Wpisy z tagiem: FC Midtjylland

czwartek, 02 listopada 2017
Duński koszmar Berga

FC Midtjylland to klub, który będzie śnił się po nocach Henningowi Bergowi. W ciągu niespełna roku „Wilki” przyczyniły się do jego zwolnienia z Legii, a następnie wyeliminowały jego nowy klub – Videoton FC Fehervar w III rundzie eliminacji Ligi Europy. We wrześniu 2015 r.

Legia niespodziewania przegrała na wyjeździe z FC Midtjylland 0:1 w pierwszej kolejce fazy grupowej Ligi Europy. Ta porażka tylko dopełniła całą serię nieudanych meczów Legii, a Bogusław Leśnodorski, prezes Legii przyznał, że właśnie po tej porażce już wiedział, że trzeba zmienić trenera. Legia rozegrała jeszcze pięć meczów pod wodzą Norwega, ale na początku października za Berga pojawił się nowy szkoleniowiec – Stanisław Czerczesow.

FCMidtjyllandLegia10

FC Midtjylland – Legia 1:0 (17 września 2015 r.)

Źródło: legia.sport.pl.

Berg nie chciał zrezygnować z niemałych dochodów, bo miał kontrakt ważny do połowy 2018 r., dlatego obciążał listę płac warszawskiego klubu. Nic więc dziwnego, że z wielką ulgą przyjęto w Warszawie informację, że Berg został trenerem Videotonu.

Berg pod podpisaniu kontraktu na Węgrzech.

Źródło: legionisci.com.

Nowy klub Norwega rozpoczął swój udział w eliminacjach Ligi Europy już od I rundy. Najpierw wyeliminował (nie bez kłopotów) mołdawski Zaria Balti (3:0, 0:2), a następnie serbski FK Cukaricki Belgrad (2:0, 1:1). W III rundzie na drodze Videotonu stanął FC Midtjylland. W Felcsut, gdzie swoje domowe mecze rozgrywał Videoton goście wygrali 1:0. W rewanżu Videoton wygrał w regulaminowym czasie gry 1:0, ale Duńczycy zdobyli bramkę w dogrywce. Mecz zakończył się remisem 1:1, który dał awans FC Midtjylland.

Midtjylland_-_Videoton

FC Midtjylland – FC Videoton Fenervar 1:1 po dogrywce (4 sierpnia 2016 r.)

Źródło: b.dk.

Duńczycy w ciągu niecałego roku dwukrotnie odcisnęli swoje piętno na karierze Henninga Berga. Czy będzie okazja do rewanżu?

Źródła: własne, 90minut.pl, weszlo.com, legia.sport.pl, legionisci.com, b.dk.

czwartek, 16 marca 2017
Legia przedłużyła iluzoryczne szanse na awans

Dopiero w piątym meczu fazy grupowej Ligi Europy 2015/2016 warszawska Legia odniosła pierwsze zwycięstwo i zachowała matematyczne szanse na awans. 26 listopada 2015 r. Legia pokonała na własnym stadionie mistrza Danii – FC Midtjylland 1:0 (1:0), a jedyną bramkę strzałem głową zdobył Aleksandar Prijović.

2015.11.26_Legia_-_FC_Midtjylland_(1)

Przed meczem.

Stanisław Czerczesow, trener Legii dokonał kilku zmian w składzie w porównaniu z wcześniejszymi meczami. „W bramce stanął Arkadiusz Malarz, bo Duszan Kuciak jeszcze nie uporał się z urazem kolana. Dla 35-letniego bramkarza to był dopiero dziesiąty występ w europejskich pucharach w karierze. Wrócił do nich po sześciu latach, w 2009 roku w Europie pokazał się w barwach greckiej Larissy.” (cyt. za: sportowefakty.wp.pl). W obronie z uwagi na kontuzje nie mogli zagrać Michał Pazdan i Jakub Rzeźniczak, dlatego trener Czerczesow zdecydował się wystawić Tomasza Jodłowca na pozycji środkowego obrońcy obok Igora Lewczuka. Jedynym defensywnym pomocnikiem był Stojan Vranjes, bo w jego przypadku cofnięcie do obrony przynosi katastrofalne skutki, co potwierdził ligowy mecz z Zagłębiem Lubin (2:2), gdy nie popisał się przy obu bramkach dla gości. Poza tym, trener postanowił dać odpocząć mocno eksploatowanemu Tomaszowi Brzyskiemu i zastąpił go Łukaszem Broziem. W miejsce Guilherme wystąpił Ivan Trickovski.

2015.11.26_Legia_-_FC_Midtjylland_(3)

Przywitanie drużyn.

