Wpisy z tagiem: Molde FK

niedziela, 18 sierpnia 2013
Legia w fazie grupowej Ligi Europy!

Bezbramkowy remis osiągnięty na własnym stadionie w meczu III rundy kwalifikacji do Ligi Mistrzów z mistrzem Norwegii – Molde FK wystarczył warszawskiej Legii, aby 7 sierpnia 2013 r. świętować drugi w historii klubu awans do fazy grupowej Ligi Europy. O awansie Legii zdecydowała bramka zdobyta tydzień wcześniej przez Wladimera Dwaliszwiliego w meczu wyjazdowym (1:1). Legia zagra jeszcze o Ligę Mistrzów z mistrzem Rumunii – Steauą Bukareszt.

Legia, co rzadko jej się zdarza w tym sezonie dobrze „weszła” w mecz i kontrolowała jego przebieg, a raczej zabezpieczenie własnej bramki. Bartosz Bereszyński powiedział po meczu: „Od początku chcieliśmy przejąć inicjatywę i to nam się udało.” (cyt. za legionisci.com). Już w 25. sekundzie gospodarze oddali pierwszy strzał, ale uderzenie Tomasza Jodłowca złapał Ørjan Nyland.

2013.08.07_Legia_-_Molde_FK_(1)

Legioniści rozgrywali piłkę, częściej byli w jej posiadaniu, ale nie mogli przebić się przez szczelną obronę Norwegów, którzy nie potrafili zagrozić bramce Dusana Kuciaka. Częste dośrodkowania w pole karne bądź blokowane strzały nie mogły przynieść Legii choćby jednego gola, podobnie jak niedokładne podania przy wyprowadzaniu kontrataków. W 20 min. Dwaliszwili blokował wybicie piłki przez bramkarza gości i udało mu się uderzyć ją głową. Piłka przeleciała jednak nad bramką Molde. W końcówce pierwszej połowy (42 min.) zza pola karnego uderzył Jakub Wawrzyniak, ale bramkarz gości odbił piłkę.

2013.08.07_Legia_-_Molde_FK_(2)

Legia miała mecz pod kontrolą. Atakowała, ale niewiele z tego wynikało. Goście nie oddali ani jednego celnego strzału. Druga połowa też przebiegała pod kontrolą Legii, ale do czasu. W 53. minucie Joona Toivio dośrodkował w pole karne, a najbardziej aktywny spośród piłkarzy gości – Daniel Chima uprzedził Bartosza Bereszyńskiego i głową strzelił tuż obok bramki Kuciaka. Dwie minuty później Miroslav Radović otrzymał doskonałe podanie od Jodłowca, ale przesadził z liczbą zwodów i stracił piłkę. Tak właśnie grała Legia w polu karnym – brak zdecydowania, za dużo zwodów i zablokowane strzały. Tymczasem Molde było coraz groźniejsze.

W 62. minucie Martin Linnes minął kilku legionistów, ale jego strzał z mniej niż dziesięciu metrów był zbyt słaby, alby zaskoczyć słowackiego bramkarza Legii. W odpowiedzi na norweską bramkę znowu strzelał Jodłowiec – z woleja zza pola karnego po podaniu Jakuba Koseckiego, ale piłka przeleciała obok słupka. W 71. minucie Toivo kąśliwie uderzył piłkę z rzutu wolnego z nieco ponad dwudziestu metrów, a Kuciak niepewnie interweniował i „wypluł” piłkę. Skończyło się tylko na strachu.

2013.08.07_Legia_-_Molde_FK_(3)

Toivo przygotowuje się do wykonania rzutu wolnego.

Sześć minut później groźnie i minimalnie niecelnie strzelił Aliou Coly. W 79. minucie dugą żółtą kartkę otrzymał Emmanuel Ekpo (za faul na Radoviciu)  i wydawało się, że Legia nie wypuści już awansu. Tymczasem w szeregi gospodarzy wdarło się jeszcze więcej nerwowości. Szansę na zostanie bohaterem miał Linnes, który znalazł się sam przed Kuciakiem i asekurującym go Jodłowcem, ale strzał Linnes odbił Kuciak. Nic więc dziwnego, że Ole Gunnar Solskjaer powiedział po meczu m.in. „Bramkarz rywali po raz kolejny pokazał, że jest najbardziej wartościowym zawodnikiem swojego zespołu.” (cyt. za legia.com).

Ze statystyk podanych przez oficjalną stronę Legii wynikało, że goście oddali więcej celnych strzałów (3:2), ale gospodarze oddali dużo więcej strzałów niecelnych (15:3). Andrzej Juskowiak dla sport.pl powiedział: „Legia pokazała dużą determinację, dyscyplinę taktyczną i umiejętność walki o wynik. To ważne w pucharach.” (cyt. za sport.pl). Podporządkowanie dyscyplinie taktycznej podkreślał także Radović – „Dzisiaj zagraliśmy bardzo dobrze taktycznie.” (cyt. za legionisci.com).

Trudno jednak nie zgodzić się z porównaniem portalu weszło do gry Legii, jak do balansowania na linie. To kontrolowanie wyniku podkreślili także stwierdzeniem odnośnie gospodarzy, że „wykazali się zadziwiającą konsekwencją w swojej niechęci do zdobywania bramek” (cyt. za weszlo.com). Jan Urban znalazł bardzo łatwe wytłumaczenie na taki stan meczu: „Pierwsza połowa w Molde i końcówka dziś pokazały, że brakuje nam doświadczenia. Gramy w przewadze na własnym boisku i nie potrafimy "dobić" rywala.” (cyt. za legionisci.com). Goście nie mieli jednak wątpliwości, co do rywalizacji, dlatego Daniel Hestad powiedział: „Legia była lepszą drużyną. My mieliśmy jednak swoje szanse w końcówce spotkania. W pierwszym pojedynku to my zagraliśmy ładniej dla oka, ale dzisiaj to gospodarze zaprezentowali się lepiej. Ogólnie dwumecz był bardzo wyrównany.” (cyt. za legionisci.com).

Legia miała ten mecz pod kontrolą, ale gości przy odrobinie szczęścia goście mogli zakończyć przygodę warszawskiego klubu z europejskimi pucharami. Tak się jednak nie stało, a Legia po raz drugi w trzech sezonach awansowała do fazy grupowej Ligi Europy.

7 sierpnia 2013 r., godz. 20:45 – Warszawa (Stadion Wojska Polskiego / Pepsi Arena)

Mecz rewanżowy III rundy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów

Legia Warszawa 0-0 Molde FK

Legia: 12. Dušan Kuciak – 19. Bartosz Bereszyński, 25. Jakub Rzeźniczak, 2. Dossa Júnior, 14. Jakub Wawrzyniak – 7. Henrik Ojamaa (69 min., 18. Michał Kucharczyk), 21. Ivica Vrdoljak, 3. Tomasz Jodłowiec, 32. Miroslav Radović, 33. Michał Żyro (61 min., 20. Jakub Kosecki) – 13. Wladimer Dwaliszwili.

Trener: Jan Urban.

Molde: 26. Ørjan Nyland – 5. Joona Toivio, 4. Even Hovland (74 min., 17. Aliou Coly), 25. Vegard Forren, 23. Knut Olav Rindarøy – 14. Martin Linnes, 29. Emmanuel Ekpo, 6. Daniel Hestad, 11. Jo Inge Berget (83 min., 16. Etzaz Hussain), 9. Mattias Moström (74 min., 30. Zlatko Tripić) – 27. Daniel Chima.

Trener: Ole Gunnar Solskjaer.

żółte kartki: Vrdoljak (56 min.), Dossa Júnior (72 min.) – Ekpo (69 min.), Tripić (75 min.).

czerwona kartka: Emmanuel Ekpo (79. min., Molde, za drugą żółtą).

sędziował: Dan Alexandru Tudor (Rumunia).

widzów: 23 677

temperatura: 27C.

Źródła: własne, 90minut.pl, legia.com, legionisci.com, sport.pl, weszlo.com, uefa.com.