Wpisy z tagiem: Grecja

środa, 19 sierpnia 2009
Jeszcze o meczu z Grecją

Towarzyski mecz reprezentacji Polski z Grecją nasunął pewne wątpliwości co do zasadności wyboru sparingpartnerów. Polskiej reprezentacji, a zwłaszcza polskim kibicom brakuje meczów reprezentacji a już tym bardziej z silnymi, znanymi i utytułowanymi przeciwnikami. Z całym szacunkiem dla naszych ostatnich rywali, to jednak nie zaliczam ich do tego grona. Wprawdzie Grecja była Mistrzem Europy, ale w 2004 r. a obecnie nie wzbija się ponad przeciętność, co potwierdziła meczem w Bydgoszczy.

Polska nie gra z rywalami pokroju Holandii, Włoch, Anglii, Niemiec czy Hiszpanii, a jeśli zdarzają się takie spotkania, to incydentalnie i najczęściej poza granicami kraju. PZPN tłumaczy się potrzebami wskazywanymi przez selekcjonera i wysokimi kosztami związanymi ze sprowadzeniem silnych rywali do Polski.

Można zgodzić się z argumentem związanym z wyborem rywali pod kątem określonego stylu gry, z reguły zbliżonego do rywali w eliminacjach dużych imprez. Z dwóch natomiast powodów zupełnie nie można zgodzić się z argumentem finansowym. Po pierwsze, polskim kibicom po prostu należy się towarzyski mecz z atrakcyjnym rywalem. Po drugie, PZPN do popularyzacji piłki nożnej w Polsce powinien od czasu do czasu trochę dołożyć a nie liczyć na zarobki z tytułu praw do transmisji telewizyjnych i kontraktów reklamowych.

W dniu gdy Polska grała z Grecją, przeciwnikiem Rosji była Argentyna a Estonii – Brazylia. To, że Rosja zagrała z drużyną Maradonny raczej nie dziwi, ale że Estonię, w przeciwieństwie do Polski, było stać na sprowadzenie „Canarinhos” irytuje.

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi