Wpisy z tagiem: piłka ręczna plażowa

poniedziałek, 29 września 2014
PGNiG Polish Beach Handball Tour 2014 w Warszawie

W dniach 18-20 lipca 2014 r. rozegrano jedną z dwóch edycji PGNiG Polish Beach Handball Tour. Turniej odbył się na warszawskiej plaży przy Moście Poniatowskiego, w pobliżu Stadionu Narodowego. Wśród kobiet triumfowała drużyna BHT Piotrkowianin Juko Piotrków Trybunalski, a wśród mężczyzn BHT Auto Forum Petra Płock.

2014.07.20_Polish_Beach_Handball_Tour_(10)

Wprowadzenie

Piłka ręczna plażowa (Beach Handball) to stosunkowo młoda dyscyplina sportu, która powstała 20 czerwca 1992 r. na plaży św. Antoniego na włoskiej wyspie Ponza na Morzu Tyrreńskim. Początkowo nowa dyscyplina była traktowana jako połączenie sportu i zabawy, ale dosyć szybko zaakceptowała ją Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF), która już w 1994 r. stworzyła pierwszą oficjalną wersję przepisów. Tak jak ciągle rozwija się Beach Handball, tak samo ewoluują przepisy. Różnic z halową (tradycyjną) piłką ręczną jest dużo – mniejsze boisko, mniejsza liczba zawodników na boisku, krótszy czas rozgrywania meczów, inna specyfika gry i przede wszystkim inne podłoże.

Od 2000 r. rozgrywane są mistrzostwa europy, a od 2004 r. mistrzostwa świata. Wprawdzie ręczna na plaży nie jest dyscypliną olimpijską, to jednak stanowi silny punkt World Games, czyli igrzysk sportów nieolimpijskich. W 2017 r. gospodarzem tej imprezy będzie Wrocław. W Polsce turnieje w piłce ręcznej plażowej są organizowane w Polsce od około 10 lat.

2014.07.20_Polish_Beach_Handball_Tour_(3)

Boisko nr 1 - półfinał w rywalizacji mężczyzn: Piotrków – Malaga 1:2 (16:10, 14:28, 2:8).

Warszawski turniej jest jednym z dwóch turniejów polskiego cyklu - PGNiG Polish Beach Handball Tour (drugi odbędzie się w Gdańsku), w którym polskie drużyny walczą o punkty w Mistrzostwach Polski. W tym roku o tytuł mistrzowski walczy po siedem męskich i żeńskich profesjonalnych zespołów. Poza tym wchodzi w skład europejskiego cyklu European Beachhandball Tour (EBT), w którym najlepsza „dziesiątka” z rankingu rozgrywa finał traktowany jako Klubowe Mistrzostwa Europy.

Turniej

W piątek odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży, które prowadził Artur Siódmiak, dwukrotny medalista mistrzostw świata w piłce ręcznej (srebro w 2007 r. i brąz w 2009 r.). W weekendowych zmaganiach wzięło udział dwanaście kobiecych i szesnaście męskich drużyn, w tym dziewiętnaście z Polski, a poza tym zespoły z Węgier, Holandii, Chorwacji, Norwegii, Słowacji i Hiszpanii. Łącznie w turnieju rozgrywanym na trzech boiskach wzięło udział 400 zawodników. Kobiety rywalizowały systemem „każdy z każdym” w dwóch sześciozespołowych grupach, a następnie rozegrano fazę pucharową i mecze o niższe pozycje. W rywalizacji mężczyzn, drużyny podzielono na cztery grupy po cztery zespoły, z których po dwa najlepsze awansowały do fazy pucharowej rozgrywanej od ćwierćfinałów.

2014.07.20_Polish_Beach_Handball_Tour_(6)

Boisko nr 2 – mecz o 5. miejsce w rywalizacji mężczyzn: BHT Orły Olsztyn - Chemo Profili Zagrzeb (Chorwacja) 2:0 (10:8; 22:14).

Kobiety

W turnieju kobiet triumfowała drużyna BHT Piotrkowianin GRU JUKO Piotrków Trybunalski, a jak się później okazało przyszłego Mistrza Polski i zdobywcy Pucharu Polski 2014. Drugie miejsce zajął mistrz Holandii z zeszłego roku – TSHV Camelot, a trzecie BHT Byczki Kowalewo Pomorskie, które w warszawskim turnieju straciły pozycję lidera klasyfikacji mistrzostw Polski. Dopiero na czwartej pozycji uplasowała się węgierska drużyna Győri Strandkézilabda Club – aktualny wicemistrz Węgier i wicemistrz EBT 2014, jedna z najbardziej znanych węgierskich żeńskich drużyn plażowej piłki ręcznej.

Mistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski w 2013 r. Reflex AZS AWF Volkswagen Poznań zakończył rywalizację dopiero na 8. miejscu, choć przyznać trzeba, że większość zawodniczek, które zdobyły te trofea gra już dla drużyny z Piotrkowa. Poniżej oczekiwań spisała się także drużyna Relax AZS AWF Warszawa (7. miejsce). Co ciekawe, trzy zespołu z warszawskiego turnieju wystąpią w finale EBT 2015 – Piotrków, Camelot i Gyor.

Mężczyźni

W turnieju mężczyzn triumfowała drużyna BHT Auto Forum Petra Płock – zdobywca Pucharu Polski 2013, a jak się później okazało Mistrz Polski 2014 i trzecia drużyna Pucharu Polski 2014. Drugiej miejsce zajął zespół CBMP Ciudad de Malaga – jedna z najlepszych hiszpańskich drużyn plażowej piłki ręcznej, która na tegorocznych finałach EBT zajęła 5. miejsce. Trzecią pozycję w Warszawie zajął węgierski zespół Budaors Beach Stars BHC. Tuż za podium uplasował się BHT Piotrkowianin Juko Piotrków Trybunalski – Mistrz Polski 2013, a jak pokazały późniejsze rozgrywki – wicemistrz 2014 i druga drużyna Pucharu Polski 2014.

2014.07.20_Polish_Beach_Handball_Tour_(9)

Boisko nr 3 – trening chyba drużyny Budaors Beach Stars BHC (Węgry).

Dopiero 11. miejsce zajęła drużyna BHT Vambresia Reflex Wąbrzeźno, która była typowana do miana “czarnego konia” turnieju, a później zdobyła Puchar Polski i zajęła piąte miejsce w Mistrzostwach Polski 2014. W przyszłorocznych finałach EBT wystąpią dwa męskie zespoły, które zaprezentowały się w Warszawie – zwycięzca, czy Petra Płock i holenderski TSHV (Paksoft) Camelot, który w stolicy Polski zajął dopiero… 11. miejsce i nie zdobył punktów do rankingu.

Podsumowanie

Cykl PGNiG PBHT znakomicie wpisuje się w popularyzację piłki ręcznej w Polsce. Zwałszca, że jest rozgrywany w dużych miastach, co zawsze ułatwia zwiększenie frekwencji, medialne zainteresowanie i poszukiwanie sponsorów. Piłka ręczna plażowa nie jest rozgrywana w Warszawie co roku, dlatego Polish Tour pozwolił przyciągnąć mnóstwo widzów, którzy przyszli po prostu z ciekawości. Nie bez znaczenia była też lokalizacja turnieju. Wprawdzie nie był on rozgrywany na Stadionie Narodowym, to jednak jego bliskość, co widać na drugim zdjęciu, na pewno też podnosiła rangę turnieju.

Od strony sportowej bardzo duże znaczenie ma włączenie polskiego cyklu do European Beachhandball Tour (EBT), co z jednej strony podnosi jego znaczenie, a z drugiej pozwala ściągnąć do Polski zagraniczne zespoły, co z kolei wzmacnia rywalizację i podnosi jej poziom. Wprawdzie zagraniczne zespoły nie wygrały ani turnieju mężczyzn, ani kobiet, ale zajęły aż połowę miejsc na podium, co stanowi o tym, że przypadkowe drużyny nie przyjechały do Warszawy.

 

18-20 lipca 2014 r., PGNiG Polish Beach Handball Tour, Warszawa

Klasyfikacja końcowa kobiet:
1. BHT Piotrkowianin Juko Piotrków Trybunalski (Polska)
2. TSHV Camelot (Holandia)
3. BHT Byczki Kowalewo Pomorskie (Polska)
4. Győri Strandkézilabda Club (Węgry)
5. BHT Ruch Chorzów (Polska)
6. BHT Red Hot Czili Buk (Polska)
7. Relax AZS AWF Warszawa (Polska)
8. Reflex AZS AWF Volkswagen Poznań (Polska)
9. West Side Amsterdam (Holandia)
10. Warszawa Skład (Polska)
11. WSNSiT Radom (Polska)
12. Nordnes IL (Norwegia)

Klasyfikacja końcowa mężczyzn:
1. BHT Auto Forum Petra Płock (Polska)
2. CBMP Ciudad de Malaga (Hiszpania)
3. Budaors Beach Stars BHC (Węgry)
4. BHT Piotrkowianin Juko Piotrków Trybunalski (Polska)

5. BHT Orły Olsztyn (Polska)
6. Chemo Profili Zagreb (Chorwacja)
7. BHT Damy Radę Inowrocław (Polska)
8. BHT Auto Forum Petra Płock Junior (Polska)
9. SMS Rondel Team Legnica (Polska)
10. BHT 2013 Koszalin (Polska)
11. BHT Vambresia Reflex Wąbrzeźno (Polska)
12. TSHV Camelot (Holandia)
13. BHT Beach Boys Warsaw (Polska)
14. Langose (Słowacja)
15. BHT Copacabana Mazur Sierpc (Polska)
16. KS Uniwersytet Radom (Polska)

 

Źródła: własne, beachhandball.pl, zprp.pl, pbtour.pl, facebook.com/PBHTour, polskapilkareczna.pl, eurohandball-beachtour.com. PGNiG Polish Beach Handball Tour – dodatek do „Przeglądu Sportowego” z dnia 14 lipca 2014 r. Piotr Wesołowski, Widowisko na plaży w stolicy, „Przegląd Sportowy” z dnia 18 lipca 2014 r., s. 28.

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi