Wpisy z tagiem: Termalica Bruk-Bet Nieciecza

środa, 08 października 2014
Znicz Pruszków wyrzuca lidera I ligi z Pucharu Polski!

W rozegranym we wtorek 12 sierpnia 2014 r. meczu 1/32 Pucharu Polski drugoligowy Znicz Pruszków niespodziewanie wyeliminował lidera pierwszej ligi Termalikę Bruk-Bet Nieciecza wygrywając 2:1 (1:0) po bramkach Macieja Górskiego i Artura Januszewskiego.

Historia…

Mecz między Zniczem a Termalicą miał symboliczne znaczenie, ponieważ spotkały się ze sobą dwa kluby, które przed dwa sezony w niesamowitych okolicznościach traciły szanse awansu do ekstraklasy. Znicz w sezonie 2007/2008 zajął 5. miejsce w pierwszej lidze, ale awans przegrał tylko gorszym bilansem bezpośrednich meczów, podczas gdy w trzech ostatnich meczach wywalczył tylko remis. W kolejnym sezonie zajął 6. miejsce tracąc do miejsca premiowanego awansem 6 punktów. W ostatnich ośmiu meczach zanotował jednak fatalny bilans – 1 zwycięstwo, 2 remisy i 5 porażek, co oznacza, że zdobył zaledwie 7 punktów na 24 możliwe!

Termalica w sezonie 2011/2012 przegrała awans o 5 punktów, podczas gdy w ostatnich pięciu meczach wywalczyła tylko jeden punkt. Niewiele lepiej było w kolejnym sezonie. Do awansu zabrakło punktu, którego trzeba było poszukać w ostatnich trzech meczach, w których wywalczyła tylko remis. Piłkarze obu klubów zachowywali się w wymienionych sezonach, jakby możliwość awansu pętała im nogi i powodowała, że ze strachu przed awansem przestawali grać…

Po tych dwóch przykrych doświadczeniach właściciel Termaliki postanowił oprzeć drużynę na zawodnikach młodych i obiecujących, pozbywając się zawodników doświadczonych licznymi występami w ekstraklasie, a nawet w reprezentacji Polski. Wspomnieć można, że w Niecieczy grał np. Dariusz Pawlusiński. W Pruszkowie natomiast pozostało już tylko wspomnienie po Robercie Lewandowskim, Radosławie Majewskim i Igorze Lewczuku.

…i teraźniejszość

Języczkiem uwagi kibiców był Adrian Paluchowski, który jeszcze w zeszłym sezonie reprezentował barwy Znicza. Popularny „Paluch” nie zrobił takiej kariery jaką mu wróżono, gdy rozpoczynał przygodę z poważną piłką w Legii. Ostatecznie w barwach Legii i Piasta Gliwice rozegrał w ekstraklasie 27 meczów, strzelając w nich zaledwie 5 goli. Przez dwa ostatnie sezony w drugoligowym Zniczu rozegrał 64 mecze, w których zdobył aż 37 goli, co zaowocowało transferem do Termaliki.

Warto jeszcze wspomnieć, że Termalika przyjeżdżała do Pruszkowa jako lider I ligi po zwycięstwach nad Chrobrym Głogów 6:0 (wyjazd) i Olimpią Grudziądz 1:0 (dom). Znicz zajmował natomiast w drugiej lidze 8. miejsce po wyjazdowym zwycięstwie 3:0 nad Nadwiślanem Góra i porażką u siebie 1:2 z Puszczą Niepołomice. Poza tym w Pucharze Polski przeszedł dwie rundy po wyjazdowych zwycięstwach 2:0 z Wissą Szczuczyn i 2:1 z Odrą Opole.

Mecz

2014.08.12_Znicz_-_Termalica_Puchar_Polski_(1)

W 2 minucie pierwszą akcję w meczu stworzyli goście, ale w ostatniej chwili strzał Adriana Paluchowskiego został zablokowany. W 10 minucie na bramkę huknął Michał Glanowski piłkę przed siebie odbił Adrian Olszewski dopadł do niej Maciej Górski, ale świetną interwencją popisał się Adrian Olszewski wybijając piłkę na rzut rożny. Dwie minuty później Michał Glanowski zagrał crossową piłkę do Marcina Rackiewicza, ale pomocnik Znicza uderzył ponad bramką.” (cyt. za zniczpruszkow.com.pl). W 21. minucie w sytuacji „sam na sam” z bramkarzem gości znalazł się Górski i spokojnym mierzonym strzałem skierował piłkę do bramki. Znicz objął prowadzenie 1:0.

2014.08.12_Znicz_-_Termalica_Puchar_Polski_(3)

Piłkarze Termialiki przygotowują się do wznowienia gry po stracie bramki.

Bramka nie podziałała jednak mobilizująco na gości z Niecieczy, którzy wydawali się faworytem tego meczu. Pięć minut po zdobyciu bramki Znicz był bliski podwyższenia wyniku, ale piłka po strzale Michała Zapaśnika trafiła tylko w boczną siatkę. W 32. minucie Zapaśnik przebiegł z piłką niemalże pół boiska, ale przed polem karnym pewnym, aczkolwiek ryzykownym wślizgiem, piłkę wybił mu spod nóg Jakub Czerwiński. Dwie minuty później z groźnie zapowiadającej się akcji gości skończyło się na zablokowanym strzale. Po chwili z szesnastu metrów strzelił Mateusz Janeczko, ale wprost w ręce Oliwiera Wienczatka. Pierwsza połowa upłynęła po znakiem przewagi gospodarzy, którzy atakowali częściej, groźniej i z większym animuszem.

