Wpisy z tagiem: FK Kukesi

czwartek, 21 lipca 2016
Gol Kucharczyka, awans i nic ponadto

W rewanżowym meczu III rundy eliminacji Ligi Europy 2015/2016 Legia Warszawa pokonała u siebie wicemistrza Albanii FK Kukesi 1:0 (0:0). Jedyną bramkę zdobył w 47. minucie Michał Kucharczyk. Legia nie zachwyciła, ale awansowała do kolejnej rundy. Mecz odbył się w czwartek 6 sierpnia 2015 r.

Przed rozpoczęciem spotkania losy awansu były przesądzone. Przerwanie pierwszego meczu na skutek rzucenia przez albańskich kibiców przedmiotu, który trafił w głowę Ondreja Dudy, skończyło się walkowerem na korzyść Legii. UEFA, choć mogła wykluczyć Albańczyków, przyjęła okoliczności łagodzące, mimo że za zachowanie kibiców, FK Kukesi już było karane. Tydzień wcześniej w Tiranie Legia prowadziła 2:1, a mecz został przerwany w 52. minucie.

Legia była aktywna i kontrolowała przebieg meczu od samego jego początku. Legioniści grali sporo na jeden kontakt, ale długimi chwilami wydawało się, że gospodarze grają w zwolnionym tempie. Albańczycy w ogóle nie kwapili się do ataków, jakby z góry byli pogodzeni z porażką, nie mówiąc o awansie.

2015.08.06_Legia_-_FK_Kukesi_(11)

Pierwszą groźną akcję przeprowadzili gospodarze. W 6. minucie Ondrej Duda strzelił sprzed pola karnego nad poprzeczką bramki strzeżonej przez Ervisa Koçiego. Dziesięć minut później dobrze zapowiadający się atak zaprzepaściło niecelne dośrodkowanie Bartosza Bereszyńskiego. Po chwili niecelny strzał oddał Michał Kucharczyk. W 21. minucie po zagraniu Tomasza Brzyskiego, „Kuchy” wywalczył rzut rożny. Jednak po dośrodkowaniu Dominika Furmana z rzutu rożnego Jakub Rzeźniczak oddał strzał głową, a piłka przeleciała tylko obok słupka. „Po pół godzinie mieliśmy dwie okazje dla Albańczyków - najpierw po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Gledi Miciego bliski trafienia głową był Gent Jan Muca, następnie po rzucie rożnym” (cyt. za: legia.com) wykonywanym przez Erica Floresa, Birungueta próbował zaskoczyć Dusana Kuciaka sprytnym uderzeniem. W 34. minucie po zderzeniu dwóch piłkarzy FK Kukesi francuski sędzia Tony Chapron zarządził przerwę na uzupełnianie płynów. Nic dziwnego, w końcu tropikalny upał tego dnia o godzinie 21 sięgnął „tylko” 28C.

2015.08.06_Legia_-_FK_Kukesi_(5)

W 41. minucie Duda ograł dwóch rywali w bocznej strefie boiska i wbiegł w pole karne równolegle do linii końcowej a następnie oddał kąśliwy strzał zewnętrzną częścią prawnej stopy. Koci odbił piłkę przed pole karne, skąd Tomasz Brzyski oddał niecelny strzał. Piłka powędrowała kilka metrów nad poprzeczką. Po chwili gospodarze przeprowadzali szybką skrzydłem akcję, ale wślizg Renato Maloty przy linii końcowej zablokował Michała Żyrę. W tym starciu Żyro odniósł kontuzję, która wyłączyła go na… trzy miesiące. W miejsce młodego skrzydłowego wszedł Guilherme.

2015.08.06_Legia_-_FK_Kukesi_(8)

Renato Malota i Michał Żyro leżą na boisku po ostrym wślizgu Maloty. Żyro doznał w tej sytuacji kontuzji.

Druga połowa rozpoczęła się dla Legii najlepiej jak tylko mogła. W 47. minucie w walce o górną piłkę z Bereszyńskim upadł Gledi Mici i nie podnosił się z boiska. Nikt nie przerywał gry. Duda wymienił podania z Guilherme, a następnie podał na jedenasty metr do Kucharczyka, który mocnym strzałem zdobył pierwszą i jedyną bramkę w tym meczu.

W 57. minucie „Gui” podał w tempo do Aleksandara Prijovicia, który przeniósł piłkę nad poprzeczką. Cztery minuty później debiutu w Legii doczekał się Rafał Makowski, który zastąpił Michała Pazdana. Następnie Kucharczyk  z dalszej odległości strzelił obok słupka. Później „w polu karnym futbolówkę otrzymał Aleksandar Prijović, ale z ostrego kąta uderzył bardzo mocno i równie niecelnie” (cyt. za: legionisci.com). W 67. minucie „kąśliwie z obrębu pola karnego strzelił Kucharczyk, Koci "wypluł" futbolówkę, jednak próbujący zdążyć z dobitką Prijović popełnił faul na golkiperze gości, co nie umknęło uwadze sędziego” (cyt. za: sportowefakty.wp.pl). Po chwili za Kucharczyka wszedł Robert Bartczak.

2015.08.06_Legia_-_FK_Kukesi_(10)

W 71. minucie Brzyski uderzył z rzutu wolnego z dwudziestu metrów bardzo niecelnie. Minutę później „Legia ładnie wyprowadziła akcję z własnej połowy. Po szybkim rozegraniu futbolówki na 25 metrze otrzymał ją Guilherme. Wydawało się, że mógł podawać do jednego z kolegów, ale zdecydował się na uderzenie, które mu nie wyszło i golkiper z Albanii łatwo je wybronił. Goście zaś mieli problemy ze skonstruowaniem jakiegokolwiek ataku. Udało im się dopiero w 75. minucie, a zakończyli go niegroźnym strzałem zza pola karnego” (cyt. za: legionisci.com). Cztery minuty później Legia wyprowadziła groźną akcję zakończoną strzałem Brzyskiego sprzed pola karnego. Piłka odbiła się jeszcze od Bartczaka, ale Koci odbił ją przed siebie, a jeden z obrońców gości wybił na rzut rożny. W ostatniej minucie meczu Duda popisał się świetnym prostopadłym podaniem do Guilherme, ale Brazylijczyk, choć stanął „oko w oko” z Kocim, to miał za mało miejsca na skuteczny strzał i trafił w bramkarza.

2015.08.06_Legia_-_FK_Kukesi_(17)

Legia wygrała zasłużenie. Miała przewagę, częściej była w posiadaniu piłki, oddała więcej strzałów (15:6) i więcej strzałów celnych (5:2). Legioniści z łatwością przedostawali się przed pole karne gości, ale grali spokojnie, chwilami aż za spokojnie. Nawet w konstruowaniu ataku gospodarze grali sennie, nie forsując tempa. Świadczy o tym także liczba wykonywanych rzutów rożnych (3:1).

Jak podkreślał portal weszlo.com, Legia miała przed tym meczem pięć celów: (1) nie dopuścić do kompromitacji, czyli wygrać, (2) zapewnić rozrywkę kibicom, (3) dać pograć zmiennikom, (4) uniknąć kontuzji i (5) dać szansę pograć młodym. Realizację celów portal ocenił w następujący sposób: „Legia w skali szkolnej zasłużyła dziś tylko na tróję z plusem. Zaliczone, ale nie ma czym się chwalić”.

6 sierpnia 2015, godz. 21:00 - Warszawa (Stadion Wojska Polskiego)

Mecz rewanżowy III rundy eliminacji Ligi Europy 2015/2016

Legia Warszawa 1-0 FK Kukësi

Bramka: Michał Kucharczyk (47 min.)

Legia: 12. Dušan Kuciak – 19. Bartosz Bereszyński, 25. Jakub Rzeźniczak, 4. Igor Lewczuk, 17. Tomasz Brzyski – 33. Michał Żyro (45 min., 6. Guilherme), 37. Dominik Furman, 2. Michał Pazdan (61 min., 47. Rafał Makowski), 8. Ondrej Duda, 18. Michał Kucharczyk (68 min., 27. Robert Bartczak) – 99. Aleksandar Prijović.

Trener: Henning Berg (Norwegia)

Kukësi: 12. Ervis Koçi – 13. Rrahman Hallaçi, 5. Gentian Muça, 24. Renato Malota, 7. Gledi Mici – 17. Birungueta, 23. Besar Musolli, 16. Edon Hasani (50 min., 10. Ndriqim Halili), 9. Erick Flores, 19. Jean Carioca (82 min., 4. Ylli Shameti) – 18. Felipe Moreira (90 min., 8. Edison Qafa).

Trener: Marcello Troisi (Brazylia)

żółte kartki: Bereszyński (28 min.), Furman (53 min.) – Birungueta (58 min.).

sędziowali: Tony Chapron jako sędzia główny, Nicolas Danos i Alexandre Viala jako sędziowie liniowi oraz Wilfried Bien jako sędzia techniczny (wszyscy Francja)

widzów: 11 847

temperatura: 28C.

Źródła: własne, 90minut.pl, uefa.com, legia.sport.pl, eurosport.onet.pl, legionisci.com, legia.com, weszlo.com, sportowefakty.wp.pl, sport.tvp.pl.

środa, 20 lipca 2016
FK Kukesi – rywal Legii Warszawa

Albański klub FK Kukesi to rywal warszawskiej Legii w III rundzie eliminacji Ligi Europy. Właściwie można go streścić w jednym zdaniu – 85 lat historii bez sukcesów, a w ostatnich trzech latach niezmiennie wicemistrzostwo Albanii.

O FK Kukesi, podobnie jak o każdym innym albańskim klubie nie wiadomo w Polsce zbyt wiele. Wynika to przede wszystkim z faktu, że albańska piłka nożna była i jest postrzegana jako słaba. Reprezentacja i kluby nie odnosiły żadnych sukcesów. Poza tym, Albania jest dosyć daleko od polski i nie grają tam polscy piłkarze, co ogranicza potencjalne zainteresowanie albańską piłką.

Historia

W dniu 4 marca 1930 roku w mieści Kukes w północno-wschodniej Albanii został założony klub pod nazwą Shoqëria Sportive Kosova. Klub został założony przez mężczyzn z Has, Lume i Goranis, którzy rywalizowali w lekkoatletyce, zapasach i piłce nożnej, która szybko stała się najbardziej popularnym sportem w Kukes (obecnie 16 tys. mieszkańców). W pierwszym meczu w historii 20 kwietnia 1930 r. nowa drużyna zremisowała bezbramkowo z Internati Krume  W sierpniu 1931 r. klub uczestniczył w lokalnym turnieju z udziałem Kallabaku Borje, Shkelzeni Tropoje, Internati Krume i drużynami wojskowymi. W 1932 r. założono Albański Związek Piłki Nożnej, a klub został zarejestrowany jako Sport Klub Kosova. Do 1953 r., gdy debiutował w IV lidze, występował tylko w rozgrywkach lokalnych. W 1958 r. klub zmienił nazwę na Klubi Sportiv Përparimi, a dziewięć lat później awansował do trzeciej ligi, ale nie utrzymał się w niej. W 1982 r. wywalczył awans do drugiej ligi. W 1991 r. wraz z upadkiem komunizmu finansowany przez państwo klub doświadczył wielu problemów finansowych. Dopiero w 2010 r. udało się go zreorganizować, czego wyrazem była zmiana nazwy i początek sukcesów sportowych. W sezonie 2012/2013 klub wywalczył wicemistrzostwo Albanii, co pozwoliło mu zadebiutować w europejskich pucharach.

FK_Kukesi_-_herb

Herb FK Kukesi.

Źródło: hdlogo.wordpress.com.

Nazwa, barwy i przydomki

Od 2010 r. klub posługuje się swoją obecną nazwą, czyli FK Kukesi. Barwy klubu są biało-niebieskie, a przydomek klubu, czyli „Verioret” nawiązuje do położenia miasta Kukes, czyli północy kraju. Lokalne derby Kukesi rozgrywa z klubem Pashtriku Has, a północno-wschodnie derby Albanii z Korabi Peshkopi i Terbuni Puke.

Stadion

FK Kukesi rozgrywa domowe mecze na stadionie Zeqir Ymeri, który wcześniej był nazywany stadionem Përparimi, choć było to raczej boisko piłkarskie niż stadion. W lipcu 2010 r. rozpoczęła się budowa stadionu, w którą Albański Związek Piłki Nożne, gmina Kukës i UEFA zainwestowały 300 tys. euro. Obiektowi nadano imię byłego piłkarza – Zeqira Ymeri’ego, a otwarcie stadionu, które nastąpiło 30 listopada 2010 roku, uświetnił mecz towarzyski FK Kukesi - Partizani Tirana (1:0). Gdy w 2012 r. klub awansował do albańskiej Superligi, stadion poddano kolejnym pracom, aby spełniał wymogi związane z występami w najwyższej klasie rozgrywkowej. Przede wszystkim zwiększono pojemność obiektu do 5 tys. miejsc. Stadion został otwarty 1 października 2012 roku, a łączny koszt modernizacji wyniósł 576 tys. euro. W dniu 30 listopada 2013 r. podczas towarzyskiego meczu drużyn dla lat 17 (FK Kukësi – KF Liria) z powodu zawału serca zmarł młody piłkarz Ilirjan Thaçi. Czasami obiekt jest też nazywany jego imieniem. Portal weszlo.com odnosząc się do frekwencji informował: „Średnio około dwa tysiące osób na meczu, maksymalnie cztery tysiące, a czasem potrafi spaść do kilkuset.”.

Stadion_FK_Kukesi

Stadion Zeqir Ymeri w Kukesi.

Źródło: mastershkencor1.wordpress.com.

Mecze pucharowe FK Kukesi rozgrywa na Stadiumi Qemal Stafa w Tiranie. To obiekt mocno nadgryziony zębem czasu, na którym swoje mecze rozgrywają lokalne drużyny, czyli KF Tirana, KS Dinamo Tirana i FK Partizani Tirana. Obiekt ma status narodowego, ale ostatni mecz eliminacyjny reprezentacja rozegrała w październiku 2013 r. (1:2 ze Szwajcarią). Całe eliminacje do UEFA Euro 2016 reprezentacja gościła na stadionie w Elbasan.

Otwarcie obiektu nastąpiło w 1947 r. i od tamtej pory istnieją plany rozbudowy albo przebudowy stadionu. Pojemność obiektu wynosi 16.230 miejsc. Główna trybuna z ozdobieniami jest zadaszona i niewielka. Oddano ją do użytku po zakończeniu drugiej wojny światowej, gdy cały stadion otrzymał nazwę bohatera wojennego Albanii i działacza komunistycznego, czyli Qemala Stafy.

W latach siedemdziesiątych stadion rozbudowano, pojawiła się na nim pierwsza w Albanii tablica świetlna, a trybuna naprzeciwko honorowej zyskała drugi poziom, czym zwiększono pojemność stadionu do 35 tys. Trybuna za bramkami przechodzi w łuki. Wokół boiska znajduje się bieżnia lekkoatletyczna, co znacznie ogranicza widoczność. W 1996 r. zainstalowano oświetlenie.

Stadiumi_Qemal_Stafa_w_Tiranie

Stadiumi Qemal Stafa w Tiranie

Źródło: stadiony.net.

Czeski trener Stanislav Levy, który w 2012 r. zdobył ze Skenderbeu Korce mistrzostwo Albanii, powiedział o stadionie: „Kukesi spotkania rozgrywa w Tiranie na stadionie Qemala Stafa, największym w kraju. Na nim występuje też reprezentacja. Mieści on około 20 tysięcy widzów, ale na mecz z Legią, według mnie, przyjdzie maksymalnie dwa tysiące kibiców.” (cyt. za: przegladsportowy.pl).

Sukcesy

FK Kukesi zdobyło trzy kolejne wicemistrzostwa Albanii (2013, 2014, 2015) w swoich trzech pierwszych startach w albańskiej Superlidze, ustępując za każdym razem Skenderbeu Korce. Spośród 95 meczów – 54 wygrało, 22 zremisowało, 19 przegrało, przy bilansie bramkowym 154:86. Kukesi dwukrotnie przegrało w finale Pucharu Albanii – w 2014 (0:1 z Flamurtari Vlore) i 2015 roku (1:2 z Laci).

Europejskie puchary

Verioret”  zadebiutowali w europejskich pucharach w sezonie 2013/2014 i odpadli dopiero w IV rundzie (play-off) z tureckim Trabzonsporem (0:2, 1:3). Wcześniej Albańczycy wyeliminowali Florę Tallin (0:0, 1:1), FK Sarajewo (3:2, 0:0) i Metalurg Donieck (2:0, 0:1). Kolejny sezon nie był już tak udany i FK Kukesi odpadło już w pierwszej rundzie z kazachskim Kajratem Ałmaty (0:0, 0:1). W obecnym sezonie (przed rywalizacją z Legią) Albańczycy wyeliminowali białoruski Torpedo-BiełAZ Żodino (2:0, 0:0) a następnie, dosyć niespodziewanie, czarnogórską Mladost Podgorica (0:1, 4:2). Bilans FK Kukesi w europejskich pucharach, a dokładniej w eliminacjach Ligi Europy to 14 meczów, 4 zwycięstwa, 5 remisów, 5 porażek, bilans bramkowy 13:13. Najwięcej meczów (13) rozegrał Rahman Hallaci i najwięcej bramek zdobył (3) Pero Pejić.

Mecze z polskimi klubami

Dotychczas w historii europejskich pucharów tylko raz zdarzyło się, że kluby z Albanii i Polski rywalizowały ze sobą. W sezonie 1988/1989 Lech Poznań wyeliminował w I rundzie Pucharu Zdobywców Pucharów – Flamurtari Vlora (3:2, 1:0).

Polacy w FK Kukesi

W albańskim klubie nigdy nie grali polscy piłkarze, ale trzech piłkarzy występowało i w Polsce i w Kukesi. Czarnogórzec Dorde Dikanović jesienią 2013 r. był w kadrze Widzewa Łódź, a później zagrał pięć razy dla Kukesi. Serb Igor Pavlović w sezonie 2010/2011 był w KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, a później reprezentował Kukesi. Z kolei Nigeryjczyk Peter Suswam wiosną 2014 r. zagrał dla Kukesi cztery mecze, a teraz już drugi sezon reprezentuje… Stal Rzeszów.

Znani piłkarze w historii FK Kukesi

Wydaje się, że należy wymienić najlepszych strzelców w ostatnich trzech sezonach, czyli – Lazar Popović (16 goli w lidze, 20 we wszystkich rozgrywkach), Sokol Cikalleshi (17/22) i Pero Pejić (31/35). Chorwat Pejić występował wcześniej z sukcesami w innych albańskich klubach. Z Dinamo Tirana (2008) i Skenderbeu Korce (2013, 2014) zdobył mistrzostwo Albanii, a z KF Tirana – Puchar Albanii (2011). W sezonie 2013/2014, gdy wywalczył z Skenderbeu Korce mistrzostwo został, także królem strzelców, ale klub mu nie płacił, więc przeszedł do Kukesi, gdzie ponownie został królem strzelców ligi. Pejić odszedł do irańskiego Esteghlal FC, a jego następcą ma być 22-letni Mateus Lima Cruz.

Budżet i finanse

W 2010 r. prezesem FK Kukesi został członek albańskiego parlamentu z Demokratycznej Partii Albanii – Fatos Hoxha. Po dwóch latach zmienił go Bashkim Gojka, a po roku Safet Gjici. Portal weszlo.com o sytuacji finansowej klubu pisał: „Teraz klub wspiera także lokalny bogacz, Safet Gjici, Kukesi ma naprawdę stabilny, a jak na Albanię bogaty budżet”.

Pierwszy albański piłkarz w polskiej lidze – Enkkeleid Dobi (w Zagłębiu Lubin i Górniku Zabrze rozegrał 59 meczów i strzelił 6 goli) przyznaje, że budżety albańskich klubów trudno oszacować: „Przychodzi jakiś lokalny biznesmen i wykłada kasę. Znudzi mu się, to przestaje” (cyt. za: przegladsportowy.pl).

Obecna drużyna

Portal weszlo.com nazwał FK Kukesi – albański Szachtar, zachowując oczywiście proporcje, a to dlatego, że w składzie znalazło się aż siedmiu Brazylijczyków i nowy trener (oczywiście z Brazylii) Marcelo Troisi. Jeśli chodzi o trenera, to nie ma on większych sukcesów, a co do piłkarzy, to portal weszlo.com dosadnie określił ich poziom sportowy – „kompletne anonimy z niższych lig brazylijskich, poziom ciut od akademii Antka Ptaka”.

Dobi powiedział o FK Kukesi, że „To nowa siła w albańskiej piłce. Kontynuuje tradycje klubu, który przez dekady był utrzymywany z państwowej kasy. Ma krewkich kibiców” (cyt. za: przegladsportowy.pl). Stanislav Levy powiedział natomiast, że: „Kukesi to mocna drużyna, ale w albańskich warunkach. Klub nie ma wielkich tradycji, w tutejszej ekstraklasie występuje dopiero trzy sezony. W ostatnim do końca walczył o mistrzostwo kraju, przegrywając ze Skenderbeu Korcza. Ale trudno przewidzieć, jak spisze się w nowych rozgrywkach. Przyszedł nowy brazylijski trener i kilku jego rodaków. (…) Brazylijscy piłkarze starają się pograć piłką po ziemi, ale same chęci to za mało, kiedy brakuje umiejętności. Zresztą liga albańska stoi na niższym poziomie niż polska czy czeska. Wyróżnia się tylko kilku piłkarzy pochodzących z byłej Jugosławii.” (cyt. za: przegladsportowy.pl).

Podsumowanie

Wprawdzie Henning Berg w swoim stylu mówił o rywalu, że jest trudnym przeciwnikiem i dobrą drużyną, to jednak nikt nie ma wątpliwości, że Legia była i jest faworytemkażdej rywalizacji z klubami albańskimi.

Źródła: własne, przegladsportowy.pl, legia.com, legionisci.com, pl.wikipedia.org, en.wikipedia.org, pl.soccerway.com, 90minut.pl, weszlo.com, eurosport.onet.pl, stadiony.net, uefa.com, hdlogo.wordpress.com, mastershkencor1.wordpress.com.