Wpisy z tagiem: 100 lat legii

wtorek, 09 kwietnia 2019
Największe sukcesy zapaśników Legii

Jedną z najstarszych i najbardziej utytułowanych sekcji Legii Warszawa jest sekcja zapaśnicza. Przyglądając się jej sukcesom trudno nie zauważyć, że zdecydowaną większość medali imprez mistrzowskich zdobyło dwóch zapaśników.

Sekcja zapaśnicza Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego Legia Warszawa została założona w 1926 roku przez uczniów legendarnego zapaśnika Władysława Pytlasińskiego - Wacława Ziółkowskiego i Piotra Szczeblewskiego.” (cyt. za: sport.pl, zapasy.org.pl). Autorzy Księgi Stulecia zwracają jednak uwagę, że zapaśnicy reprezentowali Legię na pewno od 1929 r., a co działo się wcześniej trudno określić na podstawie dostępnych źródeł.

Sukcesy klubu z Warszawy można podzielić na trzy okresy. Pierwszy, to lata 60. XX wieku i dominacja na krajowym podwórku Bolesława Dubickiego i Lucjana Sosnowskiego, ale brak medali z imprez międzynarodowych. Drugi, to lata 80. XX wieku i sukcesy w postaci medali mistrzostw świata i Europy Andrzeja Maliny i Stanisława Breja. Wreszcie, trzeci złoty okres rozpoczęty pod koniec lat 80. XX wieku i trwający przez ponad dekadę to żniwo medalowe Andrzeja Wrońskiego i Włodzimierza Zawadzkiego.

A.Wroski_legiacom

Andrzej Wroński.

Źródło: legia.com.

W.Zawadzki_sportonetpl

Włodzimierz Zawadzki całuje złoty medal Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atlancie 1996.

Źródło: sport.onet.pl.

Podczas igrzysk olimpijskich zapaśnicy Legii wywalczyli cztery medale (3 złote – 1 srebrny – 0 brązowych), a wszystkie trzy złote wywalczył duet Wroński-Zawadzki. W mistrzostwach świata legioniści sięgnęli po dziesięć medali (2-3-5), z których aż osiem zdobyli Wroński i Zawadzki. W mistrzostwach Europy Legia mogła pochwalić się szesnastoma medalami (6-2-8), z których Wroński i Zawadzki zdobyli dziewięć, a w tym wszystkie złote (sześć).

Łącznie zapaśnicy Legii zdobyli 30 medali igrzysk olimpijskich oraz mistrzostw świata i Europy, a Wroński i Zawadzki sięgnęli po 20 medali. Z uwagi na to, że Legia przez wiele lat była klubem wojskowym, to zapaśnicy Legii startowali w igrzyskach wojskowych i mistrzostwach świata wojskowych. Z dostępnych źródeł wynika, że zdobyli w nich łącznie sześć medali, z czego połowę Wroński i Zawadzki, ale żadnego złotego.

W indywidualnych mistrzostwach Polski, zapaśnicy Legii zdobyli 254 medale (109-72-73), a najbardziej utytułowanymi zawodnikami w krajowych rozgrywkach są Wroński (14-0-2), Zawadzki (13-0-2), Lucjan Sosnowski (12-0-0), Fafiński (8-4-2), Bolesław Dubicki (8-2-0), Włodzimierz Smoliński (4-5-5) i Andrzej Malina (4-1-1).

W rywalizacji drużynowej Legia zdobyła 32 medale (14-7-11). Poza tym, w 2005 r. zdobyła Puchar CELA (Europejskiej Federacji Zapasów). Legioniści wystartowali wówczas w ośmiozespołowym Pucharze Europy, ale nie udało się awansować do finałowej rozgrywki z udziałem czterej najlepszych zespołów. Pozostałe cztery kluby rywalizowały o Puchar CELA i tu najlepsza okazała się Legia.

Warto jeszcze wspomnieć, że Andrzej Malina w 1986 r. a Andrzej Wroński w 1994 r. zwyciężyli w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na najlepszego polskiego sportowca roku. Poza tym, zapaśnicy Legii byli honorowani odznaczeniami państwowymi, jak Order Odrodzenia Polski, czy Krzyż Zasługi.

Od ponad dekady sekcja Legii znajduje się na skraju egzystencji. Po tym, jak zawodnicy trenowali w fatalnych warunkach, bez ogrzewania, bieżącej wody i prądu, sekcja zmaga się przed sądem z Agencją Mienia Wojskowego, mającej roszczenia do sekcji w związku z użytkowaniem obiektów należących do AMW. Zapaśnicza Legia stopniowo i powolnie jednak odradza się o czym świadczą choćby medale mistrzostw Polski juniorów, ale takich herosów, jak Wroński i Zawadzki próżno szukać.

 

Medale zapaśników Legii podczas międzynarodowych imprez mistrzowskich:

Igrzyska olimpijskie (3-1-0)

Złoty medal: Andrzej Wroński 2 (Seul '88 i Atlanta '96), Włodzimierz Zawadzki (Atlanta '96).

Srebrny medal: Jacek Fafiński (Atlanta '96).

 

Mistrzostwa świata (2-3-5)

Złoty medal: Andrzej Malina (Budapeszt '86), Andrzej Wroński (Tampere '94).

Srebrny medal: Andrzej Wroński (Ateny '99), Włodzimierz Zawadzki 2 (Praga '95 i Moskwa’02).

Brązowy medal: Adam Ostrowski (Mińsk '75), Andrzej Wroński 2 (Sztokholm '93 i Wrocław’97) Włodzimierz Zawadzki 2 (Tampere '94 i Wrocław '97).

 

Mistrzostwa Europy (6-2-8)

Złoty medal: Andrzej Wroński 3 (Oulu’89, Kopenhaga’92 i Ateny’94), Włodzimierz Zawadzki 3 (Aschaffenburg’91, Basancon’95 i Sofia’99).

Srebrny medal: Adam Ostrowski (Berlin’70), Andrzej Malina (Warna’82).

Brązowy medal: Wiesław Kuciński (Bursa’77), Andrzej Malina (Budapeszt’83), Stanisław Barej 2 (Budapeszt’85 i Pireus’86), Sławomir Luto (Budapeszt’85), Andrzej Wroński 2 (Poznań’90 i Budapeszt’96), Włodzimierz Zawadzki (Stambuł’01).

 

Igrzyska wojskowe (0-1-2)*

Srebrny medal: Włodzimierz Zawadzki (Rzym’95).

Brązowy medal: Jacek Fafiński 2 (Zagrzeb’99 i Rzym’95).

 

Mistrzostwa Świata Wojskowych (0-3-0)*

Srebrny medal: Andrzej Wroński (Stambuł’03), Włodzimierz Zawadzki (Wilno’05), Marek Mikulski (Wilno’05)

 

*-dane mogą być niekompletne.

 

Źródła: własne, legia.com, legionisci.com, sport.pl, zapasy.org.pl, sport.onet.pl. Księga Stulecia. Legia Warszawa 1916-2016, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2017.

23:57, martinez-4ever , RAPORTY
Link Dodaj komentarz »
Sukcesy Legii na stulecie klubu

W 2016 r. Legia obchodziła stulecie istnienia klubu, czemu towarzyszyły liczne przedsięwzięcia upamiętniające ten wyjątkowy jubileusz. Rywalizacja sportowa jednak nie zatrzymała się i mimo świętowania sportowy reprezentujący Legię starali się o kolejne sukcesy, zwycięstwa i trofea. Jak sobie poradzili w 2016 r.?

Piłkarze

Obecnie „Legia” to przede wszystkim drużyna piłkarska. Sezon, w którym Legia obchodziła stulecie klubu, czyli 2015/2016, na jesieni 2015 roku nie był zbyt udany. Zaczęło się od porażki z Lechem w meczu o Superpuchar Polski (1:3). Później był awans do Ligi Europy, ale porażka już w pierwszym meczu z FC Midtjylland 0:1 na wyjeździe znacznie ograniczyła szanse na awans. Legia prezentowała się mizernie, więc norweskiego szkoleniowca Henninga Berga zastąpił Stanisław Czerczesow.

Jesienią 2015 r. pozostało Legii pocieszać się mało istotnymi wyróżnieniami:

- Dariusz Mioduski, współwłaściciel Legii, został wybrany do Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Klubów (European Club Association – ECA),

- serwis uefa.com umieścił Henninga Berga w „jedenastce” trenerów drużyn uczestniczących w fazie grupowej Ligi Europy, będących byłymi piłkarzami,

- serwis uefa.com umieścił Ivana Trickovskiego wśród dwudziestu najważniejszych letnich transferów uczestników fazy grupowej Ligi Europy,

a jeszcze w czerwcu 2015 r. L’Equpie, francuski dziennik sportowy umieścił Legię wśród stu najlepszych drużyn w rankingu na 60-lecie europejskich pucharów; Legia znalazła się na 87. miejscu, a sklasyfikowany był jeszcze jeden polski klub – Górnik Zabrze na 79. miejscu,

Misja zdobycia dubletu na stulecie klubu zakończyła się sukcesem. W finale Pucharu Polski Legia pokonała na Stadionie Narodowym Lecha Poznań 1:0, a mistrzostwo Polski zapewniła sobie w ostatniej kolejce. Dodatkowo, serbski napastnik z węgierskim paszportem Nemanja Nikolić został niekwestionowanym królem strzelców (28 bramek w 37 meczach). Zmiana na stanowisku trenera nie posłużyła legionistom. Albańczyk Besnik Hasi w debiucie przegrał Superpuchar Polski po wstydliwej porażce 1:4 z Lechem Poznań na własnym stadionie. W lidze Legia była nijaka i niespodziewanie, choć po części dzięki szczęśliwemu losowaniu, po dwudziestu latach przerwy Legia awansowała do upragnionej Ligi Mistrzów. Tam jednak przyszła kompromitująca porażka (tak na boisku, jak i na trybunach) 0:6 z Borussią Dortmund. Następnie Legia przegrała 0:2 ze Sportingiem Lizbona i 1:5 z Realem Madryt. W rundzie rewanżowej legioniści prezentowali się znacznie lepiej – zremisowali 3:3 z Realem, przegrali 4:8 z Borussią i pokonali 1:0 Sporting Lizbona. Chociaż początek fazy grupowej była fatalny, to Legia zajęła 3. Miejsce w grupie i awansowała do 1/16 finału Ligi Europy.

Cel na stulecie, czyli dublet został osiągnięty, a dodatkowo został okraszony awansem do fazy grupowej Ligi Mistrzów i promocją do fazy pucharowej Ligi Europy. Cieniem na te sukcesy kładzie się słaba gra w lidze jesienią 2015 i latem 2016, kompromitacja w meczu z Borussią, porażka w meczu o Superpuchar z Lechem – zaprzepaszczenie szansy na potrójną koronę, niewłaściwe zachowanie kibiców.

Docenieniem historii klubu, stulecia jego istnienie, dubletu oraz awansu i zajęcia 3. miejsca w grupie Ligi Mistrzów było nominowanie Legii przez ECA do nagrody drużyny roku (Best Team of The Year). Konkurentami Legii do odebrania nagrody podczas gali Globe Soccer Awards były – Real Madryt (triumfator Ligi Mistrzów), Sevilla FC (zwycięzca Ligi Europy po raz trzeci z rzędu), Leicester City (sensacyjny mistrz Anglii) i Molde FK (1/16 finału Ligi Europy, awans w rankingu UEFA z 164. Miejsca na 97.).

best_team_site2016

Źródło: weszlo.com.

Uzupełnieniem sukcesów juniorów było niespodziewane Mistrzostwo Centralnej Ligi Juniorów. Niespodziewane, bo w pierwszym meczu młodzi legioniści przegrali u siebie z Pogonią Szczecin 0:2, a w rewanżu przegrywali 1:0, by ostatecznie wygrać… 5:2.

Inne drużyny

Najlepszym osiągnięciem w  mogą pochwalić się rugbistki, które wywalczyły brązowy medal mistrzostw Polski, a w Pucharze Polski zajęły 2. miejsce. Trochę zapomniani z uwagi na niszową dyscyplinę sportu – waterpoliści zajęli w lidze 4. miejsce, a w turnieju finałowym Pucharu Polski – 3. Rozgrywki ligowe zakończyły się niedosytem, bowiem rok wcześniej legioniści wywalczyli brązowy medal, pierwszy od… 33 lat.

Blisko awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej byli koszykarze, którzy przegrali jednak rywalizację z Miastem Szkła Krosno 2-3, choć prowadzili już 2-1. Na drugim poziomie rozgrywkowym występowali także rugbiści, którzy zajęli 4. Miejsce znacznie odstając od pierwszych trzech drużyn. Na trzecim poziomie rozgrywkowym (II liga) występowali siatkarze, którzy w swojej grupie (IV) zajęli 5. miejsce i nie uzyskali awansu do turnieju półfinałowego.

