4 tytuły Mistrza Rosji (2007, 2009, 2010, 2011), 3 Puchary Rosji (2004, 2007, 2009), 2 Superpuchary Rosji (2010, 2011), dwa brązowe medale rosyjskiej Superligi (2004, 2005, 2008). Zenit wygrał Ligę Mistrzów w 2008 r., a w 2011 r. zagrał w finale. W klubowych Mistrzostwach Świata dwukrotnie zajmował 3. miejsce (2009, 2011).

Liga Mistrzów 2012

W tegorocznej edycji Ligi Mistrzów Zenit był najlepszy w swojej grupie pozostawiając w pokonanym polu - VfB Friedrichshafen (3:0, 2:3), Remat Zalău (3:0, 3:0), VC Euphony Asse-Lennik (3:0, 3:2). W fazie pucharowej Zenit wyeliminował Stade Poitevin Poitiers (3:2, 3:0) i VfB Friedrichshafen (3:0, 3:0). Bilans meczów Zenita przed łódzkim turniejem finałowym to 9 zwycięstw, 1 porażka i sety 29:7.

Od sezonu 2007/2008 Zenit nieprzerwanie uczestniczy w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Do łódzkiego finału rozegrał 52 mecze, z których wygrał 40 (77%). Z polskimi klubami rozegrał pięć meczy, z których wygrał trzy (bilans setów 12:10 i wygrany złoty set). Zenit toczył zacięte boje z bełchatowską Skrą. W sezonie 2007/2008 w półfinale łódzkiego Final Four pokonał Skrę 3:2, a trzy sezony później walczył ze Skrą o półfinał. W Łodzi wygrał 3:2, ale u siebie przegrał 1:3 i w decydującym złotym secie okazał się lepszy (15:11).

W Klubowych Mistrzostwach Świata bilans Zenitu jest znacznie mniej korzystny, bo wynosi 6 zwycięstw i 4 porażki. Zenit dwa razy przegrał z Trentino i dwa razy przegrał z polskimi klubami – Skrą Bełchatów (1:3 w półfinale w 2009 r.) i Jastrzębskim (2:3 w fazie grupowej w 2011 r.).

Zawodnicy

Obecnie największą gwiazdą Zenita jest jego trener – majestatyczny i charyzmatyczny Władimir Alekno. Kluczowymi graczami są: środkowy Aleksander Wołkow, przyjmujący Jurij Bierieżko, atakujący Maksim Michajłow. Dwaj obcokrajowcy to włoski rozgrywający Valerio Vermiglio i amerykański środkowy William Priddy.

Znanymi zawodnikami, którzy w przeszłości grali dla Zenita są m.in. Rosjanie – Aleksander Kosariew, Siergiej Tietiuchin i Wadim Chamuckich oraz Amerykanie – Lloyd Ball i Clayton Stanley.

W Zenicie nigdy nie grał Polak, ale w innych drużynach z Kazania grali. W latach 2009-2011 w barwach Rubina Kazań występował Rafał Murawski (30 meczy, 1 gol), zaś w barwach UNIKSU – Maciej Lampe (96 meczy, średnia punktów 15,9).

-------------------------

Zenit przełamał swoisty kompleks Trentino i wygrał całkowicie zasłużenie 3:1 (31:33, 25:20, 25:23, 25:17).

 

Źródła: własne, trentinovolley.it, zenit-kazan.com, cev.lu, wikipedia.pl, en.wikipedia.org, it.wikipedia.org, legavolley.it, sks365.com, profimedia.pl, siatka.org, skra.pl i sport.pl. Finał Ligi Mistrzów Indesit – dodatek do łódzkiego wydania „Gazety Wyborczej” z dnia 28 marca 2008 r., s.3. Siatkówka. Liga Mistrzów 2010. Final Four – dodatek do „Przeglądu Sportowego” z dnia 7 kwietnia 2010 r., s. 12-13. Cartella Stampa di presentazione Della stagione 2011-2012 dostępne na stronie internetowej trentinovolley.it.

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi