Wpisy z tagiem: Ekranas Poniewież

poniedziałek, 24 grudnia 2012
Legia – Ekranas Poniewież 2:1 w sparingu

Legia Warszawa pokonała mistrza Litwy – Ekranas Poniewież 2:1 (1:1) w rozegranym w Sulejówku środę 11 lipca 2012 r. meczu towarzyskim. Warto dodać, że spotkanie odbyło się na obiekcie stanowiącym bazę treningową reprezentacji Rosji podczas UEFA Euro 2012.

Legia_-_Ekranas_(1)

Stadion w Sulejówku.

Wybór przeciwnika nie był przypadkowy. Przed tym meczem wydawało się, że przeciwnikiem Legii w II rundzie eliminacyjnej Ligi Europy będzie łotewski Metalurgsem Lipawa, który w pierwszym meczu pokonał w San Marino – SP La Fiorita 2:0. I tak też się stało, bo dzień później (w czwartek, 12 lipca) Łotysze wygrali u siebie w rewanżu 4:0. Wprawdzie Jan Urban powiedział dla serwisu sport.pl, że Litwini grają podobną piłkę jak Metalurgs, ale wydaje się, że bardziej podobną piłkę do Metalurgsa grają inne łotewskie kluby, jak Skonto Ryga, FK Ventspils, czy Daugava Daugavapils. Inna sprawa, że Litwinów łatwiej było ściągnąć do Polski (z Poniewieża do Sulejówka jest 512 km). Zresztą w sobotę 7 lipca Ekranas rozegrał mecz sparingowy w Mariampolu z Jagiellonią Białystok (0:2).

Legia od początku spotkania przejęła inicjatywę praktycznie nie dopuszczając rywali pod swoje pole karne, aczkolwiek Marko Šuler dwukrotnie podał piłkę wprost pod nogi przeciwników (później zaliczył stratę), czym chyba skutecznie zamknął sobie drogę do wyjściowej jedenastki Legii.

Legia_-_Ekranas_(2)

Marko Šuler rozczarował.

W 7. minucie spotkania na boisku leżał opatrywany przez masażystę Damian Łukasik zaś poza boiskiem Marek Saganowski zmagał się z kontuzją barku. „Sagan” na bark narzekał już od 3 min., kiedy zderzył się z piłkarzem gości. Wydawało się, że już na początku spotkania obaj opuszczą boisko. Łukasik wstał, a „Sagan” po zamrożeniu barku wrócił do gry, ale tylko na 25 minut.

Legia_-_Ekranas_(3)

Marek Saganowski opatrywany przez Stanisława Machowskiego.

W 10. minucie Saganowski po podaniu Michała Żyro (wcześniej podał do niego Miroslav Radović) źle przyjął piłkę i został wypchnięty przez obrońcę Vytautasa Lukšę pod linię końcową, skąd zdołał dośrodkować, tyle tylko, że Michał Kucharczyk minął się z piłką. W 17. min. Janusz Gol strzelił zza pola karnego wprost w bramkarza.

Trzy minuty później Legia objęła prowadzenia. Najpierw Jakub Wawrzyniak dośrodkował w pole karne a obrońcy wybili piłkę, a po chwili Żyro dośrodkował z rzutu rożnego, natomiast Artur Jędrzejczyk uwolnił się spod opieki Giedriusa Tomkevičiusa i zaatakował piłkę przy krótkim słupku tak, że strzelił nie do obrony przez bramkarza gości - Emilijusa Zubasa.

Gdy wydawało się, że Legia kontroluje przebieg meczu Litwini zagrali długą piłkę w okolice pola karnego. Suler zagapił się i Žilvinas Kymantas zaczął mu uciekać, ale poważnego zagrożenia pod bramką jeszcze nie było. Wtedy Dusan Kuciak wybiegł z bramki i bezsensownym wyskokiem staranował w narożniku pola karnego Kymantasa. Sędzia Marcin Borski z Warszawy mógł podjąć tylko jedną decyzję – wskazać na punkt oddalony od bramki Legii o jedenaście metrów. Rzut karny na gola zamienił Serb Marko Anđelković, choć Kuciak był bliski odbicia piłki. W ten oto sposób w 32. minucie był remis 1:1.

Legia_-_Ekranas_(4)

Rzut karny dla Ekranasu. Skutecznym egzekutorem – Marko Anđelković.

Legioniści po stracie gola grali chaotycznie, bo bramka gości trochę podcięła im skrzydła. Do końca pierwszej połowy nie przeprowadzili żadnej groźnej akcji. Mogli zagrozić bramce gości, ale w szybkim kontrataku pogubili się, gdy Radović po raz kolejny podał do Żyro, a wychowanek Akademii Piłkarskiej zagrał za plecy biegnącego na skrzydle Gola.

W drugiej połowie przez pierwszych dwanaście minut z boiska wiało nudą, dopiero sytuacja, w której Żyro (po podaniu Gola) znalazł się sam przed bramkarzem poderwała kibiców z miejsc. „Żyrek” po raz kolejny potwierdził, że brakuje mu instynktu strzeleckiego i strzelił z siedmiu metrów w bramkarza. Dobitka także trafiła w bramkarza. W odpowiedzi goście przeprowadzili atak, po którym z ostrego kąta strzelał Aurimas Vertelis (po podaniu Dovydasa Norvilasa).

Po chwili goście stworzyli kolejną groźną akcję, ale wbiegający w pole karne Kymantas źle przyjął piłkę i zamiast strzelić – wybił piłkę poza linię końcową. Następnie Gol przechwycił piłkę na własnej połowie, odegrał do Radovica, który znakomicie podał do Kucharczyka. Młody napastnik uwolnił się spod opieki Edvinasa Girdvainisa, ale nie dobiegł do piłki, bo świetnym wślizgiem poza pole karne popisał się bramkarz gości.

W 64. minucie Żyro podał przed pole karne do Kucharczyka, który odważnie wbiegł między dwóch obrońców i znalazł się oko w oko z Zubasem, ale bramkarz gości znowu (!) odbił piłkę, tym razem kolanem.

W 79 minucie Radović podał na skrzydło do Kucharczyka, który dośrodkował z prawej strony boiska w pole karne, a piłka po strzale głową Gola (szczupakiem) z pięciu metrów wpadła wprost w ręce bramkarza Ekranasu.

Legia_-_Ekranas_(5)

W odpowiedzi goście mogli zdobyć drugą bramkę, ale Vertelis nie zdecydował się na strzał tylko podał do kolegów, których akcję zakończył strzał z linii pola karnego tuż przy słupku bramki strzeżonej przez Kuciaka.

W 87. min. po błędzie Żewłakowa, który przepuścił piłkę, sam przed Kuciakiem znalazł się Rytis Pilotas, ale jego strzał nogą odbił Kuciak. Legioniści odpowiedzieli mocno podkręconym strzałem Wojciecha Lisowskiego, ale piłka przeleciała nad bramką Zubasa.

Trzy minut później Radović doskonale podał piłkę między Giedriusa Tomkevičiusa a Ignasa Dedurę do Kucharczyka, który przejął piłkę w polu karnym i z siedmiu metrów strzelił między nogami Zubasa. Legia objęła prowadzenia, choć za nieskuteczność i błędy w obronie powinna zostać skarcona.

W doliczonym czasie gry Kucharczyk ponowienie znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem (oczywiście po podaniu Radovica), ale strzelił w bramkarza, choć nie miało to znaczenia, bo był na pozycji spalonej.

Legioniści byli lepsi i zasłużenie wygrali, ale niedokładność i nieskuteczność mogły kosztować ich zwycięstwo. Dobrze zaprezentował się, mimo spowodowania rzutu karnego, Dusan Kuciak, a jeśli chodzi o defensywę, to bardzo słaby występ zanotował Marko Šuler, zaś zastanawiające były proste błędy Michała Żewłakowa. Warto zauważyć, że niemalże wszystkie ofensywne akcje Legii odbywały się z udziałem Miroslava Radovica i Michała Żyro, a później także Michała Kucharczyka. Kontuzja Marka Saganowskiego wobec wcześniejszego urazu Danijela Ljuboji nakazują zastanowić się nad sensem tworzenia ataku z piłkarzy zaawansowanych wiekowo.

11 lipca 2012, godz. 17:00 - Sulejówek (Stadion Miejski)

Mecz towarzyski

Legia Warszawa 2-1 Ekranas Poniewież

Bramki: Artur Jędrzejczyk (20 min.), Michał Kucharczyk (90 min.) – Marko Anđelković (32 min. – rzut karny).

Legia Warszawa: 12. Dušan Kuciak - 2. Artur Jędrzejczyk (46, 17. Bartosz Widejko), 6. Michał Żewłakow, 8. Marko Šuler (46, 15. Iñaki Astiz), 14. Jakub Wawrzyniak - 18. Michał Kucharczyk, 35. Daniel Łukasik, 5. Janusz Gol, 32. Miroslav Radović, 33. Michał Żyro - 9. Marek Saganowski (33, 22. Wojciech Lisowski).

Trener: Jan Urban.

Ekranas Poniewież: 21. Emilijus Zubas - 5. Vytautas Lukša, 20. Ignas Dedura, 7. Edvinas Girdvainis (73, 3. Dainius Gleveckas), 77. Giedrius Tomkevičius - 11. Tadas Markevičius (46, 19. Egidijus Varnas), 31. Marko Anđelković, 10. Aurimas Kučys (81, 2. Edgaras Baranauskas), 23. Dovydas Norvilas (77, 9. Arnas Ribokas), 70. Aurimas Vertelis (86, 88. Rytis Pilotas) - 17. Žilvinas Kymantas (66, 8. Vitalijus Kavaliauskas).

żółte kartki: Jędrzejczyk (16. min.), Radović (82. min.) – Norvilas (28 min.), Vertelis (45 min.), Kavaliauskas (76. min.).

sędziował: Marcin Borski (Warszawa).

widzów: 500.

Źródła: własne, weszlo.com, legia.net, legia.com, 90minut.pl, onet.pl, sport.pl, legionisci.com, skontofc.lv, fkekranas.lt, maps.google.pl.