Pierwsze minuty spotkania należały do Legii Warszawa, która kontrolowała przebieg spotkania i zamknęła swoich przeciwników na ich połowie.” (cyt. za: legionisci.com). „(…) w trzy minuty wywalczyli trzy rzuty rożne, ale żaden nie przyniósł zagrożenia.” (cyt. za: eurosport.onet.pl). W 8. minucie spotkania Nemanja Nikolić po świetnym podaniu Aleksandara Prijovicia znalazł się w sytuacji „sam na sam” z Mikkelem Andersenem i pewnym strzałem w długi róg zdobył bramkę, tyle, że był na spalonym. „W 10. minucie pierwszy strzał na bramkę oddali jednak piłkarze FC Midtjylland, lecz Arkadiusz Malarz nie musiał nawet interweniować.” (cyt. za: legionisci.com). Cztery minuty później po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Erik Sviatchenko uprzedził Igora Lewczuka i oddał strzał głową, ale piłka przeleciała nad poprzeczką. „Nieco ponad kwadrans po pierwszym gwizdku arbitra Aleksandar Prijović wypuścił Nemanję Nikolicia, ten dograł do Ivana Trickovskiego, który niecelne podawał w szesnastkę FC Midtjylland.” (cyt. za: legionisci.com). „(…) w 18. minucie pięć metrów przed Arkadiuszem Malarzem znalazł się Erik Swiatczenko. Uderzył, Malarz instynktownie obronił. Piłkarz FC Midtjylland jak się chwilę później okazało był na spalonym (…)” (cyt. za: sportowefakty.wp.pl). „Morten Rasmussen starał się dobić strzał Erika Sviatchenki, ale przy okazji kopnął Malarza w głowę. Golkiper Legii szybko pozbierał się i wrócił do bramki.” (cyt. za: eurosport.onet.pl). W 22. minucie groźny strzał z około dwudziestu metrów obok słupka oddał Pione Sisto. Gra przeniosła się do środkowej strefy boiska i na kolejną groźniejszą akcję trzeba było czekać osiem minut. W 30. minucie Trickovski zagrał piłkę do Prijovicia, który w polu karnym „Wilków” odegrał ją za siebie do Nikolicia. Węgier przerzucił piłkę nad obrońcą, ale nieczysto ją uderzył i Andersen nie miał żadnych problemów z jej złapaniem. Pięć minut później Legia dopięła jednak swego i objęła prowadzenie. Lewczuk dośrodkował w pole karne z bocznej strefy boiska, a Prijović, mimo obecności Kiana Hansena, oddał strzał głową pół-lobem (prawie) w „okienko” i pokonał bramkarza gości. 1:0 dla Legii.Szwajcar, choć mierzy 191 cm wzrostu, raczej uznawany jest za gracza, który głową strzelać goli nie potrafi. A jednak... coś tam umie.” (cyt. za: legia.sport.pl). „Dla „Prijo” była to trzecia bramka w ciągu tygodnia!” (cyt. za: legia.com). A pomyśleć, że miesiąc temu Lewczuk i Prijović mieli do siebie pretensje po przegranym meczu z Lechem. „Dodajmy, że Legia grała w tym momencie w przewadze, bo poza boiskiem opatrywany był Rasmussen.” (cyt. za: eurosport.onet.pl).

Tuż przed przerwą okazję do podwyższenia miał jeszcze Nemanja Nikolić. Reprezentant Węgier został zablokowany przez obrońcę, który uratował Mikkela Andersena w ostatnim momencie.” (cyt. za: legionisci.com). „Goście w pierwszej połowie potwierdzili jedynie to, z czego są najbardziej znani. Zagrożenie stwarzali głównie poprzez stałe fragmenty gry. Po rzutach rożnych, wolnych i autach strzelają blisko połowę goli. Szczególnie wyrzuty z autów w czwartek dawały się miejscowym we znaki.” (cyt. za: sportowefakty.wp.pl). Legia była jednak lepsza od Duńczyków. Gospodarze „dominowali. Może nie była to miażdżąca przewaga, ale jednak zauważalna.” (cyt. za: legia.sport.pl). „Duńczycy strzelali co prawda częściej, ale ani razu celnie.” (cyt. za: legia.com).

Na drugą połowę Duńczycy wyszli bardzo zmotywowani, co widać było w ich grze. Przyjezdni starali się grać bardziej ofensywnie, przez co początkowo mieli dosyć dużą przewagę.” (cyt. za: legionisci.com). „Zaraz po gwizdku na drugą połowę w polu karnym upadł Erik Swiatczenko, ale o jedenastce nie mogło być mowy.” (cyt. za: sportowefakty.wp.pl).

2015.11.26_Legia_-_FC_Midtjylland(7)

W 54. minucie strzał z ponad dwudziestu metrów oddał Daniel Royer, a Malarz złapał piłkę na raty. Dwie minuty później Stojan Vranjes oddał strzał bezpośrednio z rzutu wolnego z dwudziestu metrów, ale piłka przeleciała obok słupka. „Kilka minut później podyktowania rzutu karnego domagał się Nikolić, lecz sędzia z Anglii nie dopatrzył się faulu na węgierskim napastniku.” (cyt. za: eurosport.onet.pl). W 63. minucie znowu było bardzo groźnie w polu karnym gospodarzy, ale Awer Mabil strzelił z woleja tyleż mocno, co niecelnie. Pięć minut później Lewczuk przejął piłkę na własnej połowie i po krótkim rozegraniu piłki z Trickovskim wbiegł w pole karne, ale oddał zbyt słaby strzał, aby pokonać Andersena. Nic dziwnego, że Trickovski złościł się na takie rozegranie akcji przez defensora Legii. „W bardzo podobnej sytuacji kilka minut później obok bramki uderzył Łukasz Broź.” (cyt. za: 90minut.pl).

Wydawało się, że goście, którzy mogli zapewnić sobie awans w Warszawie, zaatakują legionistów w ostatnich minutach, ale tak naprawdę tylko raz na poważnie zbliżyli się do bramki gospodarzy. W 82. minucie pewnym wyjściem na piętnasty metr i wślizgiem nogami Malarz uprzedził Paula Onuachu i zażegnał niebezpieczeństwo. I właściwie byłoby na tyle. To Legia była bliższa podwyższenia prowadzenia.

2015.11.26_Legia_-_FC_Midtjylland_(8)

Już w 90. minucie przy linii końcowej Bartosz Bereszyński dzielnie powalczył o piłkę przy linii końcowej, dostrzegł przed bramką Nikolicia i zagrał tam, a Węgier z bliska zdołał tylko musnąć piętą piłkę i ta wyszła za linię końcową.” (cyt. za: 90minut.pl). W trzeciej minucie doliczonego czasu gry Legia mogła podwyższyć prowadzenie. Wprowadzony w ostatniej minucie Marek Saganowski wycofał piłkę w polu karnym do Kucharczyka, a jego strzał z piętnastu metrów z trudem odbił Andersen. Po chwili sędzia zakończył spotkanie.

Przed meczem Jess Thorup trener gości zapowiadał, że jego drużyna przyjeżdża do Warszawy po trzy punkty, ale na boisku wcale tego nie było widać. „Wilki” nie były zdeterminowane, aby osiągnąć korzystny wynik. Trudno wyobrazić sobie, że właśnie Duńczycy, pomimo porażki byli bliżej drugiego miejsca niż Club Brugge i Legia. Legioniści zagrali jak drużyna, przede wszystkim twardo i szczelnie w obronie. Na zwycięstwo zasłużyli zaangażowaniem i umiejętnością stwarzania sobie sytuacji strzeleckich.

Legia miała szanse na awans pod dwoma warunkami. Po pierwsze, Legia musiała wygrać w Neapolu, co z góry było skazane na niepowodzenie, bo lider grupy „D” wygrał wszystkie pięć spotkań z bilansem bramkowym 17:1. Po drugie, FC Midtjylland musiało zremisować z FC Brugge. Drugi warunek został spełniony, ponieważ mecz zakończył się wynikiem 1:1, natomiast Legia wyraźnie przegrała w Neapolu 2:5 i zajęła ostatnie miejsce w grupie.

26 listopada 2015 r., godz. 21:05 – Warszawa, Stadion Legii / Stadion Wojska Polskiego

II kolejka Ligi Europy 2015/2016, grupa „D”

Legia Warszawa 1-0 FC Midtjylland

Bramka: Aleksandar Prijović (35 min.)

Legia: 1. Arkadiusz Malarz – 19. Bartosz Bereszyński, 4. Igor Lewczuk, 3. Tomasz Jodłowiec, 28. Łukasz Broź – 18. Michał Kucharczyk, 8. Ondrej Duda, 23. Stojan Vranješ, 99. Aleksandar Prijović (63 min., 6. Guilherme), 20. Ivan Tričkovski (82 min., 33. Michał Żyro) – 11. Nemanja Nikolić (90 min., 9. Marek Saganowski).

Rezerwowi: 12. Dusan Kuciak, 17. Tomasz Brzyski, 15. Michał Kopczyński, 13. Arkadiusz Piech.

Trener: Stanisław Czerczesow (Rosja).

Midtjylland: 31. Mikkel Andersen – 28. André Rømer, 2. Kian Hansen, 4. Erik Sviatchenko, 70. Filip Novák – 77. Daniel Royer, 3. Tim Sparv, 7. Jakob Poulsen, 17. Kristoffer Olsson (69 min., 10. Martin Pušić), 27. Pione Sisto (46 min., 45. Awer Mabil) – 9. Morten Rasmussen (36 min., 33. Paul Onuachu).

Rezerwowi, którzy nie zagrali: 30. Andreas Raahauge, 15. Jesper Lauridsen, 22. Mikkel Duelund, 26. Patrick Bangaard.

Trener: Jess Thorup.

żółte kartki: Duda (46 min.), Żyro (87 min.) – Rømer (39 min.), Sparv (45 min.), Poulsen (84 min.).

sędziowali: Andre Marriner jako sędzia główny, Michael Mullarkey i John Brooks jako sędziowie liniowi, Robert Madley i Lee Mason jako dodatkowi sędziowie asystenci oraz Michael Salisbury (wszyscy Anglia) jako sędzia techniczny.

delegat UEFA: Georges Lüchinger (Liechtenstein).

temperatura: 0C.

widzów: 9 568 (według 90minut.pl, legionisci.com, ), 12 000 (według eurosport.onet.pl).

Źródła: własne, 90minut.pl, uefa.com, sport.tvp.pl, meczyki.pl, legia.com, legionisci.com, sportowefakty.wp.pl, weszlo.com, legia.sport.pl, eurosport.onet.pl.

środa, 15 marca 2017
FC Midtjylland – rywal Legii Warszawa

Jednym z przeciwników Legii w fazie grupowej Ligi Europy sezonu 2015/2016 był duński FC Midtjylland, czyli klub, który opiera swoją działalność na rozbudowanej analizie statystycznej piłkarzy.

Historia

Football Club Midtjylland powstał 2 lutego 1999 r. w wyniku fuzji dwóch klubów – Ikast FS i Herning Fremad. Herning to 45-tysięczne miasto, w którym urodzili się dwaj znani sportowcy – Bjarne Riis i Jesper Noddesbo. Miasto jest siedzibą klubu hokejowego Herning Blue Fox (17 złotych, 7 srebrnych i 6 brązowych medali mistrzostw Danii, 7 Pucharów Danii).  Natomiast Ikast to 15-tysięczne miasto przemysłowe położone na wschód od Herning.

Założycielami klubu byli Johnny Rune, stolarz i właściciel prywatnego biznesu w przemyśle drzewnym oraz Steen Hessel, autoryzowany dealer Mercedesa. Rune i Hessel postanowili połączyć dwa kluby, które przez dziesiątki lat zaciekle rywalizowały ze sobą ze względu na bliskie położenie, ale nigdy nie odgrywały znaczącej roli w duńskim futbolu. Ikast FS, a dokładniej Ikast Forenede Sportsklubber został założony w 1935 r. i przez 17 sezonów występował w duńskiej ekstraklasie. Największe sukcesy klubu to trzykrotnie finał Pucharu Danii (1986, 1989, 1997), wicemistrzostwo Danii (1987) i 3. miejsce w lidze (1990). Ikast rozegrał sześć meczów w europejskich pucharach z First Vienna FC, FC Groeningen i AJ Auxerre, z których wygrał tylko jeden. Herning Fremad BK został założony wcześniej niż Ikast FS, bo w 1918 r., ale takich sukcesów, jak Ikast może tylko pozazdrościć.

6 kwietnia 1999 r. podczas konferencji prasowej ogłoszono fuzję klubów. W sezonie 1999/2000 „Wilki” wywalczyły awans do duńskiej ekstraklasy, czyli Superligaen gromadząc najwięcej punktów w historii drugiej ligi duńskiej. Od sezonu 2000/2001 nieprzerwanie uczestniczy w rozgrywkach duńskiej Superligaen. W sezonie 2001/2002 Midtjylland wyjazdowym meczem z Glenavonem Lurgan (1:1) zadebiutowało w europejskich pucharach. W sezonie 2005/2006 Midtjylland wystąpiło w Royal League, czyli zimowych rozgrywkach z udziałem cztery najlepsze kluby minionego sezonu z trzech lig skandynawskich: ze Szwecji (Allsvenskan), Norwegii (Tippeligaen) oraz Danii (Superligaen). „Wilki” w swojej grupie zajęły trzecie miejsce i nie awansowały do dalszej fazy gier.

W lipcu 2014 r. właścicielem Midtjylland został Matthew Benham, właściciel Brentford – klubu angielskiej Championship. Zmiana właściciela zapoczątkowała zmiany w zarządzaniu klubem i już w sezonie 2014/2015 przyniosła największy sukces i pierwsze trofeum w historii klubu – Mistrzostwo Danii. Prezesem klubu został 32-letni Rasmus Ankersen – były piłkarz („w seniorskim debiucie w Midtjylland doznał kontuzji, która zakończyła jego karierę” – cyt. za: legia.sport.pl), a później trener młodzieży. Ankersen szybko znalazł wspólny język z Benhamem i uwierzył (a może wierzył już wcześniej?) w możliwość sparametryzowania piłki nożnej.

Nazwa, barwy i przydomki

Midtjylland oznacza środkową Jutlandię, czyli nazwę jednego z pięciu duńskich regionów administracyjnych i jednego z trzech leżących na Półwyspie Jutlandzkim. Siedzibą klubu jest bowiem miasto Herning w środkowo-zachodniej części Jutlandii. Przydomek klubu to „Ulvene”, czyli „Wilki”. Barwy są czarno-czerwone, a nieoficjalne motto klubowe (nadane chyba od przejęcia klubu przez Benhama) to: „Nie ufaj temu, co widzisz”.

Herb klubu stanowi okrąg na zewnątrz, którego znajduje się czarna „obwódka” z białym napisem FC Midtjylland w górnej części i rokiem założenia klubu – 1999 w dolnej części. Wewnątrz znajduje się czerwone wypełnienie, na którym umieszczono białe elementy wyglądające, jak oczy i nos wilka. Herb FC Midtjylland został opracowany na bazie herbu londyńskiego Charlton Athletic.

Herb_FC_Midtjylland

Herb FC Midtjylland.

Źródło: pl.pinterest.com.

Stadion

Domowe mecze FC Midtjylland rozgrywa na stadionie MCH Arena w Herning. Stadion został wybudowany w rekordowym tempie. Budowa rozpoczęła się 2 kwietnia 2003 r., a już 27 marca 2004 r. rozegrano na nim mecz otwarcia. Midtjylland rozbiło AB 6:0 po pięciu golach (byłego piłkarza AB) Egipcjanina Mohameda Zidana. Z tego też powodu kibice nazywali nowy obiekt w Herning – Zidan Arena.

MCH_Arena_(0)

MCH Arena położona przy obwodnicy, praktycznie poza miastem.

Źródło: skyscrapercity.com.

Obiekt kosztował ok. 100 milionów koron duńskich. „Inwestycję zrealizowano na południu miasta Herning, zanim jeszcze przy stadionie zaczęła funkcjonować obwodnica miasta. Jednopoziomowe trybuny oferują miejsce dla prawie 12 tys. widzów w układzie krajowym (z miejscami stojącymi) i niespełna 10 tys. po instalacji kompletu krzesełek. Zachodnia trybuna oferuje dwa poziomy przeszklonych powierzchni oferujących widok na boisko. Wśród tych właśnie pomieszczeń jest wielka loża VIP zdolna przyjąć 1800 gości.” (cyt. za: stadiony.net). Pierwotna nazwa stadionu to Messecenter Herning Stadion, od 2004 SAS Arena, a od 2009 MCH Arena. Pojemność stadionu jest podawana w różny sposób, np. 11.800 (en.wikipedia.org), 11.809 (według 90minut.pl), 11.535 (według stadiony.net), co wynika ze zmniejszania objętości na mecze międzynarodowe. Oświetlenie stadionu ma moc 1500 luxów, zaś wymiary boiska wynoszą 105 m x 68 m. Obiekt gościł w 2011 r. Mistrzostwa Europy do lat 21 (trzy mecze grupowe i półfinał).

MCH_Arena_(1)

MCH Arena.

Źródło: denstoredanske.dk.

Patryk Wolański, piłkarz „Wilków” pytany o stadion na, którym swoje mecze rozgrywa Midtjylland powiedział: „Duże i nowe stadiony są, ale w Kopenhadze. Na naszym obiekcie mieści się nieco ponad dziesięć tysięcy ludzi, i wierzcie mi na słowo, tyle wystarczy. Gdybyśmy mieli większy stadion, to zostałoby zbyt wiele pustych miejsc (…) Murawę mamy natomiast kapitalną, ja nigdy nie grałem na lepszej. Szkoda tylko, że tutaj nie trenujemy. Codziennie jeździmy 20 kilometrów do ośrodka, w którym jest ze dwadzieścia różnego rodzaju obiektów sportowych.” (cyt. za: weszlo.com).

MCH_Arena_(2)

MCH Arena.

Źródło: espnfc.com.

Akademia FC Midtjylland korzysta m.in. z Ikast Stadion. To wielofunkcyjny obiekt wybudowany w Ikast w 1968 r. Po renowacji w 2008 r. może pomieścić 12.750 widzów, choć niektóre źródła podają 15 tys. pojemności.

Ikast_Stadium

Ikast Stadion.

Sukcesy

Największym sukcesem Midtjylland jest mistrzostwo Danii wywalczone w sezonie 2014/2015, a także dwa wicemistrzostwa (2006/2007 i 2007/2008) i dwa 3. miejsce w lidze (2011/2012 i 2013/2014). Midtjylland wystąpiło czterokrotnie w finale Pucharu Danii (2003, 2005, 2010, 2011).

Europejskie puchary

Sezon 2015/2016 był dziewiątym sezonem Midtjylland w europejskich pucharach. „Wilki” rozpoczęły udział w europejskich pucharach od II rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów, w której wyeliminowały gibraltarski Red Imps FC (1:0, 2:0), a w kolejnej odpadły z cypryjskim APOEL Nikozja (1:2, 1:0). W IV rundzie eliminacyjnej (play-off) Ligi Europy niespodziewanie wyeliminowali Southampton FC (1:1, 1:0). Przed fazą grupową Ligi Europy „Wilki” rozegrały 38 meczów, w których osiągnęły bilans 17 zwycięstw, 5 remisów, 16 porażek i bramki 60:54.

Mecze z polskimi klubami

Przed meczami Midtjylland z Legią odbyło się dwanaście rywalizacji polsko-duńskich w ramach europejskich pucharów. Duńczycy wyszli zwycięsko z pięciu z nich przy gorszym bilansie poszczególnych meczów: 7 zwycięstw, 6 remisów, 11 porażek i bramki 26-37.

Midtjylland nigdy nie rywalizowało z polskim klubem w europejskich pucharach. Legia spotkała się z Duńczykami dwukrotnie i dwa razy odpadała – w sezonie 1960/1961 w Pucharze Europy Mistrzów Klubowych z Aahus GF (0:3, 1:0), a w sezonie 2009/2010 w III rundzie eliminacji Ligi Europy z Broendby Kopenhaga (1:1, 2:2). Broendby to duński klub, który najczęściej rywalizował z polskimi. Spośród czterech rywalizacji, awansował dwukrotnie przy wyrównanym bilansie meczów: 3 zwycięstwa, 2 remisy, 3 porażki i bramki 15-14.

Polacy w FC Midtjylland

W barwach Midtjylland występowało trzech polskich bramkarzy – Arkadiusz Onyszko (jesień 2009 r.), Michał Sławuta i Patryk Wolański, ale tylko Onyszko wystąpił w ligowym meczu w barwach „Wilków” (jesień 2009 r. – 13 meczów). Wolański od razu po transferze do Danii został wypożyczony na cały sezon 2014/2015 do Vejle BK. Trener Thorup o Wolańskim powiedział: „Odkąd pracuję w klubie, cały czas jest kontuzjowany, więc trudno mi o nim coś więcej powiedzieć. Gdy będzie zdolny do gry, zdecydujemy, co z nim robić.” (cyt. za: „Przegląd Sportowy”). W sierpniu 2016 r. Wolański został wypożyczony do końca sezonu do AC Horens. W Midtjylland wystąpiło trzech zawodników, którzy później grali w polskich klubach – Jan Elsgaard Frederiksen (Wisła Kraków), Kristijan Ipsa (Chorwacja, Piast Gliwice) i Princewill Okachi (Nigeria, Widzew Łódź), przy czym ten ostatni grał tylko w juniorach „Wilków”. Polacy grali też w klubach, protoplastach Midtjylland. W Ikast FS występowali Artur Toborek (sezon 1994/1995) i Grzegorz Więzik (jesień 1995), zaś w Herning Fremad BK – Arkadiusz Gmur (1996-2000).

Znani piłkarze w historii FC Midtjylland

Najbardziej znanymi piłkarzami, którzy wystąpili w składzie „Wilków” są Egipcjanin Mohamed Zidan i Duńczyk Simon Kjaer, ale absolutna gwiazda do klubu z Herning przyszła na początku 2016 r., a jest nią Holender Rafael van der Vaart.

Budżet i finanse

W mistrzowskim sezonie „Wilki miały dopiero trzeci, czwarty co do wielkości budżet w całej lidze.” (cyt. za: legia.sport.pl). Trener Jess Thorup dodawał: „klub od kilku lat ma nowego właściciela, który zainwestował pieniądze, i dzięki temu znalazł się w czołówce duńskiej ligi. Mamy zamiar zostać w niej na lata.” (cyt. za: „Przegląd Sportowy”).

Obecna drużyna

Przed meczami z Legią drużynę przygotowywał trener Thorup, który wywalczył z młodzieżową reprezentacją Danii brązowy medal mistrzostw Europy (2015) i awans do Igrzysk Olimpijskich. Zastąpił Glena Riddersholma, który pracował z „Wilkami” przez wiele lat. Dominik Furman podsumował grę „Wilków” następująco: „Najsilniejsza broń Midtjylland to stałe fragmenty gry. Musimy im ten atut wytrącić. Jeśli to się uda, to jestem spokojny o wynik.” (cyt. za: „Przegląd Sportowy”). „Do stałych fragmentów przywiązuje się szczególną wagę, bo to element, który najłatwiej rozpracować. Piłka jest nieruchoma, zawodnicy mogą się ustawić, jak chcą, łatwiej zaplanować schematy. Zajmujący się stałymi fragmentami gry Brian Priske potrafi wstawać z ławki rezerwowych w trakcie meczów, by pokazać piłkarzom, jak powinni się ustawić albo rozegrać dany rzut wolny czy rożny. W piłce nożnej to zupełna nowość.” (cyt. za: legia.sport.pl).

FC Midtjylland dało się poznać, jako zespół bardzo dobrze zorganizowany w defensywie i niezbyt finezyjny w swoich działaniach ofensywnych.” (cyt. za: legia.com). Defensywę tworzą duńscy piłkarze, a w ofensywie jest wielu obcokrajowców. Za grę w środku pola odpowiadają doświadczeni reprezentanci swoich krajów – Fin Tim Sparv (47 występów) i Duńczyk Jakob Poulsen (32 występy), który ma za sobą krótką i nieudaną przygodę z AS Monaco. Napastnicy raczej nie grzeszą skutecznością, dlatego często są wyręczani przez Austriaka Daniela Royera i pochodzącego z Sudanu Południowego, reprezentanta Danii – Pione Sisto. Tego ostatniego „Przegląd Sportowy” wskazuje jako „postać zespołu”, najdrożej wycenianego piłkarza „Wilków” (2 mln euro) przez transfermarkt.pl. Patryk Wolański zwracał uwagę, że reprezentant Danii Erik Sviatchenko po kontuzji „tworzy świetną parę w tyłach z pozyskanym tego lata Hansenem. Dogadują się niesamowicie (…)” (cyt. za: weszlo.com). Przed rozpoczęciem fazy grupowej Ligi Europy 2015/2016 drużynę wzmocnił 25-letni czeski obrońca, występujący także w reprezentacji – Filip Novak. W poprzednim sezonie w barwach FK Jablonec nad Nisou 1997 rozegrał 29 meczów w czeskiej ekstraklasie, w których zdobył aż 11 bramek.

Akademia piłkarska

W lipcu 2004 r. FC Midtjylland było pierwszym duńskim klubem, który otworzył własną akademię piłkarską, podobną do akademii klubu piłkarskiego FC Nantes Atlantique. Akademia „Wilków” ściąga młodych piłkarzy z całej Danii, a także z partnerskiego klubu w Nigerii – FC Ebedei. Poza tym akademia rozwinęła sieć ponad stu klubów zlokalizowanych w zachodniej części Jutlandii.

Duńskie kluby (w opinii niektórych ekspertów) słynął z całkiem niezłych akademii piłkarskich. Midtjylland słynie jednak z doskonałej akademii, jednej z najlepszych w regionie, dostarczającej co roku kilku wychowanków do pierwszej drużyny. Patryk Wolański też potwierdził, że „Midtjylland mocno stawia na akademię, wypromowało się stąd kilku młodych i zdolnych chłopaków.” (cyt. za: weszlo.com). Akademia „Wilków” współpracuje z afrykańskimi szkółkami piłkarskimi, a klub ma w planach otwarcie własnej akademii w… Ameryce Środkowej!

Akademia może poszczycić się kilkoma wychowankami wytransferowanymi za godziwe pieniądze do klubów zagranicznych – Simon Kjaer (2008, Palermo, ok. 4 mln euro), Sune Kiilerich (2010, Sampdoria Genua, 250 tys. euro wypożyczenie), Winston Reid (2010, West Ham United, 4,26 mln euro – najdroższy transfer w historii klubu), Mads Albaek (2013, Reims, 600 tys. euro).

Inne sekcje

FC Midtjylland nie jest klubem wyłącznie piłkarskim i posiada sekcje tenisa, badmintona i piłki ręcznej, przejęte od Ikast FS. Żeńska drużyna piłki ręcznej jest prawdopodobnie najbardziej utytułowana w Danii – 4 mistrzostwa, 4 srebrne i 9 brązowych medali mistrzostw Danii, 7 Pucharów Danii i 5 finałów, 2 półfinały EHF Ligi Mistrzyń, 2 Puchary Federacji (a także finał i dwa półfinały), 2 Puchary Zdobywczyń Pucharów (a także półfinał), EHF Challenge Cup, EHF Champions Trophy, czyli Superpuchar (a także finał i półfinał).

Co ciekawe, w 2015 r. żeńska drużyna piłki ręcznej FC Midtjylland zagościła w Polsce i udzieliła niezłej lekcji handballa. W ćwierćfinale Pucharu Zdobywczyń Pucharów pewnie wyeliminowała MKS Selgros Lublin wygrywając w Polsce 35:25 (21:16) i u siebie 30:18. Później Midtjylland wygrało całe rozgrywki!

Wyjątkowość klubu

Właściciel „Wilków” Matthew Benham dorobił się fortuny na bukmacherce. Jak się później okazało nie był to łut szczęścia, czy zdolność przewidywania, tylko zastosowanie modelów matematycznych. Benham uwierzył, że matematykę można zastosować przy prowadzeniu klubu piłkarskiego, dlatego zatrudnił w klubie wielu statystyków i analityków, którzy wpływają na podejmowanie kluczowych decyzji w klubie. To oni przy użyciu niezliczonych parametrów określają wartość i przydatność piłkarzy do duńskiego klubu. To oni rozpracowują rywala i rozpisują jego poszczególnych piłkarzy na czynniki pierwsze podpowiadając własnym piłkarzom czego mogą się spodziewać. Wreszcie to oni pomagają przy określaniu sposobu rozgrywania stałych fragmentów gry. To właśnie ten element, który najłatwiej jest wytrenować i sparametryzować. Nic więc dziwnego, że z tego elementu gry „Wilki” uczyniły swoją najmocniejszą broń. W sezonie 2014/2015 prawie połowę strzelonych goli Midtjylland zawdzięcza stałym fragmentom gry, o czym była już mowa wcześniej. Model statystycznyto najpilniej strzeżony sekret mistrza Danii, nie wiadomo zbyt wiele o zasadach jego działania. Pokazuje, który piłkarz jest dobry i spełnia swoje zadania, a który nie powinien grać.” (cyt. za: sport.pl).

Wracając do Benhama, to „dla niego wszystko jest policzalne, również skala talentu danego piłkarza. Zamiast więc go oglądać, woli analizować jego statystyki, wszelkie najdrobniejsze nawet dane. I na ich podstawie podejmować decyzje o zakupie. FC Midtlylland tworzy własne programy do oceny piłkarzy, rywali, do własnych treningów. Konsekwencją matematycznego podejścia do piłki są opanowane do perfekcji stałe fragmenty gry.” (cyt. za: sportowefakty.wp.pl). Benham jest też właścicielem londyńskiego Brentfordu, dlatego oba kluby współpracują, a „wiele osób pracuje w obu zespołach jednocześnie” (cyt. za: legia.sport.pl). Przykładem jest Bartek Sylwestrzak – specjalista ds. kopania nieruchomej piłki.

Podsumowanie

Wilki z Herning to zespół bardzo solidny, ale na pewno nie taki, którego legioniści powinni się bać. (cyt. za: legia.com).

----------------------------

Rywalizacja Legii z FC Midtjylland miała miejsce także w Młodzieżowej Lidze Mistrzów (UEFA Youth League). Młodzi piłkarze Legii wyeliminowali Litex Łowecz (2:1 w Łoweczu, 3:1 w Nowym Dworze Maz.), ale nie sprostali Duńczykom. 4 listopada 2015 r. w Herning gospodarze wygrali 2:0, zaś 24 listopada 2015 r. w Nowym Dworze Maz. Duńczycy wygrali 3:1.

Źródła: własne, uefa.com,weszlo.com. polski-sport.fc, 90minut.pl, sportowefakty.wp.pl, legia.com, legia.sport.pl, sport.pl, transfermarkt.pl, stadiony.net, sportowefakty.wp.pl, pl.wikipedia.org, en.wikipedia.org, pl.pinterest.com, skyscrapercity.com, denstoredanske.dk, espnfc.com, www.kwh1893.de. PIOWES, Za wysokie progi, „Przegląd Sportowy” z dnia 9 marca 2015 r., s. 28. Rotacja odbije się na wynikach – wywiad red. M. Kaliszuka z Jessem Thorupem, „Przegląd Sportowy” z dnia 11 września 2015 r., s. 4. „Przegląd Sportowy” z dnia 17 września 2015 r., s. 3. Skarb Kibica. Liga Europy 2015/2016 – bezpłatny dodatek do „Przegląd Sportowego” z dnia 17 września 2015 r., s. 13.