Indywidualne dyscypliny sportu

Absolutnie największym sukcesem była brązowy medal Oktawii Nowackiej w pięcioboju nowoczesnym podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Wcześniej na Mistrzostwach Europy zajęła 5. miejsce w konkurencji sztafet mieszanych. Panczenista Artur Waś dwukrotnie stanął na podium zawodów Pucharu Świata w biegu na 500 m. Na początku grudnia zajął 3. miejsce w Astanie, a następnie 2. miejsce w Heerenven. W mistrzostwach świata na dystansach (na 500 m) w Kołomni zajął 7. miejsce. Miejsce tuż za podium w Mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów w kategorii wagowej +75kg zajęła Aleksandra Mierzejewska. Aleksandra Jarmolińska zajęła 12. miejsce w strzelectwie w konkurencji skeet podczas Igrzysk w Rio de Janeiro.

Podstawowy cel, czyli dublet piłkarzy został osiągnięty, a że „Legia” to piłkarze, to umiarkowane, żeby nie napisać, że skromne sukcesy pozostałych sekcji, nikogo nie powinny dziwić.

 

Źródła: własne, legia.com, legionisci.com, przegladsportowy.pl, weszlo.com, pl.wikipedia.org. Księga Stulecia. Legia Warszawa 1916-2016, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2017.

wtorek, 09 października 2018
„W stulecie tradycji W.K.S. Legia 1916-1939”

Pod takim tytułem od końca maja 2016 r. można było obejrzeć wystawę, nieformalnie nawiązującą do obchodów stulecia klubu Legii Warszawa.

2016.09.17_Wystawa_WKS_Legia_(1)

Wystawa powstała we współpracy Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego w Europie z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy – Oddział Żoliborsko-Bielański oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Honorowy patronat nad wysławą objął Andrzej Strejlau, były trener Legii i reprezentacji Polski.

Plenerowa ekspozycja, składająca się z dziewiętnastu tablic (plansz) miała charakter mobilny i była pokazana w różnych częściach Warszawy. Najpierw była prezentowana na ogrodzeniu parku im. S. Żeromskiego przy pl. Wilsona na Żoliborzu, gdzie 24 maja odbyło się uroczyste otwarcie wystaw. Następnie ekspozycję można było oglądać na ogrodzeniu Parku im. gen. J. Sowińskiego na Woli, a później na terenie targowiska „Zieleniak” na Ochocie.

Jak podawała oficjalna strona wystawy: „Ekspozycja ma skoncentrować się na tematyce historycznej, opisać pewien kontekst w którym drużyna rodziła się, ukazany dzięki kilkudziesięciu fotografiom tych, którzy z początkiem lat 20. stworzyli W.K.S. Legia. Historia Klubu zostaje opowiedziana do 1939 r.” (cyt. za: 100legia.com.pl).

Prezentowane na tablicach zdjęcia nawiązywały do powstania klubu i pierwszych lat po jego założeniu. Z tego powodu są zdjęcia Władysława Groele (współzałożyciela i pierwszego prezesa WKS Legia), Stanisława Mielecha (pomysłodawcy nazwy „Drużyna Legionowa” i zdobywca pierwszej bramki w historii Legii), Pawła Akimowa (pierwszego obcokrajowca w barwach Legii) a także obserwujących w 1916 r. mecze Legii, a właściwie „Drużyny Legionowej” – brygadiera Józefa Piłsudskiego, m.in. z pułkownikiem Edwardem Rydzem-Śmigłym, pułkownikiem Kzimierzem Sosnkowski i kapitanem Michałem Karasziewiczem-Tokarzewskiem.

2016.09.17_Wystawa_WKS_Legia_(3)

Jest też zdjęcie z pierwszym trofeum w historii klubu, czyli Pucharem Polskiego Towarzystwa Eugenicznego (1926). Zdjęcia nawiązują m.in. do międzynarodowych meczów piłkarzy Legii z WAC Wiedeń, Juventusem Bukareszt, Racing Club Paris, czy meczu w Morawskiej Ostravie. Na jednym z fotosów widoczny jest Henryk Martyna podczas meczu międzynarodowgo Polska – Jugosławia.

Wystawa, podobnie zresztą, jak inne w ostatnim czasie wystawy związane z Legią (np. „100 lat Legii Warszawa”), przedstawiała zdjęcia różnych sekcji wojskowego klubu. Oprócz piłki nożnej są to szermierka, tenis ziemny (Polska – Chiny 1939), hokej na lodzie, lekkoatletyka, zapasy, strzelectwo i sporty motocyklowe.

2016.09.17_Wystawa_WKS_Legia_(8)

Hokeiści Legii w Krynicy.

Sporą ciekawostką jest zdjęcie z biegu na 5 km w ramach międzynarodowych zawodów lekkoatletycznych rozegranych 19 września 1930 r. na stadionie Legii. Na zdjęciu biegną wielcy mistrzowie – Fin Paavo Nurmi przed Januszem Kusocińskim:

2016.09.17_Wystawa_WKS_Legia_(6)

Szczególne znaczenie mają jednak zdjęcia pokazujące akt erekcyjny stadionu Legii, a także jego wygląd w 1934 r., czyli cztery lata po wybudowaniu. W tamtym czasie stadion Legii (z torem kolarskim wokół boiska) był elementem całego kompleksu sportowgo wraz z basenem pływackim, kortami tenisowymi i boiskami piłkarskimi Agrykoli.

 2016.09.17_Wystawa_WKS_Legia_(5)

Akt erekcyjny Stadionu „Legii” im. Marszałka J. Piłsudskiego.

 2016.09.17_Wystawa_WKS_Legia_(9)

Niestety na planszach są też drobne wpadki – (1) literówka w opisie jednego ze zdjęć, (2) prezentacja zdjęć z meczów Korony Warszawa bez żadnego wyjaśnienia, że doszło do fuzji tego klubu z Legią i (3) zaprezentowanie zwycięzcy pierwszego w historii biegu Belweder – Stare Miasto (Biegu Belwederskiego, 1920). Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że zwycięzcą był Zygmunt Strubel z Polonii Warszawa. Prezentowanie w wystawie poświęconej Legii sukcesu największego lokalnego rywala jest co najmniej zastanawiające.

Pomysł na wystawę i wykorzystanie interesujących zdjęć zasługują na pochwałę, ale z wykonaniem było trochę gorzej. Wystawa była niedopracowana, bo pomijając wymienione wcześniej błędy, zabrakło opisów odnoszących się do poszczególnych zdjęć i tłumaczących kontekst, którego dotyczą. Niemniej jednak była kolejnym przedsięwzięciem wpisującym się w obchody stulecia klubu, choć nieoficjalnym.

 

Zdjęcia wykonano 17 września 2016 r. podczas ekspozycji na ogrodzeniu Parku im. gen. J. Sowińskiego na warszawskiej Woli.

 

Źródła: własne, 100legia.com.pl, eurosport.onet.pl, pl.wikipedia.org.

niedziela, 03 września 2017
Jedenastka Stulecia Legii Warszawa

Na początku lipca 2016 r. na trybunie wschodniej (im. Kazimierza Deyny) stadionu Legii umieszczono portrety piłkarzy, którzy znaleźli się w wybranej przez kibiców Jedenastce Stulecia Legii Warszawa.

Jednym z elementów obchodów Stulecia Legii był plebiscyt na Jedenastkę Stulecia. Fani warszawskiego klubu głosowali za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej klubu. Kibice zdecydowali, że Jedenastkę Stulecia tworzą: Artur Boruc (6411 głosów) – Jacek Zieliński (10 622), Dickson Choto (5834), Jakub Rzeźniczak (4793) i Adam Topolski (4473) – Kazimierz Deyna (11700), Leszek Pisz (9643), Robert Gadocha (7683) i Miroslav Radović (6862) – Wojciech Kowalczyk (2801), Lucjan Brychczy (10 433). Trenerem Stulecia został Jaroslav Vejvoda.

Trybuna_Jedenastka_Stulecia_Legii_(1)

Trybuna_Jedenastka_Stulecia_Legii_(2)

W historii Legii brało wielu znakomitych piłkarzy, a zwłaszcza reprezentantów, głownie Polski. Niektórzy grali przez wiele lat i kolekcjonowali kolejne występy, a inni pojawiali się na jeden, dwa sezony, w których błyszczeli i zapisywali się w pamięci kibiców. I to właśnie kibice zdecydowali o składzie jedenastki. Trudno dyskutować z tym wyborem, tak samo jak trudno porównywać grę wielu piłkarzy na przestrzeni stu lat w różnych warunkach i okolicznościach.

Jedenastka_Stulecia_Legii

Źródło: legia.com.

Można zastanowić się, czy bramkarzem stulecia nie powinien zostać Władysław Grotyński, Jacek Kazimierski, Maciej Szczęsny, czy Zbigniew Robakiewicz. Wśród obrońców na wyróżnienie na pewno zasłużyli Krzysztof Gawara, Andrzej Sikorski, Stefan Majewski, Władysław Stachurski, Paweł Janas, Dariusz Wdowczyk, Lesław Ćmikiewicz, a wśród graczy ofensywnych Bernard Blaut, Dariusz Dziekanowski, Roman Kosecki, Maciej Śliwkowski i Józef Nawrot. Dla tych piłkarzy nie znalazło się miejsce w jedenastce, bo młodzi internauci (a tacy głównie wzięli udział w plebiscycie) wybrali swoich bohaterów i przede wszystkim piłkarzy, których widzieli, znali i kojarzyli. Tak można tłumaczy wybór Dicksona Choto, czy Jakuba Rzeźniczaka, choć ten ostatni stał się najbardziej utytułowanym piłkarzem w historii klubu. Ciekawe jest to, że kibice wybrali dwóch obcokrajowców, bo obok Choto uznaniem cieszył się Miroslav Radović, czyli obcokrajowiec z największą liczbą występów w ekstraklasie. Bohaterem średniego pokolenia jest Wojciech Kowalczyk, który od kilku lat jako komentator Polsat Sport często krytykuje i obraża Legię, a mimo to znalazł miejsce w drużynie za zasługi na boisku.

Jedenastka_Stulecia_Legii_na_boisku

Jedenastka Stulecia Legii – ustawienie na boisku.

Źródło: legia.com.

Z wyborem kibiców nie ma co dyskutować, bo to nie jest jedenastka najbardziej utytułowanych piłkarzy, czy piłkarzy z najlepszymi statystykami pod względem występów, czy bramek. Plebiscyt zawsze naznaczony jest pewnym subiektywizmem. Wybrani piłkarze i trener znaleźli uznanie wśród kibiców i tego należy im szczerze pogratulować, zwłaszcza, że był to wybór nie jedenastki rundy, sezonu, czy dekady, tylko stulecia, a więc jedenastki najlepszej w historii klubu.

 

Źródła: własne, legia.com, sport.pl, legia.net, efortuna.pl.

wtorek, 04 lipca 2017
Plenerowa wystawa „100 lat Legii Warszawa”

W dniach od 21 kwietnia do 29 maja 2016 r. na skwerze im. ks. J. Twardowskiego, u zbiegu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia zaprezentowano wielkoformatową wystawę „100 lat Legii Warszawa” stanowiącą jeden z elementów obchodów stulecia klubu.

Wystawa_Plenerowa_100_lat_Legii_(1)

Na ponad dwudziestu planszach zaprezentowano zdjęcia i dokumenty przedstawiające historię klubu, wsparte krótkimi notkami. Uwagę zwracały przede wszystkim:

 • informacja o wygranym przez Legię meczu z Cracovią z „Gazety Porannej 2 grosze” 21.08.1917,
 • zgoda dowództwa Komendy Legionów na mecz pomiędzy Legią a drużyną 4. Pułku Piechoty (1917 r.),
 • złoty medal za mistrzostwo Warszawy 1928/1929 i
 • brązowy medal za 3. miejsce w lidze w 1928 r.

Wystawa_planerowa_100_lat_Legii_(26)

Wystawa przedstawiała początki klubu związane z Legionami i Józefem Piłsudskim, pierwsze lata funkcjonowania poza Warszawą, działalność klubu w stolicy, historię herbu, najważniejsze mecze Legii (w tym występy w Lidze Mistrzów) oraz sylwetki legendarnych piłkarzy.

Wystawa_planerowa_100_lat_Legii_(18)

Dodatkowo, ekspozycja nawiązywała (podobnie zresztą jak wystawa zaprezentowana w Muzeum Sportu i Turystyki) do innych sekcji Legii, ich sukcesów i obiektów (pływalnia, korty tenisowe i tor kolarski). To było charakterystyczne dla wystaw i obchodów stulecia klubu, że nie ograniczały się tylko do sekcji piłkarskiej, a nawiązywały do innych dyscyplin sportu. Z jednej strony klub przypominał o swojej chlubnej historii i licznych sukcesach spełniając funkcję edukacyjną. A z drugiej strony zrywał z powszechnym uproszczeniem, że Legia do klub wyłącznie piłkarski. Wystawa wyraźnie pokazywała też związki między historią klubu i historią Miasta. Zresztą jedna z plan była poświęcona temu powiązaniu.

Wystawa_planerowa_100_lat_Legii_(25)

Oficjalna strona internetowa klubu informowała, że przedmiotowa wystawa jest największa, najbogatsza i najbardziej spektakularna wystawa przygotowana z okazji okrągłego jubileuszu Legii. „Ekspozycja powstała w wyniku prac Legii Warszawa i Muzeum Dom Spotkań z Historią, które otrzymało tytuł Patrona Obchodów Stulecia Legii Warszawa” (cyt. za: legia.com). Współpraca z DSH, a także z Centralnym Archiwum Wojskowym zaowocowała dostępem do unikatowych zdjęć, które znalazły się na planszach ekspozycji.

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał Prezes Zarządu Legii Warszawa – Bogusław Leśnodorski, Wiceprezes Zarządu – Jakub Szumielewicz i Piotr Jakubowski – Dyrektor Muzeum Dom Spotkań z Historią.” (cyt. za: legia.com). Jakubowski mówił o wystawie, że: „Panoramiczność tej wystawy i wielowątkowość materiałów źródłowych, często prezentowanych po raz pierwszy jest duża. Ekspozycja w całości jest ciekawa.” (cyt. za: legia.com).

Wystawa_planerowa_100_lat_Legii_(10)

Ekspozycja była ciekawym przykładem odważnego wejścia klubu i jego historii w tkankę miejską. Klub opuścił bramy stadionu i swoją siedzibę, aby prezentując historię w ramach obchodów stulecia, doprowadzić do zwiększonego zainteresowania Legią. Później wystawa została przeniesiona na płot okalający boczne boisko Legii i jeszcze przez jakiś czas przypominała kibicom historię klubu.

 

Zdjęcia zostały wykonane w dniu 29 maja 2016 r.

 

Źródła: własne, legia.com, dsh.waw.pl. Sto lat Legio!, halowawa.pl z dnia 1-16 maja 2016 r., Nr 35, s. 3.

wtorek, 25 kwietnia 2017
Wystawa „100 lat Legii Warszawa”

W dniach od 8 kwietnia do 15 maja 2016 r. w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie można było obejrzeć wystawę „100 lat Legii Warszawa” wpisującą się w oficjalne obchody stulecia klubu.

Wystawa_100_lat_Legii_Warszawa_(1)

Muzeum Sportu i Turystyki istnieje od 1952 r. i zorganizowało ponad 150 wystaw czasowych, a taką właśnie była wystawa poświęcona Legii Warszawa. Obok wystawy „110 lat FC Barcelona – polskie ślady w historii klubu” (2009), to chyba jedyna, która została poświęcona jednemu klubowi. Oczywiście siedziba Muzeum zlokalizowana w Warszawie ogranicza organizowanie wystaw poświęconych innym polskim klubom piłkarskim, jak Lech Poznań, czy Wisła Kraków, ale faktem pozostaje wyjątkowość tej wystawy. Co więcej, podczas uroczystego wernisażu rozpoczynającego wystawę Dyrektor MSiT Tomasz Jagodziński podkreślił, że ekspozycja jest najważniejszym wydarzeniem w 2016 r. Jagodziński powiedział: „Dla Muzeum Sportu wystawa jubileuszowa najbardziej utytułowanego Klubu w Polsce to najważniejszy projekt w 2016 roku, mimo że przed nami mistrzostwa Europy w piłce nożnej i igrzyska olimpijskie. Legia jest w historii polskiego sportu wielką potęgą, o czym świadczy 50 tytułów mistrza Polski w sportach drużynowych i prawie 1.500 w dyscyplinach indywidulanych. Nie było drugiego takiego klubu, i pewnie nie będzie, który w latach swojej świetności miał aż 27 różnych sekcji. Siedziba naszego Muzeum jest w Warszawie, w Warszawie jest też Legia. Jest nam niezwykle miło, że przy okazji tej wystawy połączyliśmy siły.” (cyt. za: legia.com). Wystawa została bowiem zorganizowana przez Muzeum Sportu i Turystyki we współpracy z Muzeum Legii. Poza tym, wystawa była elementem Nocy Muzeów, a między dwoma muzeami kursował autokar piłkarzy Legii.

Wystawa nie ograniczała się tylko do piłkarzy Legii, ale prezentowała także historię i sukcesy w innych dyscyplinach sportu. Na tablicach podano informacje o innych sekcjach, a dodatkowo zaprezentowano wiele pamiątek związanych z innymi niż piłka nożna dyscyplinami, jak puchary, czy dyplomy. Wspomnieć należy, że największe sukcesy olimpijskie legionistów to 53 medale w tym 11 złotych, i liczne mistrzostwa Polski różnych sekcji w sportach zespołowych (piłka nożna 11 razy, hokej na lodzie – 13, piłka wodna – 8, koszykówka – 7, siatkówka mężczyzn – 8, siatkówka kobiet – 1).

Wystawa_100_lat_Legii_Warszawa_(27)

Ekspozycja mieściła się w jednej sali położonej na dolnym poziomie muzeum. Na podłodze narysowano linie wyznaczające boisko piłkarskie, pod sufitem wisiały zdjęcia wybitnych piłkarzy, na ścianach powieszono tablice z informacjami o klubie (powstanie, historia, stadion, rekordy, trenerzy, wybitni piłkarze – Deyna i Brychczy, kibice), a w górnej części ścian pod samym sufitem umieszczono koszulki piłkarskie i co ciekawe jedną koszulkę drużyny siatkarskiej z lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia:

Wystawa_100_lat_Legii_Warszawa_(54)

Najważniejsze były jednak gabloty z pamiątkami położone zarówno pod ścianami, jak i na samej sali. Zdecydowaną większość stanowiły pamiątki związane z piłką nożną, a w tym specjalne gabloty poświęcone Kazimierzowi Deynie. W innej gablocie zaprezentowano proporczyki z meczów Legii w europejskich pucharach, a betonowe filary ozdabiały plakaty meczowe.

Wśród najważniejszych, czy raczej najciekawszych eksponatów strony internetowe związane z Legią wymieniały:

 • pierwszy medal piłkarskich mistrzostw Polski (brązowy) zdobyty przez Legią (1928),
 • żeton sekcji kolarskiej za udział w wyścigach torowych (1930),
 • puchar Teatru Qui Pro Quo za zwycięstwo w derbowej rywalizacji z Polonią (2:4, 3:0, 3:2; 1931),
 • międzywojenną papierośnicę z nakładanym herbem Legii,
 • koszulkę, w której Kazimierz Deyna rozegrał ostatni mecz w życiu podczas Mistrzostw Europy Oldbojów (1989).

Wystawa_100_lat_Legii_Warszawa_(12)

Puchar Teatru Qui Pro Quo (1931).

Odnośnie koszulki, to kustosz muzeum Legii – Wiktor Bołba uważał, że najważniejsze są pamiątki poświęcone Kazimierzowi Deynie. Wśród nich (moim zdaniem) na szczególną uwagę zasługują:  dyplom za zdobycie srebrnego medalu Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 r., bilet z meczu towarzyskiego będącego pożegnaniem Kazimierza Deyny: Legia – Manchester City (18 września 1979 r.) i karta ewidencyjna, w której można przeczytać m.in. że wyuczony zawód „Kaki” to modelarz.

Wystawa_100_lat_Legii_Warszawa_(50)

Karta ewidencyjna Kazimierza Deyny.

Inne ciekawe eksponaty piłkarskie to m.in. rękawice i bluza Artura Boruca oraz medal Dragomira Okuki za Mistrzostwo Polski (2002). Jeśli chodzi o inne dyscypliny sportu to na wyróżnienie zasługują:

 • szarfa motocyklowego rajdowego Mistrza Polski w klasie pow. 350 cm3 (1952),
 • numer startowy narciarki Legii Barbary Grocholskiej z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Oslo (1952),
 • szarfa mistrza Polski w wadze lekkośredniej boksera Wiesława Rudkowskiego (1969),
 • koszulka reprezentacyjna lekkoatlety Legii Andrzeja Badeńskiego z Igrzysk Olimpijskich w Rzymie (1960).

Wystawa_100_lat_Legii_Warszawa_(44)

Ciekawostką nawiązującą do współczesności były vlepki na jednym z filarów i tekturowa postać Guilherme, przy którym można było zrobić zdjęcie.

Wystawa_100_lat_Legii_Warszawa_(36)

Czego zabrakło? Multimediów. Nie chodzi nawet o lektora opowiadającego historię klubu, wypowiedzi piłkarzy czy trenerów, jak również skróty najważniejszych meczów. Zabrakło dźwięku, który pozwoliłby na uniknięcie wszechogarniającej ciszy. Nie zmienia to jednak faktu, że ogólna ocena wystawy musi być pozytywna. Takie wystawy rzadko organizowane są w Polsce, a przewagą tej akurat wystawy były ciekawe eksponaty z różnych sekcji klubu, a nie tylko popularnej piłki nożnej. Wielki plus dla organizatorów.

 

Zdjęcia wykonano w kwietniu 2016 r.

 

Źródła: własne, legia.com, muzeumsportu.waw.pl, legionisci.com. Oficjalny folder wystawy „100 lat Legii Warszawa”. Z. Pawłowski, 55 lat Camp Nou, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Płock 2012, s. 121-124.

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi