Wpisy z tagiem: windsurfing

poniedziałek, 19 stycznia 2015
Windsurfing na Narodowym – od strony organizacyjnej

Największa impreza windsurfingowa, a przynajmniej jej drugi dzień, mimo sporej widowni i przychylnych opinii mediów, nie była pozbawiona wpadek organizacyjnych.

„Windsurfing na Stadionie Narodowym” było przedsięwzięciem świetnie rozreklamowanym. O tej imprezie żeglarskiej było w mediach znacznie więcej informacji niż o Super Meczu, meczu otwarcia siatkarskich mistrzostw świata, mityngu lekkoatletycznym, czy „Dakarze na Narodowym”. Może działo się tak dlatego, że spółka PL.2012+ windsurfing traktowała bardzo, bardzo prestiżowo.

Spowodowanie zainteresowania widzów i przyciągnięcie ich na stadion w sile ok. 20 tys. udało się, ale analizując pozostałe warunki organizacji drugiego dnia imprezy (6 września 2014 r.) było już tylko gorzej. Po pierwsze, widzów zachęcono, aby zjawili się wcześniej z uwagi na pre-show (pokazy, animacje, konkursy dla widzów), które niestety były ograniczone do kilkunastominutowego pokazu flyboard.

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(13)

Po drugie, nagłośnienie było fatalne. Szum wiatraków był tak silny, że praktycznie zagłuszał prowadzących imprezę, jak również zawodników wypowiadających się do mikrofonu. Trudno oprzeć się jednak wrażeniu, że można było temu zapobiec.

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(42)

Po trzecie, podczas zawodów oświetlenie nie było najlepsze. Pod dachem Stadionu Narodowego było po prostu za ciemno. Wprawdzie oświetlenie powinno być ustawione w taki sposób, aby nie utrudniać rywalizacji windsurferów, ale wydaje się, że jego natężenie mogło być większe, a tym samym lepsze dla obserwowania zawodów.

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(5)

Po czwarte, kibice mogli kupić piwo, ale nigdzie nie było informacji, że nie można go pić na trybunach, tylko w (podobno) wyznaczonej strefie gastronomicznej. Z piwem można było wejść na trybuny, a następie oczekiwać na stewarda, który wyprosi z trybun informując o zakazie spożywania napojów alkoholowych na obiekcie. Podczas rozegranego równo wcześniej meczu Polska – Serbia nikt nikogo nie zatrzymywał, ale łatwiej było opanować  i wykazać się na tle trzykrotnie mniejszej liczbie widzów.

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(0)

Dobry pomysłem przyjętym podczas imprez organizowanych na Stadionie Narodowym jest promowanie ich podczas innych, wcześniejszych. Wiatraki na windsurfing można było oglądać podczas Memoriału im. Kamili Skolimowskiej, a także podczas meczu otwarcia siatkarskich mistrzostw świata Polska – Serbia. Tym razem dla kibiców sporą atrakcją była możliwość spotkania z Markiem Dąbrowskim, wielokrotnym uczestnikiem Rajdu Dakar. Dąbrowski promował kolejną edycję imprezy Verva Street Racing, tym razem pod nazwą „Dakar na Narodowym”. To był pozytywny przejaw organizacji „Windsurfingu na Narodowym”, ale z uwagi na wcześniej wypunktowane cztery powody pozostaje napisać tylko jedno – niesmak pozostał. 

sobota, 17 stycznia 2015
Holenderka Arianne Aukes zdominowała windsurfingowy Puchar Świata na Stadionie Narodowym

W zawodach Pucharu  Świata, rozegranych w sobotę 6 września 2014 r. na Stadionie Narodowym w ramach trzydniowej imprezy „Windsurfing na Narodowym”, klasą dla siebie była Holenderka Arianne Aukes, która w każdej z trzech konkurencji zajmowała miejsce na podium. Zresztą, reprezentanci Holandii zajęli siedem miejsc na podium z osiemnastu możliwych, ale Polki też miały swoje wielkie chwile.

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(20)

Drugi dzień „Windsurfingu na Narodowym” był właściwym dniem zawodów, w którym rozegrano zaliczane do Pucharu Świata – finały we freestyle, slalomie i skokach. Pierwszego dnia, w piątek, rozegrano eliminacje do tych zawodów. Natomiast trzeci dzień był nazwany „Festiwalem Sportów Wodnych” i oprócz licznych pokazów i konkursów (wodne polo, flyboard, jet ski, narciarstwo wodne) rozegrano halowe mistrzostwa Polski w windsurfingu w slalomie i żeglarskiej klasie Laser.

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(11)

Pierwszą rozegraną w sobotę konkurencją był freestyle. Zarówno w rywalizacji kobiet, jak i mężczyzn pierwsze próby każdego ze startujących „stały pod znakiem zmagań z wiatrem” (cyt. za stadionnarodowy.org.pl). Wśród kobiet zdecydowanie najlepsza, wręcz pozakonkurencyjna była Sarah-Quita Offringa (Aruba), która doskonale panowała nad deską i poradziła sobie z nietypowym wiatrem. Offringa debiutowała w cyklu PWA w 2003 r., mając zaledwie 12 lat, i już w debiutanckim sezonie zwyciężyła w zawodach w Bonaire! Pozostałe miejsca na warszawskim podium uzupełniły dwie Holenderki – Arrianne Aukes i Maaike Huvermann. Wśród mężczyzn triumfował „po serii spektakularnych, podobnie jak w piątkowych eliminacjach Francuz Nicolas Akgazcyian” (cyt. za stadionnarodowy.org.pl). Podobnie, jak w rywalizacji pań, pozostałe miejsca na podium uzupełnili reprezentacji Holandii – Elton (Taty) Frans i Rafael de Windt.

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(21)

Drugą konkurencją był slalom, w którym widzowie mogli obserwować bezpośrednią rywalizację między zawodnikami. Wśród kobiet „triumfowała liderka rankingu PWA Lena Erdil, która w wyścigach finałowych dwukrotnie wygrała z naszą reprezentantką Zofią Klepacką. Polka miała problemy z wiatrem i startowała gorzej niż Erdil. Pod koniec pierwszego wyścigu udało jej się jednak dogonić rywalkę i na ostatniej prostej obie ścigały się deska w deskę.” (cyt. za stadionnarodowy.org.pl). Na najniższym stopniu podium stanęła wspomniana już Holenderka Arrianne Aukes. Klepacka, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich z 2012 r. w klasie RS:X podkreślała, że „po urodzeniu drugiego dziecka do „prawdziwych” treningów wróciła dopiero latem” (cyt. za eurosport.onet.pl). Z dobrej strony pokazały się także dwie inne Polki, które zostały sklasyfikowane na piątym miejscu – Agnieszka Pietrasik i Justyna Śniady, choć akurat w przypadku tej ostatniej najlepsze miało dopiero nadejść…

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(28)

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(30)

W slalomie panów rywalizacja była bardziej wyrównana, bo o zwycięstwie Brytyjczyka Bena Proffita nad Akgazcyian’em zdecydował dopiero trzeci wyścig. Proffit „w każdym wyścigu zaliczał świetny start i dobrze wchodził w wiraże” (cyt. za  stadionnarodowy.org.pl). Trzecie miejsce zajął Matteo Iachino (Włochy). W ćwierćfinałach odpadli dwaj zawodnicy, na których liczyli polscy kibice – Przemysław Miarczyński, brązowy medalista igrzysk olimpijskich z 2012 r. w klasie RS:X, a także mieszkający w Polsce – Steve Allen, dziewięciokrotny mistrz świata w windsurfingu. Wcześniej, bo w eliminacjach odpadli Piotr Myszka i Maciej Rutkowski.

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(32)

W trzeciej i ostatniej konkurencji – skokach (jump / wave) dla polskiej publiczności zaczęło się znakomicie, bo po pierwszej rundzie prowadziła Justyna Śniady! „Pierwsze skoki zawodnicze były zachowawcze i miały na celu bardziej zapoznanie się z rampą, niż wykonanie efektownych akrobacji” (cyt. za stadionnarodowy.org.pl).

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(39)

Rampa do skoków.

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(45)

Justyna Śniady przygotowuje się do skoku.

Gdy jednak trzeba było pokazać więcej umiejętności, Polka traciła dystans. Wyprzedziła ją Holenderka Amanda Beenen, a trzecie miejsce zajęła jej rodaczka Arrianne Aukes, która po raz trzeci stanęła na podium, mimo że w swojej drugiej próbie tak niefortunnie najechała na rampę, że doznała lekkiej, niegroźnej kontuzji. Śniady, piąta zawodniczka tegorocznych mistrzostw świata PWA w tej konkurencji, była niezwykle zadowolona, bo startowała z posklejaną deską. Po zawodach mówiła: „W eliminacjach źle trafiłam na wąski najazd na rampę i w efekcie deska się rozdwoiła na rufie. Z pomocą przyjaciół została posklejana taśmą tak dobrze, że… mam drugie miejsce i niesamowite wrażenia” (cyt. za eurosport.onet.pl).

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(34)

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(36)

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(43)

Wśród mężczyzn wygrał Francuz Thomas Traversa, który wykonywał równe, wysokiej klasy skoki. Drugi był Wenezuelczyk Ricardo Campello, który próbował wykonywać trudne technicznie skoki, ale z wykonaniem było już gorzej. Trzecie miejsce zajął także Francuz – Antoine Martin.

2014.09.06_Windsurfing_na_Narodowym_(47)

Windsurfing na Narodowym oglądało z trybun 20 tys. kibiców, co jest absolutnym rekordem frekwencji na halowych zawodach windsurfingowych.” (cyt. za stadion narodowy.org.pl). Nic więc dziwnego, że organizatorzy imprezy, jak i środowiska związane z windsurfingiem i żeglarstwem podkreślały, że zawody zakończyły się sukcesem. Podobnie było z uczestnikami zawodów. „Wszyscy zawodnicy i zawodniczki zgodnie przyznawali, ze warunki w basenie były bardzo trudne i czasami ciężko było im sobie poradzić z silnym wiatrem. Windsurferzy podchodzili do zawodów jednak na luzie i zmagania na Stadionie Narodowym traktowali jako przygodę oraz okazję do dobrej zabawy.” (cyt. za stadion narodowy.org.pl). Wprawdzie nie wszyscy widzowie orientowali się w zasadach rywalizacji, ale chodziło przecież o jej popularyzację i przyjemne spędzie czasu.

 

6 września 2014 r., godz. 20:00, Warszawa, Stadion Narodowy

„Windsurfing na Narodowym”

The 2014 Warsaw PWA Indoor World Cup

Halowy Puchar Świata PWA w Windsurfingu 2014

Wyniki podane za: pwaworldtour.com:


Freestyle

kobiety:
1. Sarah-Quita Offringa (Aruba)
2. Arrianne Aukes (Holandia)
3. Maaike Huvermann (Holandia)
4. Oda Johanne Stokstad Brødholt (Norwegia)

mężczyźni:
1. Nicolas Akgazciyan (Francja)

2. Elton (Taty) Frans (Holandia)
3. Rafael de Windt (Holandia)
4. Max Matissek (Austria)

5. Rick Jendrusch (Holandia)

6. Everon (Tonky) Frans (Holandia)

7. Dieter Van der Eyken (Belgia)

8. Davy Scheffers (Holandia)

9. Jakub Kawałkowski (Polska)

10. Ricardo Campello (Wenezuela)

11. Philip Soltysiak (Kanada)

12. Jose „Gollito” Estredo (Wenezuela)

13. Steven Van Broeckhoven (Belgia)

14. Thomas Traversa (Francja)

15. Nick van Ingen (Holandia)

16. Antony Ruenes (Francja)

 

Slalom

kobiety:
1. Lena Erdil (Turcja)
2. Zofia Klepacka (Polska)
3. Arrianne Aukes (Holandia)
4. Delphine Cousin (Francja)

5. Agnieszka Pietrasik (Polska)

5. Justyna Śniady (Polska)

7. Maria Andres (Hiszpania)

7. Sarah-Quita Offringa (Aruba)

 

mężczyźni:
1. Ben Proffitt (Wielka Brytania)
2. Nicolas Akgazciyan (Francja)
3. Matteo Iachino (Włochy)
4. Andrea Rosati (Włochy)

5. Julien Quentel (Francja)

5. Jose Estredo (Wenezuela)

7. Klaas Voget (Niemcy)

7. Ricardo Campello (Wenezuela)

9. Cyril Moussilmani (Francja)

9. Cedric Bordes (Francja)

9. Steven Van Broeckhoven (Belgia)

9. Jules Denel (Francja)

13. Elton (Taty) Frans (Holandia)

13. Steven Allen (Australia)

13. Przemysław Miarczyński (Polska)

13. Pierre Mortefon (Francja)

 

Skoki (Jump / Wave)

kobiety:
1. Amanda Beenen (Holandia)

2. Justyna Śniady (Polska)
3. Arrianne Aukes (Holandia)
4. Lena Erdil (Turcja)

 

mężczyźni:
1. Thomas Traversa (Francja)

2. Ricardo Campello (Wenezuela)
3. Antoine Martin (Francja)
4. Jules Denel (Francja)

5. Ben Proffitt (Wielka Brytania)

6. Alex Mussolini (Hiszpania)

7. Andrea Rosati (Włochy)

8. Jamie Hancock (Wielka Brytania)

9. Graham Ezzy (USA)

10. Robert Bałdyga (Polska)

11. Daniel Bruch (Niemcy)

12. Elton (Taty) Frans (Holandia)

13. Boujmaa Guilloul (Maroko)

14. Levi Lenz (Brazylia)

15. Leon Jamaer (Niemcy)

16. Maciej Rutkowski (Polska)

17. Everon (Tonky) Frans (Holandia)

 

Widzów: 20 tys. (stadionnarodowy.org.pl).

 

Źródła: własne, pwaworldtour.com, stadionnarodowy.org.pl, eurosport.onet.pl. Windsurfing na Stadionie Narodowym, halo-wawa.pl – bezpłatny miesięcznik, wrzesień 2014 nr 4, s. 1 i 7. Skarb Kibica Halowego Pucharu Świata PWA w windsurfingu 2014 – bezpłatny dodatek do „Przeglądu Sportowego” z dnia 1 września 2014 r.J. Wojczyński, Zabawa była przednia, „Przegląd Sportowy” z dnia 8 września 2014 r., s. 16.

czwartek, 15 stycznia 2015
Przed „Windsurfingiem na Narodowym”

Gdy 16 października 2012 r. zamiast meczu piłkarskiego Polska – Anglia na Stadionie Narodowym był „basen narodowy”. Nowy operator obiektu, spółka PL.2012+ postanowiła przekuć porażkę w sukces i udowodnić, że na stadionie da się zrobić basen. Jak powiedział Mikołaj Piotrowski, rzecznik Stadionu Narodowego „Puszczamy oko do kibiców”.

W związku z tym, że impreza na Stadionie była istotna dla operatora, to w mediach od prawie pół roku wcześniej pojawiały się liczne artykuły promocyjne. W prasie, Internecie i telewizji trudno było nie natknąć się na informacje o windsurfingu na Narodowym. Co więcej, żadna inna impreza organizowana na tym stadionie nie była tak rozreklamowana! To tylko dowodzi jak bardzo operatorowi obiektu zależało na sukcesie tegoż przedsięwzięcia. Inna sprawa, że informacje na temat imprezy powtarzały się od kilku miesięcy, choć z drugiej strony dzięki temu kibice mogli dobrze poznać parametry imprezy, które organizator postanowił przekazać kibicom.

Windsurfing_na_Narodowym_(1)

Źródło: isup.pl.

Specjalnie wybudowany basen miał długość 90 m i szerokość 33 m. Został wypełniony 3 tys. m3 wody (3 mln litrów), których nalewanie trwało 50 godzin. Po jednej stronie basenu ustawiono 34 wiatraki, które o mocy „dobrej klasy Harleya Davidsona” (78KM) wytwarzały wiatr o sile 15-30 węzłów (70 km/h). Powierzchnia basenu była na tyle duża, że można w nim umieścić 80 tirów, 20 myśliwców F16 albo 3 promy kosmiczne, czyli można zrobić z niego „parking narodowy”.