2014.08.12_Znicz_-_Termalica_Puchar_Polski_(2)

Początek drugiej połowy nie zapowiadał jednak, że coś się zmieni w obrazie gry. W 51. minucie słaby strzał na bramkę Olszewskiego oddał Górski. Pięć minut później Znicz objął prowadzenie 2:0!W 56 minucie rzut wolny egzekwowali piłkarze Znicza, do piłki podszedł Mateusz Pielak, wrzucił futbolówkę w pole karne, tam z rąk wypuścił ją Adrian Olszewski i piłkę do pustej bramki pewnym strzałem skierował Artur Januszewski.” (cyt. za zniczpruszkow.com.pl).

2014.08.12_Znicz_-_Termalica_Puchar_Polski_(4)

Następnie obie drużyny przeprowadziły po jednej groźnej akcji. Najpierw strzał Glanowskiego obronił Olszewski, a następnie Paluchowski w bardzo dobrej sytuacji strzelił obok bramki gospodarzy. W 64. minucie w dobrej sytuacji znalazł się Górski, ale po interwencji Petera Maslo przewrócił się. Gwizdek sędziego Łukasza Śmietanki z Radomia milczał. Czas upływał, a w grze gości dalej nie było widać poprawy. Lider pierwszej ligi zawodził. Dopiero w ostatnim kwadransie goście zaatakowali odważniej. W 74. minucie sprzed linii szesnastu metrów strzelał Krzysztof Kaczmarczyk, ale piłka przeleciała obok słupka bramki gospodarzy. Siedem minut później w doskonałej sytuacji znalazł się Emil Drozdrowicz, ale szybszy okazał się Wienczatek. „Minutę później na bramkę uderzył kapitan Termaliki Dawid Sołdecki, ale piłka minęła światło bramki Znicza.” (cyt. za zniczpruszkow.com.pl). W 88 minucie „Dawid Kamiński dośrodkował piłkę w pole karne, a tam celnie główkował Jakub Czerwiński. Minutę później w sytuacji sam na sam znalazł się Jakub Biskup, ale świetnie ponownie interweniował Oliwer Wienczatek.” (cyt. za zniczpruszkow.com.pl). Gospodarze też mieli swoją szansę, ale podobnie jak w 64. Minucie Maslo uprzedził Górskiego.

Chociaż w ostatnich minutach było nerwowo, to gospodarze dowieźli do końca korzystny wynik i jak się później okazało (w nagrodę) spotkają się z teoretycznie słabszym rywalem – trzecioligową Stalą Rzeszów!

2014.08.12_Znicz_-_Termalica_Puchar_Polski_(5)

Radość piłkarzy Znicza z awansu do 1/16 finału Pucharu Polski.

12 sierpnia 2014 r., godz. 18:30 – Pruszków (stadion MZOS)

1/32 finału Pucharu Polski 2014/2015

Znicz Pruszków 2-1 Termalica Bruk-Bet Nieciecza

Bramki: Maciej Górski (21 min.), Artur Januszewski (56 min.) – Jakub Czerwiński (88 min.).

Znicz: 93. Oliwer Wienczatek – 3. Michał Kucharski, 8. Arkadiusz Jędrych, 2. Igor Biedrzycki, 18. Michał Płotka (39 min., 7. Maksymilian Banaszewski) – 19. Marcin Rackiewicz (80 min., 10. Daniel Kraska), 6. Michał Glanowski, 17. Artur Januszewski (72 min., 20. Paweł Tomczyk), 21. Michał Zapaśnik, 5. Mateusz Pielak – 15. Maciej Górski.

Rezerwowi, którzy nie weszli na boisko: 1. Michał Bigajski, 14. Bartosz Niksiński, 16. Mateusz Muszyński, 11. Daniel Nawrocki.

Trener: Dariusz Banasik.

Termalica Bruk-Bet: 1. Adrian Olszewski – 18. Peter Maslo, 5. Jakub Czerwiński, 3. Bartosz Kopacz (46 min., 20. Jakub Biskup), 14. Jakub Wróbel (60 min., 9. Bartłomiej Smuczyński) – 29. Mateusz Janeczko (66 min., 21. Emil Drozdowicz), 17. Dalibor Pleva, 2. Dawid Sołdecki, 19. Krzysztof Kaczmarczyk, 6. Dawid Kamiński – 16. Adrian Paluchowski.

Rezerwowi, którzy nie weszli na boisko: 22. Maciej Pochroń, 27. Dariusz Jarecki, 23. Szczepan Kogut, 11. Wiktor Planeta.

Trener: Piotr Mandrysz.

żółte kartki: Tomczyk – Kamiński, Drozdowicz, Czerwiński.

sędziował: Łukasz Śmietanka (Radom).