Wpisy z tagiem: szermierka

środa, 05 czerwca 2013
Bujkiewicz wygrał 58. Turniej o Szablę Wołodyjowskiego

W sobotę 19 maja 2013 r. Białorusin Aleksander Bujkiewicz (15. w światowym rankingu) zwyciężył w 58. edycji warszawskiego turnieju Pucharu Świata o Szablę Wołodyjowskiego. W finale pokonał po dramatycznej walce wicelidera listy FIE i wicemistrza olimpijskiego z Londynu – Włocha Diego Occhiuzzi’ego. 

58._Szabla_Wołodyjowskiego_(1)

Gala finałowa (rozpoczynająca się od ćwierćfinałów) została rozegrana w Centrum Olimpijskim w Warszawie. W pierwszym z ćwierćfinałów Francuz Julien Pillet przegrał z Białorusinem Aleksandrem Bujkiewiczem 9:15. Warto dodać, że Pillet pokonał w 1/16 finału zwycięzcę dwóch poprzednich edycji, czyli Alieksieja Jakimienkę z Rosji. Ostatecznie Jakimienko został sklasyfikowany na 17. miejscu, a rozstawiony w tym turnieju z nr 1 miał dołączyć do zawodników, którzy wygrali Szablę Wołodyjowskiego trzykrotnie. W drugim pojedynku, który był niezwykle wyrównany Benedikt Wagner (Niemcy) pokonał Luigi’ego Samele 15:14. Trzeci ćwierćfinał był dla Koreańczyka Bongila Gu po zwycięstwie nad Andriejem Jagodką z Ukrainy 15:11. Wreszcie w ostatnim ćwierćfinale Włoch Diego Occhiuzzi wygrał z Koreańczykiem Junghyun’em 15:9. Occhiuzzi chyba starał się zaskoczyć rywala, bowiem atakował szybko, pewnie i od samego początku pojedynku, o czym może świadczyć wynik 5:0, czy 7:2.

58._Szabla_Wołodyjowskiego_(2)

Luigi Samele (Włochy) – 5. miejsce.

58._Szabla_Wołodyjowskiego_(3)

Andriej Jagodka (Ukraina) – 6. miejsce w rozmowie z trenerem podczas przerwy w walce ćwierćfinałowej.

58._Szabla_Wołodyjowskiego_(4)

Kim Junghyun (Korea Południowa) – 8. miejsce.

58._Szabla_Wołodyjowskiego_(5)

Benedikt Wagner (Niemcy) – 3. miejsce.

W pierwszym półfinale Bujkiewicz pokonał Wagnera 15:11, zaś w drugim Occhiuzzi pokonał Koreańczyka Gu 15:11. Podobnie jak w pojedynku ćwierćfinałowym Włoch szybko uzyskał znaczącą przewagę, której nie oddał już do końca pojedynku.

58._Szabla_Wołodyjowskiego_(6)

58._Szabla_Wołodyjowskiego_(7)

Diego Occhuzzi (Włochy) – 2. miejsce.

W finale jak przystało na ostatni pojedynek turnieju o zwycięstwie decydowało jedno trafienie, które zadał właśnie Bujkiewicz. Walka finałowa była dramatyczna. Najpierw wystąpiły problemy z aparaturą elektroniczną, a później Occhiuzzi’ego łapały skurcze. Włoch atakował, a następnie przewracał się i łapał za nogę. Przez pewien czas nie było wiadomo, czy będzie mógł kontynuować walkę, ale zawziętość, wola walki i chęć zwycięstwa były silniejsze. Problemy zdrowotne sprawiły, że Occhiuzzi nie wykorzystał przewagi (8:4, 13:10) i ostatecznie przegrał.

58._Szabla_Wołodyjowskiego_(8)

Radość Aleksandra Bujkiewicza (Białoruś) i jego trenera po zwycięstwie nad Diego Occhuzzi’m.

28-letni Bujkiewicz to ubiegłoroczny brązowy medalista mistrzostw Europy, a w 2008 roku był mistrzem Starego Kontynentu. Zawody PŚ wygrał po raz drugi w karierze, poprzednio w styczniu 2007 roku na wyspie Kish. Jest drugim Białorusinem, który sięgnął po główne trofeum warszawskiego turnieju, którego historia sięga 1955 roku. W 2004 roku najlepszy był Dmitrij Łapkies.” (cyt. za sportowe fakty.pl).

58._Szabla_Wołodyjowskiego_(9)

Aleksander Bujkiewicz (Białoruś) – zwycięzca 58. Turnieju Pucharu Świata o Szablę Wołodyjowskiego.

Polacy wypadli blado, żeby nie napisać, że fatalnie. Tylko dwóch dostało się do fazy pucharowej, a pozostałych czternastu w fazie grupowej nie wygrało nawet jednej walki!!! W turnieju wzięło udział 121 zawodników z 25 państw. Najwięcej zawodników reprezentowało oczywiście gospodarza, czyli Polskę – 16. Ilość tradycyjnie w tym turnieju nie przeszła w jakość. Po 8 reprezentantów wystawiły Francja, Korea, Francja i Włochy. Natomiast 7 – Białoruś, USA i Węgry. Łącznie stoczono 404 pojedynki, w tym 315 w fazie grupowej i 89 w fazie pucharowej.

Równolegle z Turniejem Pucharu Świata o Szablę Wołodyjowskiego, po raz czwarty rozegrany został turniej integracyjny, w którym walczyli ze sobą zawodnicy niepełnosprawni i pełnosprawni. W finale rozegranym podczas gali finałowej Szabli Wołodyjowskiego, medalista paraolimpijski Stefan Makowski (IKS-AWF Warszawa) pokonał Sebastiana Więcha (AZS AWF Warszawa) 15:10. Natomiast w pokazowej walce integracyjnej medalista paraolimpiady Arkadiusz Jabłoński pokonał Prezesa PZSzerm – Adama Konopkę.

 

Warszawa, 18-19 maja 2013 r.

58. Turniej Pucharu Świata o Szablę Wołodyjowskiego

 

Ćwierćfinały:

Aleksander Bujkiewicz (Białoruś) - Julien Pillet (Francja) 15:9

Benedikt Wagner (Niemcy) - Luigi Samele (Włochy) 15:14

Bongil Gu (Korea Południowa) - Andriej Jagodka (Ukraina) 15:13

Diego Occhuzzi (Włochy) - Junghyun Kim (Korea Południowa) 15:9


Półfinały:

Bujkiewicz - Wagner 15:11

Occhuzzi - Gu 15:11


Finał:

Bujkiewicz - Occhuzzi 15:14


Kolejność:

1. Aleksander Bujkiewicz (Białoruś)

2. Diego Occhuzzi (Włochy)

3. Bongil Gu (Korea Południowa)

3. Benedikt Wagner (Niemcy)

5. Luigi Samele (Włochy)

6. Andriej Jagodka (Ukraina)

7. Julien Pillet (Francja)

8. Junghyun Kim (Korea Południowa)

---------------------------------
23. Adam Skrodzki (Polska)

40. Marcin Koniusz (Polska)

66. Bartosz Koniusz (Polska)

68. Michał Kosman (Polska)

69. Damian Skubiszewski (Polska)

76. Maciej Regulewski (Polska)

81. Daniel Olejnik (Polska)

84. Mikołaj Grzegorek (Polska)

86. Sebastian Więch (Polska)

88. Kewin Chorchowski (Polska)

91. Michał Kochan (Polska)

106. Piotr Koniusz (Polska)

111. Jakub Jaskot (Polska)

113. Jakub Ociński (Polska)

114. Marcin Wystel (Polska)

116. Stanisław Świerk (Polska)


Startowało 121 zawodników.Źródła: własne, pzszerm.pl, mat-fencing.com, sportowefakty.pl i eurosport.onet.pl.

niedziela, 19 maja 2013
Turniej „O Szablę Wołodyjowskiego”

Turniej o „Szablę Wołodyjowskiego” jest jedną z najstarszych imprez szermierczych na świecie.  

Szabla_Wpłodyjowskiego_-_historyczne_logo

Historyczne logo turnieju.

Źródło: mat-fencing.pl.

Historia

Turniej upamiętnia postać literacką – Michała Wołodyjowskiego herbu Korczak, jednego z głównych bohaterów „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Wołodyjowski – cnotliwy Sarmata, doskonały żołnierz – był kreowany na doskonałego szermierza. Ze względu na niski wzrost zwany Małym Rycerzem. „Pomysłodawcą nazwania tak szablowych zawodów był nestor polskiej szermierki, wychowawca wielu pokoleń zawodników i trenerów, znany na całym świecie teoretyk sportu, a fechtunku w szczególności – profesor Zbigniew Czajkowski.” (cyt. za mat-fencing.pl).

Kossak_Wołodyjowski_z_Bohunem

Obraz Juliusza Kossaka - Pojedynek Wołodyjowskiego z Bohunem, 1886.

Źródło: plaszcz-zabojcy.blogspot.com.

Pierwsze zawodowy rozegrano w 1955 r. i przez siedem pierwszych edycji miały one tylko charakter drużynowy. Później rozgrywano także turniej indywidualny z jednym wyjątkiem. W 2002 r. turniej nie odbył się w związku z tym, że zawodnicy protestowali przeciwko zasadom kwalifikacji na igrzyska olimpijskie. Do tej pory rozegrano 36 edycji drużynowych (w latach 1955-1989 i 2005) i 49 indywidualnych. Od 2010 r. równolegle z turniejem o Szablę Wołodyjowskiego rozgrywany jest turniej integracyjny z udziałem niepełnosprawnych zawodników.

Sekretarz generalny Polskiego Związku Szermierczego (PZS) Jacek Słupski uważa, że „Ze względu na renomę i tradycję zawody te cieszą się dużym uznaniem oraz popularnością wśród najlepszych szablistów, więc co roku czołówka zjeżdża do Warszawy.” (cyt. za przegladsportowy.pl).

Zwycięzcy

Najwięcej zwycięstw w historii (po 3) odniosło trzech szablistów – Umar Mawlichow, Władimir Nazłymow (obaj ZSRR), Imre Gedovari (Węgry) i Stanisław Pozdniakow. Najwięcej, bo 11 razy triumfowali reprezentanci Węgier, 10 – ZSRR, 6 – Rosji, 5 – Francji, 4 – Polski, 2 – Rumunii, Bułgarii i Włoch, 1 – USA, Ukrainy, Białorusi, Hiszpanii, Korei Południowej, Chin, Niemiec. Jeśli chodzi o reprezentantów Polski to zwycięstwa odnieśli: Emil Ochyra (1965), Jerzy Pawłowski (1970), Tadeusz Piguła (1982) i Norbert Maskot (1997). W rywalizacji drużynowej 18 razy zwyciężała kadra ZSRR, w tym 11 razy z rzędu w latach 1966-1976, 12 razy Węgry, 4 razy Polska (1959, 1960, 1961, 1982) i 2 razy Włochy. „W ciągu ostatnich 15 lat rywalizacja zespołowa tylko niekiedy towarzyszyła zmaganiom najlepszych szablistów świata. Działo się tak, kiedy FIE Międzynarodowa Federacja Szermiercza - nadawała zawodom rangę Grand Prix.” (cyt. za Informator o turnieju w 2012 r.).

Polacy i inni

Nie najlepsza postawa Polaków w turnieju stała się niemalże tradycją. Właściwie to już przyzwyczajono się, że Polacy stanowią tło dla najlepszych. Łącznie w 85 turniejach indywidualnych i drużynowych Polacy odnieśli tylko 8 zwycięstw. Ostatnie zwycięstwo w turnieju indywidualnym 16 lat temu odniósł Norbert Jaskot. Blisko zwycięstwa był w 2006 r. Marcin Koniusz, ale przegrał w finale z Hiszpanem Jaime Martim 14:15. Ostatni raz do fazy ćwierćfinałowej reprezentant Polski dotarł w… 2009 roku! Inne narody mają swoje wielkie chwile na turnieju. Przykładowo, w zeszłym roku do ćwierćfinałów dotarło aż trzech Rosjan. W latach 1991-1996 Francuzi odnieśli serię sześciu kolejnych zwycięstw (przez pięciu szablistów).

Miejsce rozgrywania turnieju

Walki eliminacyjne były rozgrywane w różnych warszawskich halach – AZS AWF, Arenie Usynów, czy SGGW. Gala finałowa (od ćwierćfinałów) jest rozgrywana w ekskluzywnych warunkach np. w hotelu Marriott, w hotelu Victoria, w hotelu Marriott Courtyard przy lotnisku Okęcie, czy w sali konferencyjnej Centrum Olimpijskiego. Wyjątkowe była natomiast edycja, którą rozegrano w ogrodach Parku w Wilanowie.

Tegoroczna obsada

W tym roku spośród pierwszych 25 zawodników w rankingu FIE zabraknie w Warszawie 9 zawodników. Wśród wielkich nieobecnych należy wymienić lidera rankingu i mistrza olimpijskiego z Londynu – Węgra Arona Szilagyi, mistrza świata z 2009 r. i srebrnego medalistę z 2010 i 2011, czyli Niemca Nicolasa Limbacha i mistrza olimpijskiego z Pekinu – Chińczyka Man Zhonga. Szilagyi nigdy nie wygrał w warszawskim turnieju, a Zhong w 2008 r., zaś Limbach w 2010 r.

 

Źródła: własne, sport.tvp.pl, rp.pl, eurosport.onet.pl, sport.interia.pl, sport.wp.pl, mat-fencing.pl, gazetaautorow.pl, przegladsportowy.pl, plaszcz-zabojcy.blogspot.com, wikipedia.pl. Informator o turnieju: 57. Turniej Pucharu Świata Grand Prix „O Szablę Wołodyjowskiego” (dostępny w internecie).

Tagi: szermierka
23:47, martinez-4ever , Szermierka
Link Dodaj komentarz »
| < Wrzesień 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Tagi