Windsurfing_na_Narodowym_(2)

Źródło: warszawa.gazeta.pl.

Pierwsze zawody windsurfingowe były rozgrywane pod dachem na przełomie lat 80. i 90. minionego stulecia. W Pucharze Świata po raz pierwszy rywalizowano w paryskiej hali Bercy, a później w Madrycie, Gandawie i po raz ostatni osiem lat temu w Londynie. W międzyczasie zawody były rozgrywane także halach w Stanach Zjednoczonych, aczkolwiek nie był to Puchar Świata. Kiedyś zawody zorganizowano także na Stade de France.

Z jednej strony rywalizacja w hali jest bardziej wymierna, ponieważ dla wszystkich startujących panują takie same warunki. Z drugiej jednak nie ma specjalistów od rywalizowania w hali, ponieważ zawodnicy praktycznie nie mają możliwości trenowania w takich warunkach i kluczowe znaczenie ma adaptacja do nowych warunków. Na akwenie kibiców jest niewielu i generalnie panuje cisza. W hali natomiast tysiące widzów reagują na wydarzenia w basenie, a do tego dochodzi muzyka i oświetlenie. Nie wszyscy zawodnicy radzą sobie z takimi warunkami. Poza tym, na otwartym akwenie decyduje przede wszystkim szybkość, a pod dachem spryt i umiejętności techniczne. Akwen jest otwarty, a basen ograniczony bandami, co powoduje, że margines błędu jest minimalny. W hali woda jest płaska, a jeśli pojawi się jakaś fala, a raczej „falka”, to nie będzie wynikała z charakterystyki akwenu. Duży wpływ na ostateczne wyniki ma więc szybkość, ale nie fizyczna, tylko szybkość przyzwyczajania się do nowych warunków.

Zawody pod dachem przybliżają i popularyzują każdą dyscyplinę sportu szerszej publiczności, a w przypadku takiej, jak windsurfing dodatkowo stają się niepowtarzalną szansą dla zaprezentowania się sponsorów. Poza tym, zawody w hali to bardziej show z pogranicza sportu i rozrywki, a nie typowa sportowa rywalizacja, jak na otwartym akwenie.

Największą gwiazdą zawodów był Steve Allen, dziewięciokrotny mistrz świata w windsurfingu, a także brązowi medaliści Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r., czyli Zofia Klepacka i Przemysław Miarczyński. Nie sposób nie wspomnieć o Piotrze Myszce, który nie wystartował w Londynie tylko dlatego, że Polskę mógł reprezentować tylko jeden zawodnik (Miarczyński). Oczywiście na Narodowym, nie zabrakło stałych uczestników Pucharu Świata organizacji PWA (Professional Windsurfers Association), a w tym dwójki Polaków, jedynych stałych uczestników cyklu, czyli wychowanej w Australii Justyny Śniady i dwukrotnego młodzieżowego mistrza świata, najlepszego juniora swojego pokolenia – Macieja Rutkowskiego.

 

Źródła: własne, stadionnarodowy.org.pl, wiadomosci.onet.pl, eurosport.onet.pl, TVP.info.pl, warszawa.gazeta.pl, przegladsportowy.pl, sport.wp.pl, pwaworldtour.com, groupon.pl, isup.pl. Basen na stadionie, „Przeglądu Sportowego” z dnia 23 czerwca 2014 r., s. 27. Każdy dzień stanowi odkrycie, „Przeglądu Sportowego” z dnia 14 lipca 2014 r., s. 28. OSA, Napływ gwiazd na Narodowy, „Przeglądu Sportowego” z dnia 29 sierpnia 2014 r., s. 28. Skarb Kibica Halowego Pucharu Świata PWA w windsurfingu 2014 – bezpłatny dodatek do „Przeglądu Sportowego” z dnia 1 września 2014 r.

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi